Dostupni linkovi

Odbrana u fokusu Putinovog puta u Kinu


Ruski predsjednik Vladimir Putin posjetiće Kinu 16. i 17. maja kako bi se založio za veću podršku Kine ratnim naporima Moskve u Ukrajini.
Ruski predsjednik Vladimir Putin posjetiće Kinu 16. i 17. maja kako bi se založio za veću podršku Kine ratnim naporima Moskve u Ukrajini.

Ruski predsjednik Vladimir Putin došao je u dvodnevnu posjetu Kini gdje će pritisnuti kineskog lidera Si Đinpinga za veću podršku održavanju ekonomiji i ratnoj mašineriji njegove zemlje pogođene sankcijama zbog rata u Ukrajini.

Posjeta od 16. do 17. maja je prvo diplomatsko putovanje Putina otkako je prije nedelju dana položio zakletvu za peti predsjednički mandat i dolazi u trenutku kada Peking nastavlja da Moskvi pruža ključni spas ekonomije kako bi pomogao da se ublaži udar zapadnih ekonomskih sankcija koje su ograničile Rusiji pristup globalnim lancima snabdijevanja i međunarodnim tržištima.

Sjedinjene Države su posljednjih mjeseci pojačale upozorenja o presudnoj ulozi Kine u pomaganju Rusiji na ratištu, pomažući njenoj odbrambenoj industriji kroz snabdijevanje nesmrtonosnim, ali vojno korisnim proizvodima dvostruke namjene.

Analitičari kažu da će glavni cilj Putinovog putovanja biti pronalaženje načina da se zaobiđu ograničenja SAD-a koja su u martu i aprilu smanjila kineski izvoz u Rusiju nakon ekspanzije priliva potrošačkih proizvoda i robe dvostruke namjene od invazije Moskve na Ukrajinu u februaru 2022, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Državni sekretar SAD Antony Blinken i ministarka finansija Janet Yellen upozorili su Peking tokom posjete Kini u aprilu, da bi kineske kompanije kao i finansijske institucije mogle da se suoče sa sekundarnim sankcijama zbog snabdijevanja moskovske odbrambene industrije.

"Postoje jasni signali da će ekonomska komponenta rata biti ključni dio [posjete]", rekao je za RSE Nathaniel Sher, viši analitičar istraživanja za Carnegie China. "Svakog mjeseca Kina izvozi u Rusiju više od 300 miliona dolara proizvoda dvostruke namjene i to ne krije. Nekoliko je razloga zašto bi sada prestali."

Analiza kineskih carinskih podataka koju je uradio Sher pokazuje da je kineski izvoz u Rusiju porastao za više od 60 odsto od invazije na Ukrajinu i da je 2023. godine oko 90 odsto robe dvostruke namjene "visokog prioriteta" koja se koristi u ruskoj proizvodnji oružja uvezeno iz Kine. Ukupan obim trgovine Kine sa Rusijom takođe je porastao za 26 odsto u 2023. na rekordnih 240 milijardi dolara.

Značaj ruskog odbrambenog sektora za Putinov put u Kinu naglašava rekonstrukcija Kremlja zbog koje je 12. maja imenovao tehnokratu ekonomistu Andreja Belousova za ministra odbrane. Potrošnja na odbranu u Rusiji je povećana i stručnjaci kažu da je imenovanje Belousova dio napora da se vojna proizvodnja za rat u Ukrajini pripremi za višegodišnju kampanju.

Belousov, koji je tokom posljednje decenije obavljao nekoliko visokih ekonomskih uloga, takođe ima veliko iskustvo u radu sa Kinom. I Si i Putin će se tokom posjete sastati sa političkim timovima specijalizovanim za trgovinsku, energetsku i bezbjednosnu saradnju, a Aleksandar Gabujev, direktor Centra za euroaziju Carnegie Russia, kaže da su od Sijeve državne posjete Moskvi 2023. i Peking i Moskva "uložili ozbiljan napor da se visoki zvaničnici na obje strane dobro upoznaju."

"Dok Peking i Moskva proširuju saradnju na polju odbrambene industrije, Putin je uzdigao profesionalce visokog kalibra sa kineskim iskustvom", napisao je Gabuev na platformi X.

Susret 'starih prijatelja'

Od najave o partnerstvu "bez granica" Rusije i Kine u februaru 2022. godine, nakon čega je samo nekoliko dana kasnije uslijedila ruska invazija na Ukrajinu, zemlje su se približile uprkos sankcijama i političkom pritisku Zapada.

U pregledu posjete, Kremlj je rekao da će Putin i Si „detaljno razgovarati o čitavom nizu pitanja u svom sveobuhvatnom partnerstvu i strateškom odnosu“.

Dvojica lidera će takođe potpisati zajedničku izjavu i učestvovati na događaju povodom obilježavanja 75. godišnjice diplomatskih odnosa između Kine i Sovjetskog Saveza, dodao je Kremlj.

