Dostupni linkovi

Reakcije u Srbiji posle usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ogrnut srpskom zastavom, nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini UN, 23. maja 2024.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ogrnut srpskom zastavom, nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini UN, 23. maja 2024.

Nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija stižu reakcije od srpskih predstavnika vlasti.

Predsednik Aleksandar Vučić se nakon usvajanja Rezolucije zahvalio svima koji su bili uzdržani ili glasali protiv.

"Ovo je veliko iznenađenje, mnogi su doživeli zaprepašćenje u sali. Od onih koji su u bili u sali 87 nisu glasali za Rezoluciju. Dve trećine stanovnika planete je bilo na našoj strani", rekao Vučić.

Posebno se zahvalio Kini, Rusiji i Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

"Srbija im to nikada neće zaboraviti, kao i Mađarskoj koja je jedina u regionu bila protiv", rekao je Vučić.

Predsednik se zahvalio srpskom narodu, a posebno Srbima na Kosovu, u Crnoj Gori i Republici Srpskoj.

Premijer Srbije: Rezolucija nema legitimitet

Premijer Srbije Miloš Vučević napisao je na svom Instagram profilu da Rezolucija o genocidu u Srebrenici "ima legalitet, ali nema legitimitet".

"Ona suštinski nema podršku. Apsolutno nema većinu. Ponosan sam, što smo kao država koja nije velika, uspela da pokaže da je većinski deo sveta slobodarski", napisao je Vučević.

Dodao je da "Republika Srpska zna da je Srbija uz nju".

"Ohrabre se i Srbi u Crnoj Gori da kažu svoje mišljenje. Mi nismo svesni ovog otpora koji je Srbija pružila uz podršku većinskog dela sveta", piše u objavi.

Vučević je izjavio i da Srbija ima "istorijsku i političku obavezu da ne zaboravi prijateljstvo država koje su glasale protiv ili bile uzdržane".

'Svako ko bude hteo da ide protiv Srbije ubuduće dva puta razmisliti'

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić rekao je novinarima da je "jedan od najvažnijih rezultata današnjeg glasanja to što će svako ko bude hteo da ide protiv Srbije ubuduće dva puta razmisliti".

"To nam širi polje u kojem možemo da razgovaramo i o Kosovu i o drugim pitanjima. Mnogi svetski lideri su zbog ličnih odnosa sa predsednikom Vučićem prelomili da ne podlegnu pritiscima velikih sila da glasaju za Rezoluciju", rekao je Đurić nakon usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

Naveo je da je Srbija "poslala poruku da je zemlja mira, ali i rekla 'ne' pravljenju hijerarhije među žrtvama i stavljanju žiga sramote celom jednom narodu".

Mali: Učinjen zločin nad Srbijom

Potpredsednik Vlade i ministar finansija Srbije Siniša Mali napisao je na svom Instagram profilu da je nad Srbijom "učinjen zločin".

"Našem narodu je zalepljena etiketa koju ne zaslužuje i to je uradio moderan svet kome su usta puna demokratije i razvoja. Pamtićemo", napisao je Mali.

On je dodao da je ponosan na predsednika Aleksandra Vučića, "koji je dostojanstveno danas u Njujorku na najvišem nivou odgovorio na jako težak izazov".

"Ponosni smo na Srbiju, na njega, na snagu i kredibilitet koje smo pokazali. Ponosni smo jer je celom svetu rekao istinu, i jer se nije plašio onih mnogo većih od nas", napisao je Mali.

Zahvalio se "prijateljskim zemljama", a napisao da se nada da će "oni koji su glasali 'za' taj stav ubuduće podjednako prema svima da primenjuju".

"U 21. veku, umesto da su ratovi prošlost, mi živimo neke nove, prave, ali i diplomatske. Zato ne uspevamo da zalečimo bolne rane sa kojima svet nastavlja da se poigrava. Otvaranje tih rana je nekome bilo politički potrebno i to je najveće licemerje međunarodnog javnog prava u modernoj istoriji", napisao je Siniša Mali.

