Piše: Maryana Drach
Ukrajinski novinari ne samo da izvještavaju o ruskoj invaziji punog obima – oni su i njene žrtve.
Jedna od njih bila je Viktorija Ročšina, bivša slobodna novinarka Ukrajinskog servisa RSE, koja je preminula u ruskom zarobljeništvu. Smrt 27-godišnje novinarke potvrđena je u oktobru, ali njeno tijelo još uvijek nije vraćeno porodici.
Ona nije jedina.
Trogodišnji rat Rusije ostavio je ogromne posljedice na ukrajinske novinare, od kojih mnogi rizikuju svoje živote kako bi izvještavali o istini. Među njima su i novinari RSE.
U martu će se navršiti četiri godine otkako je novinar Vladislav Esipenko iza rešetaka na Krimu pod ruskom okupacijom, koji je Moskva pretvorila u vojnu bazu.
Izvještavajući za RSE o društvenim i ekološkim temama, Vladislav je osuđen zbog navodnog posjedovanja eksploziva, što je negirao. Sudu je rekao da je bio mučen u pritvoru.
Novinar RSE Dmitro Jevčin teško je ranjen na frontu na jugu Ukrajine. Nakon višemjesečne rehabilitacije, vratio se u redakciju RSE u Kijevu.
Jevgenija Kitaiva izvještavala je u blizini fronta na istoku Ukrajine 2023. kada se našla na udaru ruskog artiljerijskog napada. Ostala je nepovrijeđena i odmah pružila prvu pomoć ranjenom ukrajinskom vojniku.
Trebali su joj mjeseci da se oporavi od tog iskustva. Godinu dana kasnije, Jevgenija je rodila kćerku. Sada se vratila na prve linije i izvještava o zatvorenicama koje se pripremaju za pridruživanje ukrajinskoj vojsci, koja se suočava s nedostatkom regruta.
Reporter Marian Kušnir snimio je neke od najrazornijih bitaka ovog rata. Ne govori o novinarskim nagradama koje je dobio. Umjesto toga, priča o starijem čovjeku kojeg je pomogao evakuirati tokom jednog izvještavanja. Taj čovjek bio je posljednji stanovnik svog sela na frontu.
Opasnosti postoje i daleko od fronta.
U jesen 2024. redakcija RSE u Kijevu primila je prijetnje bombama – baš kao i stotine ukrajinskih škola, poslovnih centara i vladinih institucija.
Prijetnje su uslijedile nakon istrage RSE o tome kako su ruski operativci regrutovali ukrajinske tinejdžere i djecu, od kojih su neki imali samo 12 godina, da sabotiraju vojsku vlastite zemlje.
Izvještavanje o ljudskim žrtvama rata samo je dio reporterskog izvještavanja. RSE je razotkrio korupciju u ukrajinskoj vojsci, raskrinkao zvaničnike koji su kupili raskošne nekretnine u inostranstvu i i identifikovao sudije koje su skrivale svoje rusko državljanstvo.
Neka od izvještavanja RSE postala su dio historije. Ukrajinska nacionalna pošta izdala je marku u čast oslobođenja Kijevske oblasti 2022. Dvije od tri slike na marki snimio je fotograf Radija Slobodna Evropa Serhij Naznenko.
Jedna od njih prikazuje Buču, grad u blizini Kijeva gdje su ruski vojnici ostavili stotine ubijenih civila na ulicama. Buča je postala simbol ruskih zločina u Ukrajini. Uprkos preplavljujućim dokazima, Moskva i dalje tvrdi da je masakr insceniran.
Jedna od žrtava bio je lokalni trgovac Oleksij Pobigaj, pronađen u masovnoj grobnici duboko u šumi. Ko ga je ubio i zašto?
Novinar OSINT-a RSE Dmitro Džulaj istražio je ove zločine i identifikovao ruske jedinice odgovorne za njih. Njegova otkrića dovela su do pokretanja zvanične istrage ukrajinskog tužilaštva.
Samo petnaest minuta vožnje od Buče nalazi se Nemišajeve, još jedan grad koji su nakratko zauzele ruske snage.
Na groblju u ovom mjestu, blizu roditeljske kuće, počiva Vira Hirič. Novinarka RSE poginula je u aprilu 2022. kada je ruska raketa pogodila njen stan u Kijevu.
Posljednja priča koju je objavila bila je o ženi koja je preživjela holokaust a potom i opsadu jugoistočnog grada Mariupolja, koji je Rusija okupirala 2022. RSE je istražio njenu smrt i suočio ključne ljude iz ruskog lanca komande s ovim zločinom.
To se dešava kada rat dođe u vaš dom.