Putin će se takođe sastati sa kineskim premijerom Li Ćjangom kako bi razgovarao o trgovinskim i humanitarnim pitanjima, saopštio je Kremlj, a zatim će posjetiti sjeveroistočni kineski grad Harbin kako bi otvorio dva bilateralna trgovinska događaja.

Državna posjeta je 43. susret Putina i Sija. U intervjuu kineskoj državnoj novinskoj agenciji Sinhua (Xinhua) 15. maja, ruski lider je pohvalio Sija kao "starog prijatelja" i rekao da su kinesko-ruske veze dostigle nove visine jer obje zemlje te da "jačaju spoljnopolitičku koordinaciju u interesu izgradnje pravednog multipolarnog svjetskog poretka".

Alicja Bachulska, stručnjakinja za politiku Kine u Evropskom savjetu za inostrane poslove, kaže da je ključno pitanje u kom trenutku se dešava posjeta, jer slijedi nakon Sijeve turneje po Francuskoj, Srbiji i Mađarskoj.

"Optika sugeriše da će dvojica lidera razgovarati o ključnim zaključcima Kine sa Sijevih sastanaka u Evropi, od kojih su se mnogi ticali situacije u Ukrajini", rekla je ona.

Obe zemlje služe jedna drugoj kao važna geopolitička protivteža u rivalstvu sa Sjedinjenim Državama. Moskva je pojačala vojne vježbe u Istočnom kineskom moru sa Pekingom, upozorili su američki obavještajni zvaničnici u maju navodeći da Rusija i Kina blisko sarađuju na vojnim pitanjima, uključujući potencijalnu invaziju na Tajvan.

U međuvremenu, usred izolacije Rusije od Zapada, Kina je istisnula Evropsku uniju kao najvećeg trgovinskog partnera Rusije i postala glavno tržište za rusku naftu i gas.

Ali ovo je takođe povećalo rizik da Rusija postane ekonomski zavisna od Kine, što joj je ostavilo manje uticaja u pregovorima oko vitalnog energetskog sektora.

Rusija se nada da će Kina zamijeniti Evropu kao glavno tržište za njen izvoz gasa, ali dvije zemlje tek treba da postignu dogovor o gasovodu Snaga Sibira-2, koji bi snabdijevao Kinu gasom sa polja koja su ranije služila evropskim tržištima.

Testiranje 'partnerstva bez granica'

Ovaj rizik od prevelikog oslanjanja je takođe faktor koji utiče na protok proizvoda dvostruke namjene iz Kine u Rusiju, kaže Dennis Wilder, bivši direktor za Kinu u američkom Savjetu za nacionalnu bezbjednost.

"Putin izgleda zadovoljan onim što dobija od kineske odbrambene industrije", rekao je Wilder za RSE. "Mislim da on ne osjeća da treba da dobije ubojito oružje od njih jer želi da Rusija napravi takvo oružje. Tako je jeftinije."

Putin i Si prisustvuju ceremoniji potpisivanja 30-godišnjeg ugovora o snabdijevanju Kine prirodnim gasom iz Rusije u Šangaju 2014.
Putin i Si prisustvuju ceremoniji potpisivanja 30-godišnjeg ugovora o snabdijevanju Kine prirodnim gasom iz Rusije u Šangaju 2014.

Wilder, naučni saradnik na Univerzitetu Georgetown, kaže da se Kremlj nada da će održati protok robe dvostruke namjene kako bi obnovio svoju odbrambenu industriju, koja trenutno nastoji da poveća proizvodnju oružja i municije dok rat u Ukrajini prelazi u treći godine.

Sjeverna Koreja je takođe isporučila Rusiji milione artiljerijskih granata za rat u Ukrajini i prebacila balističke rakete i drugo oružje u zamjenu za hranu i sirovine za proizvodnju oružja. Južna Koreja i Sjedinjene Države su od tada optužile Sjevernu Koreju i Rusiju da trguju oružjem kršeći sankcije Ujedinjenih nacija i izrazile zabrinutost da bi Moskva mogla da snabdeva Pjongjang naprednijom vojnom tehnologijom.

Iako nije potvrđena nijedna posjeta, Putin je izrazio spremnost da ode u Sjevernu Koreju u januaru nakon poziva lidera Kim Džong Una, a neki stručnjaci spekulišu da bi Putin mogao da posjeti Pjongjang nakon svog putovanja u Kinu.

"Element Sjeverne Koreje je važna stavka u ovom odnosu i pretpostavljam da će se o tome razgovarati i u Pekingu", rekao je Wilder. "Sjeverna Koreja može vojno da pomogne Rusiji tamo gdje Kina ne može, ali ovaj novi odnos sa Putinom i Kimom zabrinjava Kineze jer bi mogao dodatno da destabilizuje stvari na [korejskom] poluostrvu."

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG