Savetnik za nacionalnu sigurnost Bele kuće rekao je da je predsednik Sjedinjenih Američkih Država(SAD) Donald Tramp(Trump) "očigledno veoma frustriran" Volodimirom Zelenskim i pozvao ukrajinskog predsednika da uskoro postigne dogovor kojim bi Sjedinjenim Državama omogućio pristup kritičnim mineralima Ukrajine.
Komentari Majkla Valca(Michael Waltz) usledili su nakon što su Zelenski i Tramp razmenili oštre kritike proteklih dana, pri čemu je Tramp nazvao Zelenskog "diktatorom" i sugerisao da je on započeo rat s Rusijom – komentari koji su izazvali zabrinutost u Ukrajini i Evropi te izazvali reakcije nekih visokih američkih republikanskih poslanika.
Dan ranije, Zelenski je odbio predlog koji bi navodno Sjedinjenim Državama dao 500 milijardi dolara u mineralnom bogatstvu, uključujući retke zemne elemente, kao oblik plaćanja za vojnu i financijsku podršku SAD-a za obranu Kijeva od ruske invazije punog razmjera, koja ulazi u svoju četvrtu godinu sledeće sedmice.
"On se mora vratiti za pregovarački stol", rekao je Valc na konferenciji za novinare u Bijeloj kući 20. februara.
Zelenski je istaknuo da je ratna pomoć SAD-a do sada bila znatno manja od tog iznosa i da predlog SAD-a nije nudio konkretne sigurnosne garancije.
Trampove najoštrije kritike na račun Zelenskog do sada su usledile nakon što je Zelenski optužio Trampa da širi "mnogo informacija koje dolaze iz Rusije" i da Sjedinjene Države pomažu Rusiji da se "izvuče iz višegodišnje izolacije" održavanjem visokih razgovora u Rijadu 18. februara i kretanjem ka normalizaciji odnosa."
Bilateralni razgovori između SAD-a i Rusije o ratu u Ukrajini i drugim pitanjima izazvali su zabrinutost u Ukrajini i među nekim njenim pristalicama da bi Kijev mogao biti izostavljen iz pregovora i pritisnut da prihvati prekid vatre ili mirovni sporazum koji bi išao u korist Rusiji.
Zelenski je zauzeo pomirljiv ton nakon onoga što je nazvao "produktivnim sastankom" 20. februara sa Trampovim posebnim izaslanikom za Ukrajinu i Rusiju, Kitom Kelogom(Keithom Kelloggom), koji je u svojoj prvoj poseti Ukrajini.
Par je održao "dobar razgovor, (pokrivajući) mnoge važne detalje", napisao je Zelenski u objavi na X-u. "Zahvalan sam Sjedinjenim Državama za svu pomoć i dvostranačku podršku Ukrajini i ukrajinskom narodu."
"Ukrajina je spremna za snažan, efikasan investicioni i sigurnosni sporazum s predsednikom Sjedinjenih Država", napisao je on i dodao: "Jaki odnosi Ukrajine i SAD koriste celom svetu."
Kelog nije odmah komentarisao.
U međuvremenu, nekoliko visokih zvaničnika Republikanske stranke SAD-a odbacilo je nedavne Trampove kritike Zelenskog.
Njegovi komentari izazvali su zabrinutost među republikancima sa tvrdim stavom prema Rusiji, koji strahuju da bi signaliziranje spremnosti da se prekine podrška Kijevu moglo ohrabriti ruskog predsednika Vladimira Putina.
Trampovo insistiranje na negativnom prikazivanju Zelenskog oštro se suprotstavlja stavovima mnogih republikanskih senatora, koji Ukrajinu i dalje vide kao žrtvu ruske agresije.
Ključni republikanski senatori izrazili su 19. februara snažnu podršku Ukrajini i upozorili na opasnost od popuštanja pred ruskom agresijom.
Senator Džon Kenedi (John Kennedy) iz Luizijane nije birao reči kada je govorio o pretnji koju predstavlja Putin, opisujući ga kao "gangstera crnog srca… koji čini da Džefri Damer (Jeffrey Dahmer, ozloglašeni serijski ubica) izgleda kao Majka Tereza".
"Vladimir Putin je taj koji je započeo rat", rekao je Kenedi. "Iz gorkog iskustva verujem da je Putin gangster… On ima Staljinov apetit za krv."
Senator Rodžer Viker (Roger Wicker) iz Misisipija ponovio je Kenedijevu zabrinutost, naglašavajući da se pregovori o okončanju ruske invazije na Ukrajinu moraju voditi uz učešće Ukrajinaca i uzimajući u obzir interese Evrope.
"Putin je ratni zločinac i trebalo bi da provede ostatak života u zatvoru, ako ne i da bude pogubljen", rekao je Viker.
Senator Tom Tilis (Thom Tillis) iz Severne Karoline nije se složio sa Trampovim opisom Zelenskog kao "diktatora", iako je izbegao da direktno kritikuje Trampa.
"To nije reč koju bih ja koristio", rekao je, dodajući da "ne postoji nikakva moralna ekvivalencija između Vladimira Putina i predsednika Zelenskog."
"Jasno je da je Vladimir Putin odgovoran za ovaj rat", rekao je Tilis novinarima u Vašingtonu 19. februara. "Njegova odluka rezultirala je ubistvima, silovanjima, mučenjima i otmicama nebrojenih Ukrajinaca. On snosi odgovornost za ovaj rat."
Lider republikanske većine u Senatu Džon Tun (John Thune), senator iz Severne Dakote takođe je izbegao da kritikuje Trampa zbog njegovih komentara.
"Predsednik govori u svoje ime", rekao je novinarima. "Ono što ja podržavam jeste mirno rešenje za Ukrajinu… I mislim da administracija, predsednik i njegov tim trenutno rade na tome."
Šef ukrajinske Centralne izborne komisije Oleh Didenko rekao je za Ukrajinski servis RSE da razgovori o izborima u Ukrajini idu u kosrist samo Rusiji.
"Ovo pitanje se pokreće da bi se podrio legitimitet vlade u Ukrajini, da bi se oslabilo poverenje u vladu, da bi se oslabila podrška Ukrajini od strane međunarodnih partnera", ocenio je on.
"Ovo je element hibridnog ratovanja, po mom mišljenju, koji aktivno koristi naš neprijatelj", dodao je.
Komentari su usledili posle Trampove objave na Truth Social prethodnog dana, gde je napisao "uspešno pregovaramo o okončanju rata sa Rusijom".
On je dodao da je Zelenskom "bolje da požuri ili će ostati bez zemlje".
Trampove primedbe usledile su nakon što je Zelenski optužio predsednika SAD da živi u ruskom "prostoru dezinformacija".
Iako je predsednički mandat Zelenskog trebalo da istekne u maju 2024, Ukrajina nije mogla da održi izbore jer se i dalje nalazi pod vanrednim stanjem, koje je uvedeno kada je Rusija pokrenula invaziju u februaru 2022. i koje je od tada više puta produžavano.
Uz izveštavanje VoA, Forbes i ABC