Petković: Rezolucija neće doprineti pomirenju

Direktor Kancelarije za Kosovo Petar Petković napisao je posle glasanja da Rezolucija "neće doprineti ni pomirenju ni smirivanju tenzija, već će samo dati vetar u leđa novim nasilnim pretenzijama i akcijama".

On je dodao da je predsednik Vučić pokazao "kako se brane interesi međunarodnog javnog prava".

"Kako se brani dostojanstvo jedne male suverene zemlje na brdovitom Balkanu koja ne pristaje da joj se lepe opasne političke etikete samo zato što to nečijoj međunarodnoj agendi to danas odgovara", napisao je Petković.

Reagovala i opozicija

Predsednik Stranke slobode i pravde (SSP) Dragan Đilas pozvao je predsednika Srbije Aleksandra Vučića da podnese ostavku i ocenio da ne može da ostane na toj poziciji nakon "novog poraza" i usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici.

On smatra da će Rezolucija imati negativne efekte i izazvaće tenzije u regionu.

"Vučić je od pitanja Rezolucije napravio najvažnije pitanje za našu budućnost, lagao je da ćemo biti proglašeni genocidnim narodom, da ćemo plaćati ratnu odštetu. Od Rezolucije koja je zaista loša i koja će izazvati nove tenzije u regionu, napravio je pitanje svih pitanja, borbu svih borbi. I u toj borbi izgubio", napisao Đilas.

Izjavio je da Srbiji nije potreban predsednik koji se bori, nego onaj koji pobeđuje, stoji u saopštenju.

I poslanik i predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš reagovao je na svom Iks (X) profilu.

"Što ne može Rezolucija, može Vučić. Gubitnik nikad ne propusti priliku da napravi štetu nacionalnim interesima", naveo je Ponoš na društvenoj mreži Iks.

Bivši predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da odnos glasova u Generalnoj skupštini UN-a pokazuje da usvajanje ove rezolucije "nema potreban legitimitet".

"Oni koji slave na ovakav način usvojenu Rezoluciju su ne samo zloupotrebili i politizovali žrtve Srebrenice, nego su i otvorili opasan istorijski presedan - od danas, po prvi put u istoriji, pitanje zločina genocida uvek može biti predmet diskusija, politizacije i oportunističkih tumačenja", napisao je Tadić na svom Iks profilu.

On je dodao da usvajanje Rezolucije "ne vodi pomirenju, već postaje mogući osnov za podgrevanje konflikata širom sveta do tačke ključanja".

"Procedura za usvajanje ove rezolucije, nažalost, nije podrazumevala uključivanje svih potrebnih elemenata i aktera od početka u svrhu postizanja konsenzusa, već je suprotno tome doprinela podeli sveta na ovoj temi", napisao je Tadić.

Predsednik Nove Demokratske stranke Srbije (Novi DSS) Miloš Jovanović saopštio je da usvajanje Rezolucije predstavlja "pokušaj da se laž pretvori u istinu i time ponizi srpski narod, ugrozi opstanak Republike Srpske i potvrdi zapadno viđenje jugoslovenske krize, po kojem su Srbi najveći krivci za rat".

Dodao je da je da su za Rezoluciju glasale države "koje predstavnici vlasti nazivaju prijateljskim ili čak državama strateškim partnerima".

"Očigledno je da to više ne mogu biti, a mnoge to nikada nisu ni bile", rekao je Jovanović.

Bošnjaci u Srbiji o Rezoluciji: 'Staviti tačku i gledati u budućnost'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:43 0:00

Kolone automobila u Beogradu i Novom Sadu u znak protesta

Više desetina automobila sa istaknutim srpskim zastavama prolaze centralnim ulicama Beograda u znak protesta nakon usvajanja Rezolucije.

Kolona vozila sa istaknutim zastavama Srbije pojavila se i na ulicama Novog Sada.

Kod sedišta Pokrajinske vlade kolona automobila je napravila kratak zastoj, a grupa mlađih muškaraca izašla je iz vozila i mahala zastavama, prenosi Beta.

Rezolucija o genocidu u Srebrenici u Srbiji dočekana uz proteste
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:12 0:00
XS
SM
MD
LG