Dostupni linkovi

Sud BiH osudio ratnog silovatelja na šest godina zatvora


Zgrada Suda i Tužiteljstva BiH
Zgrada Suda i Tužiteljstva BiH

Sud Bosne i Hercegovine osudio je Radu Grujića na zatvorsku kaznu u trajanju od šest godina zbog silovanja A-3 (ime nije objavljeno) bošnjačke nacionalnosti u proljeće 1992. godine u selu Liplje kod Zvornika na istoku BiH.

Presudom od 29. februara je određeno i da osuđeni Rade Grujić mora žrtvi silovanja da isplati 10.000 maraka (5.000 evra).

Sutkinja Tanja Curović je, obrazlažući presudu, rekla da je sud van razumne sumnje utvrdio da je Grujić došao u kuću Sadete Salihović u kojoj su bili smješteni civili bošnjačke nacionalnosti, odveo oštećenu A-3 u sobu, naredio joj da se skine i silovao je, čime je počinio zločin protiv čovječnosti.

Riječ je o prvostepenoj presudi na koju je dozvoljena žalba, a Grujiću je određen pritvor do pravosnažnosti presude.

Suđenje Grujiću počelo je 13. aprila 2023. godine. Osuđenik je u toku rata bio pripadnik čete Snagovo, Teritorijalne odbrane Zvornik. Grujić ima državljanstvo Bosne i Hercegovine i Srbije.

Navode optužbe tužilaštvo je dokazivalo pozivanjem 22 svjedoka, među kojima i stručnog vještaka, kao i prilaganjem 60 materijalnih dokaza.

Tokom suđenja, tužiteljica Eldina Biuk je rekla da je oštećena A-3 (ime nije javno objavljeno) "jasno, nedvosmisleno i detaljno" opisala šta se dešavalo u Liplju, kako su žene odvođene i kako je ona silovana.

Tužiteljica je navela da je A-3 Grujića poznavala jer joj je bio komšija, te da ga je na fotografijama i kasnije u sudnici identifikovala kao osobu koja je silovala.

Za ratne zločine na području opštine Zvornik pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju proglašeni su krivim Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić, Mićo Stanišić, Stojan Župljanin.

U Srbiji su, pred Sudom za ratne zločine u Beogradu, za zločine u Zvorniku 2010. osuđeni Branko Grujić i Branko Popović, kao i Dušan Vučković, Dragan Slavković, Ivan Korać, Siniša Filipović, Darko Janković i Goran Savić, koji su, prema optužnicama, organizovano i dobrovoljno došli iz Srbije.

I dalje se traga za oko 400 osoba nestalih s područja opštine Zvornik.

U izvještajima međunarodnih aktera u BiH, u periodu od 1992. do 1995. godine, procjenjuje se da je silovano između 20.000 i 50.000 žena, djevojčica i muškaraca.

Mnogi od njih nikad nisu dobile potrebnu medicinsku, psihološku i financijsku podršku.

BiH nema državni zakon za podršku žrtvama rata, među kojima su i one koje su pretrpjele seksualno nasilje.

XS
SM
MD
LG