RSE: Posljednjih mjeseci je kod nas – s razlogom naravno – našlo u fokusu pitanje javne riječi, njenog dometa i uticaja. Ti si nedavno o tome pisao, sa početnom tezom kako ovakvog ambijenta za to pitanje nema u evropskom okruženju.
Marijanović: Kao što sve u Bosni i Hercegovini (BiH) kasni petnaest-dvadeset godina, tako kasni i otvaranje teme o slobodi javne riječi i njezinom dometu, u dvojbi jesu li administrativne granice ujedno i granice javne riječi u BiH.
RSE: Kod nas je uvriježeno stanovište kako zapravo postoje tri javnosti i tri njima odgovarajuće javne riječi. Ti, međutim, očito zastupaš mišljenje kako je u toj oblasti stanje još razuđenije.
Marijanović: Postoji samo jedna, prilično kompaktna javna riječ, i to naopaka. Kad govorimo o kompaktnosti i rascijepanosti, mislim da jedino Dodik ima strogo kontroliranu javnu riječ na teritoriji njegovog esnafa odnosno njegovog dometa. Ne može se dogoditi
Ovdje je nemoguće da netko neovisno ponese zastavu neovisnosti javne riječi, jer on to ne može ni financijski, ni kadrovski, ni iz sigurnosnih razloga.
RSE: Nedavno je bila velika polemika, a latentni sukob između dijelova intelektualne i medijske zajednice još uvijek traje. Na čijoj si strani? Po habitusu pripadaš objema ovim zajednicama.
Marijanović: Mediji su kupljeni, ostvaren je interes nad medijima, tako da ja medije ne mogu staviti u krivce. Mediji su samo prenositelji postojećeg sustava. Svega, pa i javne riječi. Ako je općinski, županijski, entitetski ili državni moćnik stavio sve pod kontrolu, valjda je najprije mislio na medije. Kako će ljudi znati tko kontrolira taj dio vilajeta.
RSE: Govorimo o javnim servisima, koji su zapravo tvoji i moji.
Marijanović: Što se tiče ove glavne, državne televizije, mislim da ona ide jednim sustavom uravnilovke. Smatram je sve manje potrebnom, ali ne iz razloga iz kojeg je nepotrebnom smatraju poslanici iz Republike Srpske. Oni imaju svoje razloge zašto ne žele nešto što se zove
Što se tiče ove glavne, državne televizije, mislim da ona ide jednim sustavom uravnilovke. Smatram je sve manje potrebnom...
RSE: Smatraš li, ili se meni čini da to sugerišeš, da mediji, ne modeliraju, nego manipulišu javnosti ili javnostima?
Marijanović: Mediji u Bosni i Hercegovini ne rade svoj posao. Evo, imaš urednicu „Oslobođenja“. Protiv nje se dignu za benigni komentar za koji svako dijete zna da je istina. Ne postoji solidarnost. Pa ne može vođa islamske, katoličke ili pravoslavne misli u BiH uzeti „na streljanu“ jednu ženu koja je svoj profesionalni život dala ovoj državi, koja je izgubila pola obitelji u ovoj državi. Tko je stao iza Vildane, osim PEN-a i jedne od udruga novinara?
RSE: Da li ima spasa u ovoj užasnoj spirali?
Marijanović: Samo politička biologija. Nitko ovdje iznutra neće napraviti ništa organizirano. Prvo, izgubljen je sustav mogućnosti za to. Kuća se pravila od krova, koji prokišnjava, ne zna se koja je čija soba, tko se u kojoj sobi pita. Ovdje je sustav vrijednosti
Ovdje je sustav vrijednosti poremećen i mi ne možemo imati bolju atmosferu oko medijske situacije u BiH.