"Ustaše", "nasilnici", "uličari", "plaćenici".
To su samo neke od uvreda i optužbi koje predstavnici vlasti i deo provladinih medija u Srbiji proteklih dana koriste kako bi diskreditovali studentske proteste.
U blokadi je više desetina državnih fakulteta u četiri univerzitetska centra, Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Studenti koji blokiraju rad tih ustanova traže da se utvrdi krivica za nesreću u Novom Sadu u kojoj je poginulo 15 ljudi, kao i da se pronađu napadači na studente i profesore na protestima koji su usledili.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ih, sa druge strane, optužuje da protestima i blokadama pokušavaju da "ruše vlast", i da su za to "plaćeni malo spolja (iz inostranstva), malo iznutra".
Vučić, međutim, nije pružio dokaze za svoje tvrdnje.
"Vlast koristi propagandu kako bi demonizovala neistomišljenike, okrenula javnost protiv njih", ističe profesor socijalne psihologije na Univerzitetu u Beogradu Dragan Popadić.
"Te poruke nisu upućene studentima, nego trećoj strani – onim delovima društva koji su za sada nezainteresovani i pasivni, ne znaju šta se događa. Vlast koristi standardnu crno-belu matricu, gde su sa jedne strane 'rodoljubi koji danonoćno rade', a sa druge strane 'strani plaćenici'", opisuje Popadić.
Ističe da to dodatno podiže tenzije u državi u kojoj više od mesec dana traju protesti, izazvani nesrećom na novosadskoj Železničkoj stanici.
Hiljade građana, predvođenih opozicijom i aktivistima, izlazile su na ulice sa porukom "korupcija ubija" i "krvave su vam ruke".
Iste poruke predstavnicima vlasti upućuju i studenti koji su u blokadi fakulteta.
"Početna strategija vlasti bilo je prećutkivanje i minimalizacija protesta i zahteva. A sada se u njihovim redovima javila nervoza, pa reaguju vrlo grubim rečima i optužbama", opisuje Popadić.
Kako kaže, provladini mediji se koriste "kao izvršioci" za plasiranje poruka.
Javni servis u kampanji
Vučićeve tvrdnje da se studenti koji blokiraju fakultete "tuku oko novca zarad rušenja vlasti", prenela je, pored ostalih, i Radio-televizija Srbije.
Vučić je u objavi na Instagramu 6. decembra studente "koji se tuku oko novca" pozvao da "ne ruše državu", nego da rade "za svoju zemlju".
Iza našeg bunta leži pravda, leži ispravno razmišljanje, ljudskost, solidarnostStudentkinja Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu.
Reakcija studenata na RTS-u nije objavljena.
A na optužbe predsednika, studentske organizacije odgovorile su performansom.
Među studentima koji učestvuju na protestima u Novom Sadu počele su da se dele lažne novčanice sa likom Aleksandra Vučić i vrednošću nula dinara.
"Vlast i njihove PR strategije se ovde suočavaju sa jednim novim izazovom - a to su mladi kojima ne mogu da prodaju trikove manipulacije kojima su se služili proteklih godina", kaže za RSE docent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Stefan Janjić.
Kampanju u provladinim medijima i na društvenim mrežama kojom se diskredituju studentski protesti, Janjić opisuje kao "nedoslednu".
"Ne postoji konkretna ciljna grupa, obraćaju se svima. Od vladajuće Srpske napredne stranke sa jedne strane dobijamo poruku da je 'sve pod kontrolom', da protestuje 'dvoje-troje' ili 'desetoro-petnaestoro' studenata, a onda sa druge strane prete građanskim ratom", dodaje on.
Kampanja protiv studentskog aktiviste Pavla Cicvarića
Dok traju blokade fakulteta, na meti provladinih tabloida je jedan od studentskih aktivista sa Fakulteta političkih nauka Pavle Cicvarić.
Tabloid Informer je objavio više tekstova u kojima se Cicvarić i njegova porodica optužuju za "antisrpsko delovanje".
Tekstove prati i video spot sa društvenih mreža u kojem se Cicvarić targetira.
On to vidi kao "deo taktike koju vlast koristi kako bi zastrašila studente".
Kako Cicvarić ocenjuje za RSE, cilj je i da se "napadom na pojedince skrene pažnja sa zahteva protesta".
"Naši zahtevi moraju ostati iznad svih drugih dešavanja – da se utvrdi ko je odgovoran za nesreću u Novom Sadu i ko je prebijao studente na protestima", naglašava.
Dodaje da aktuelni studentski protesti i blokade nemaju vođe.
- Studenti blokirali Ekonomski u Subotici i još dva fakulteta u Novom Sadu
- Studenti koji su u protestu u Srbiji još jednom odali poštu stradalima u Novom Sadu
Mnogi fakulteti su tokom blokade zatvorili svoja vrata za sve medije, sa kojima komuniciraju putem saopštenja za javnost.
"To je zarad sigurnosti. Ako se niko od studenata i studentkinja ne ističe, biće sigurniji od napada tabloida i režima", ističe on.
Optužbe na račun Cicvarića i drugih studentskih aktivista su i proteklih meseci iznosili predstavnici vlasti.
Povod su bili antivladini protesti zbog navoda o izbornoj krađi.
Slično kao što je slučaj sa Cicvarićem, među videima koji su ranije kružili društvenim mrežama kao "državni neprijatelji" bili su označeni pojedini glumci i druge javne ličnosti koje su istupile protiv vlasti Srpske napredne stanke.
Te video spotove su emitovale i provladine televizije, poput TV Pink sa nacionalnom frekvencijom.
Na toj televiziji je uoči lokalnih izbora na Kosovu 2017. godine emitovan i propagandni spot protiv opozicionog političara Olivera Ivanovića.
Ivanović je nekoliko meseci kasnije ubijen u Severnoj Mitrovici.
TV Pink do danas nije objavila ko su autori tog spota i ko je naručio njegovu objavu.
Docent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Stefan Janjić naglašava da video snimke u kojima se proteklih dana targetiraju studenti, neistomišljenici vlasti, ne treba shvatiti olako.
"Moramo pronaći one koji su odgovorni za njihovo plasiranje i emitovanje, jer zaista bih rekao da su u pravu oni koji vide sličnosti u formatu takvih videa, s onim videima koji su prethodno bili plasirani, na primer protiv Olivera Ivanovića", naglašava Janjić.
Ministarstvo prosvete ne reaguje na targetiranje studenata
Ministarstvo prosvete nije odgovorilo na pitanja RSE – kako reaguju na optužbe predstavnika vlasti i provladinih medija na račun studenata koji protestuju.
Takođe, nije odgovoreno ni kako Ministarstvo odgovara na zahteve studentskih protesta.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović je za Newsmax Balkans, komentarišući blokadu fakulteta, ocenila da nije reč "o velikom broju studenata", ali da su "dosta glasni".
Poručila je i da politici i ideološkom aktivnostima nema mesta na univerzitetu.
"Glasni su oni, koji u nedostatku argumenata, ističu zahteve koji nisu usmereni na studentska pitanja već imaju političke primese", rekla je Đukić Dejanović.
Dodala je i da studenti traže i "ono što je već ispunjeno".
"Studenti traže da institucije sistema rade svoj posao i to one institucije koje već to čine", istakla je Đukić Dejanović.
Svoje kolege profesore i studente, Đukić Dejanović je pozvala da se pripremaju za januarski rok.
"Mlad čovek, student, ima pravo na svoja uverenja, ubeđenja, ali univerzitet ne treba da bude mesto za takva činjenja", ocenila je ministarka.
Kako odgovaraju studenti?
"Kao motiv naših protesta nipošto ne leži novac", rekla je za RSE studentkinja treće godine arhitekture na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu.
Ova visokoškolska ustanova, najveća u Srbiji, blokirana je od 9. decembra.
Na plenumu, na kojem je izglasana blokada, bilo je više hiljada studenata.
Vlast koristi propagandu kako bi demonizovala neistomišljenike, okrenula javnost protiv njihProfesor socijalne psihologije na Univerzitetu u Beogradu Dragan Popadić
Ime studentkinje je poznato redakciji RSE, ali je ona želela da ostane anonimna. Kako kaže, zabrinuta je zbog posledica koje bi mogla imati ako istupi javno.
"Mi ćemo zbog ovoga najverovatnije imati probleme u akademskom smislu. Ali iza našeg bunta leži pravda, leži ispravno razmišljanje, ljudskost, solidarnost", dodala je.
Veruje da blokade fakulteta mogu da dovedu do ispunjenja studentskih zahteva, usmerenih na rad državnih institucija i iskorenjivanje korupcije.
"Jer ako se društvo ne promeni, onda ništa od ovoga nema smisla. Onda smo se mi za džabe ovde okupili", dodaje sagovornica RSE.
Ističe i da studentima koji su u protestu znači podrška koju dobijaju od dela profesora, javnih ličnosti, građana.
"Nismo sami i to nam je jako bitno", naglašava.
Ocenila je i da važnu poruku šalje to što je najveći fakultet u državi u blokadi.
"Mislim da smo mi prvi trebali da stanemo u blokadu. Da ne pominjem da što se nalazimo u gradu gde je nadstrešnica pala", dodala je studentkinja, podsećajući da se FTN ima katedre za arhitekturu i građevinu.
Deo inženjera je podržao zahteve studentskih protesta, zahtevajući od vlasti da sprovedu istragu, kazne odgovorne i objave tajne ugovore o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu.
Sa druge strane, blokadu FTN-a su osudili uprava fakulteta i Studentski parlament.
Kako piše u saopštenju objavljenom 8. decembra, dan uoči blokade, fakultet izražava "duboko neslaganje sa izazivanjem haosa i ometanjem redovnog procesa rada".
"Nepovredivost akademskog prostora jasno je definisana Zakonom o visokom obrazovanju i Univerzitet nije mesto za bilo kakve političke debate", ocenjuju u saopštenju.
Napadi na studente tokom akcija 'Zastani, Srbijo'
Uporedo sa studentskim blokadama, stotine građana gotovo svakodnevno učestvuje u akciji "Zastani, Srbijo".
Obustavljaju svoje aktivnosti na 15 minuta, kako bi odali počast za 15 žrtava na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Akcije simbolično počinju u 11:52, što je vreme pada nadstrešnice.
U tišini stoje na raskrsnicama, ulicama, trgovima, studentskim kampusima i traže ispunjenje zahteva protesta.
Ove akcije, međutim, nisu proticale bez incidenata.
Uz verbalne okršaje i pretnje, bilo je i fizičkih napada i zaletanja automobilima na učesnike protesta.
Blokadama saobraćajnica usprotivili su se pojedini građani, kao i maskirani muškarci za koje učesnici protesta sumnjaju da su pristalice vlasti ili članovi vladajuće stranke.
Napad na studente i profesore ispred Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu bio okidač za početak studentskih blokada.
Ova ustanova je bila prva koja je 25. novembra obustavila rad.
"Moguće da se vlast nadala da to toga (blokada) neće doći. Da su studenti prilično inertna masa, što faktički i jesu bili takvi čitav niz godina. Ali ono što je sada izazvalo studente je svest o opasnosti od bezakonja i nasilja", ocenjuje socijalni psiholog i univerzitetski profesor Dragan Popadić.
U Novom Sadu prvi u blokadu stupili Akademija umetnosti i Filozofski fakultet.
Docent na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Stefan Janjić ističe da se od početka blokade u kampusu Univerziteta u večernjim satima mogu videti mlađi muškarci koji kriju svoj identitet.
"Zbog čega među studentima i profesorima vlada opravdan strah da bi situacija mogla da izmakne kontroli", dodaje on.
"Ali, pored onih ljudi koji su, ja bih rekao, direktno angažovani od strane vlasti, postoje oni koji mogu da nasednu na propagandu i da entuzijastično, neplaćeno, volonterski, poruke koje im se plasiraju putem medija shvate kao poziv da se razračunaju sa studentima i neistomišljenicima", ocenjuje Janjić.
Premijer Srbije Miloš Vučević je na društvenim mrežama 8. decembra, uz objavu nekoliko snimaka sa protesta, demonstrante nazvao "uličarima".
U Vučevićevim objavama na društvenoj mreži X, demonstranti su označeni i kao "ekstremisti koji bi da ruše Srbiju" i "nasilnici", a ovaj narativ koristili su i drugi predstavnici vladajuće koalicije.
Sa druge strane, učesnici protesta insistiraju na smeni Vučevića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, kao i na utvrđivanju krivične odgovornosti za pad nadstrešnice na Želeničkoj stanici, gde je poginulo 15, a teško povređeno dvoje ljudi.
Zbog sumnje da su odgovorni za pad nadstrešnice uhapšeno je 13 osoba.
Među njima je bio i bivši ministar građevinarstva i saobraćaja Goran Vesić, koji je posle nekoliko dana pušten iz pritvora.