Dostupni linkovi

Radoičić u Srbiji čeka odluku o optužnici, Kosovo traži izručenje


Milan Radoičić na posebnoj sednici Skupštine Srbije dok je bio potpredsednik Srpske liste, Beograd, 2. februar 2023.
Milan Radoičić na posebnoj sednici Skupštine Srbije dok je bio potpredsednik Srpske liste, Beograd, 2. februar 2023.

Evropska unija (EU) je upoznata sa najavom Višeg javnog tužilaštva u Beogradu da će uskoro biti doneta odluka o podizanju optužnice protiv Milana Radoičića, saopšteno je za Radio Slobodna Evropa (RSE) iz Brisela, uz podsećanje da se od Srbije očekuje "obezbeđivanje pune odgovornosti za počinioce napada u Banjskoj".

"To znači krivično gonjenje i privođenje sudu osumnjičenih koji se nalaze u Srbiji i obezbeđivanje pune saradnje u istrazi napada", rekla je portparolka EU Anita Hiper (Anitta Hipper).

Glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović izjavio je 2. decembra da će odluka o podizanju optužnice protiv Radoičića, koji je preuzeo odgovornost za napad na kosovsku policiju u Banjskoj, biti doneta krajem ove ili početkom 2025. godine.

Najava je usledila dan nakon što je kosovski premijer Aljbin (Albin) Kurti pozvao međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na Beograd kako bi bivši potpredsednik najveće stranke Srba na Kosovu bio izručen Prištini.

Iz Brisela i Vašingtona nisu odgovorili na pitanja RSE povodom Kurtijevog poziva.

Godinu dana od napada u Banjskoj: Pitanja bez odgovora i istrage u Prištini i Beogradu
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:12:12 0:00

"Za sada ta varijanta deluje kao nerealna", ocenjuje Predrag Petrović iz nevladinog Beogradskog centra za bezbednosnu politiku.

"Prvo zato što Srbija ne priznaje Kosovo kao državu, a drugi razlog je sam Radoičić i šta on sve zna o politici i aktivnostima vlasti (predsednika Srbije Aleksandra) Vučića na Kosovu", kaže Petrović za RSE.

Odluka o srpskoj optužnici za oružani napad u Banjskoj u kojem je septembra 2023. ubijen kosovski policajac stigla je i u danima kada EU odlučuje o eventualnoj deblokadi pregovora o članstvu sa Srbijom.

"Srbija mora da procesuira odgovorne kako bi zadovoljila države članice koje smatraju da ostavljanje tako velikog pitanja nerešenim može izazvati dalje probleme", rekao je za RSE Strahinja Subotić iz Centra za savremene politike.

Šta kažu u Beogradu?

Odluku o podizanju optužnice protiv Milana Radoičića, Beograd je najavio posle duže od godinu dana od početka istrage o napadu u Banjskoj.

Glavni javni tužilac Nenad Stefanović izjavio je 2. decembra za portal "Kosovo onlajn" da je tokom istrage u vezi sa "događajem u mestu Banjska preduzeto više od 40 procesnih radnji".

"Odluka može da bude da se optužnica podigne, ali i da se ne podigne", kaže za RSE advokat Božo Prelević.

"Ta odluka se obično donosi nakon analize dokaza u spisima predmeta. Pošto je ovaj slučaj zatvoren za javnost, ne znamo šta tužilac ima od dokaza, a ne znamo ni ko je saslušan", dodaje.

Tužilaštvo nije odgovorilo na pitanja RSE šta je istragom utvrđeno, niti koje su radnje preduzete.

Srbija Radoičića sumnjiči za "teško delo protiv opšte sigurnosti i nedozvoljenu proizvodnju, nošenje i promet oružja".

Kosovo, sa druge strane, napad u Banjskoj karakteriše kao teroristički, a Radoičić i ostali umešani povezuju se sa kršenjem Ustavnog poretka i delovanjem protiv pravnog sistema Kosova.

Radoičić je posle saslušanja u Beogradu oktobra 2023. pušten na slobodu, uz meru zabrane napuštanja Srbije i obavezu javljanja nadležnoj policijskoj stanici svakog prvog i petnaestog dana u mesecu.

Iz Višeg suda su za RSE potvrdili da je ova mera produžena do januara 2025. i da je Radoičić "poštuje".

Gde Radoičić trenutno boravi u Srbiji, međutim, nije poznato.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova nisu odgovorili na upit RSE kojoj se policijskoj stanici prijavljuje.

Na pozive i poruke RSE nije odgovorio ni Radoičićev advokat Goran Petronijević.

Bez saradnje u istragama

Više javno tužilaštvo u Beogradu je preko Misije EU za vladavinu prava (EULEX) od Kosova zatražilo informacije o slučaju Banjska, ali je Priština taj zahtev odbila.

Ministarstvo pravde Kosova je ranije za RSE navelo da je zahtev u suprotnosti sa nekoliko tačaka Zakona o međunarodnoj pravnoj saradnji, te da "samo kosovski pravosudni organi imaju nadležnost da sude u slučajevima koji su počinjeni na teritoriji zemlje".

Dodali su i da Kosovo nikada nije dobilo odgovor Srbije na zahtev upućen u oktobru 2023. "za predaju zločinaca kako bi bili privedeni pravdi u Republici Kosovo".

Iz Kancelarije EU su ranije za RSE potvrdili da je putem njihove misije za vladavinu prava srpskim vlastima prosleđen zahtev od strane Kosova oko međusobne pravne saradnje u slučaju Banjska, ali da odgovor nisu dobili.

Za Radoičićem je na zahtev Kosova raspisana i međunarodna Interpol poternica putem Misije Ujedinjenih nacija (UNMIK).

Vlasti u Srbiji odbijaju da ga izruče i poručuju da će mu suditi "srpski sudovi".

Kosovo traži pritisak na Srbiju

Nakon napada na kanal Ibar-Lepenac na severu Kosova 29. novembra, premijer Albin Kurti označio je Radoičića kao rizik po bezbednost te zemlje i regiona sve dok se slobodno kreće po Srbiji.

"Tražimo od međunarodnih faktora da izvrše pritisak na Beograd da glavnog zločinca Radoičića preda institucijama Kosova. Ako Srbija sumnja da Radoičić ne bi imao pravično suđenje na Kosovu, imamo EULEX, on prati sve slučajeve na Kosovu", rekao je Kurti na konferenciji za novinare 1. decembra.

Ovaj zahtev Kurti je preneo i novoj šefici evropske diplomatije Kaji Kalas (Kallas) i pomoćniku američkog sekretara za Evropu Džejmsu O'Brajanu (James o'Brien).

U razgovoru sa Kalas 3. decembra u Briselu, Kurti je rekao da nije odustao od primopredaje Radoičića kao jednog od uslova za dijalog o normalizaciji odnosa sa Srbijom.

Dan kasnije, na sastanku sa O'Brajanom ukazao je na značaj hapšenja Radoičića, navodeći da on ima podršku predsednika Srbije Aleksandra Vučića i tamošnjeg državnog aparata.

Radoičić se, uz napad u Banjskoj na Kosovu dovodi u vezu sa nekoliko krivičnih dela, uključujući i ubistvo srpskog opozicionog političara Olivera Ivanovića.

Nalazi se i na crnoj listi Sjedinjenih Američkih Država zbog međunarodnog kriminala i korupcije.

Šta kažu u Briselu?

Nekoliko država članica Evropske unije insistira na procesuiranju Radoičića i drugih odgovornih za napad u Banjskoj kao uslovu za deblokadu pregovora o članstvu Srbije.

"Videli smo da do sada nije bilo konsenzusa država članica o otvaranju klastera 3 sa Srbijom. Videli smo i da je, na primer za Holandiju, pored vladavine prava, itekako bitno pitanje normalizacije odnosa Srbije i Kosova u koje spada i pitanje istrage i procesuiranja odgovornih za Banjsku", navodi Strahinja Subotić iz Centra za savremene politike.

Šta dokazi Kosova govore o pripremama grupe Milana Radoičića?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:06 0:00

"Hitno" privođenje odgovornih za nasilje na severu Kosova 2023. godine i puna saradnja u tim slučajevima biće deo zaključaka o proširenju za Srbiju, koje bi 17. decembra trebalo da usvoje ministri nadležni za evropska pitanja.

RSE je imao uvid u ove zaključke u kojima se Beograd poziva i da se uzdrži od zapaljive retorike i jednostranih i provokativnih koraka.

"Savet ponovo poziva Srbiju da u potpunosti sarađuje i preduzme neophodne korake da hitno privede pravdi počinioce napada iz 2023. Savet naglašava potrebu za punom odgovornošću i duboko žali što Srbija nije preduzela dovoljne korake u tom pogledu", navodi se u dokumentu.

Strahinja Subotić iz Centra za savremene politike navodi da će Brisel "pažljivo nadgledati" i istragu o novim napadima i tenzijama na severu Kosova, poput eksplozije na kanalu Ibar-Lepenac koji je međunarodna zajednica označila kao teroristički napad.

Premijer Kosova je za taj napad optužio Srbiju, koja je odbacila odgovornost.

Eksplozija na kanalu Ibar-Lepenac: Izazov za institucije, meštani uplašeni
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:25 0:00

"Vidimo da sada postoje neke naznake, govori se o odluci o podizanju optužnice protiv Radoičića za Banjsku, ali se ne bih usudio da kažem da li će i kada doći do procesiranja. Ali, činjenica da se to sada pojavljuje ukazuje da Srbija želi da pošalje poruku državama članicama da nije zaboravila na to pitanje", navodi Subotić.

Srbija od decembra 2021. nije otvorila nijedno poglavlje u pregovorima o članstvu.

Osnovna prepreka je odbijanje Beograda da podrži sankcije EU Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.

Ministri za evropska pitanja će u zaključcima o Srbiji podsetiti i da će ukupan tempo pregovora nastaviti da određuju napredak u vladavini prava i normalizaciji odnosa sa Kosovom.

Saradnja na tekstu Gjeraqina Tuhina

XS
SM
MD
LG