Zašto su Kragujevčani protestovali?
Za razliku od pre sedam dana, 11. decembra se po hladnom i kišovitom vremenu okupilo manje građana koji su zaustavili saobraćaj na jednoj od najprometnijih raskrsnica. To je, kako je javio reporter RSE, izazvalo veliku saobraćajnu gužvu u centru grada.
Blokada na toj raskrsnici trajala je 45 minuta, nakon čega su učesnici protesta prošetali centralnim gradskim ulicama do raskrsnice ulica Kralja Aleksandra Karađorđevića i Radoja Domanovića, kod Velikog parka. Oni su tokom šetnje pozivali građane da im se pridruže, dok je saobraćajna policija obezbeđivala demonstrante i preusmeravala vozila na alternativne pravce.
Zoran Jovanović, jedan od učesnika današnjih blokada rekao je za RSE da je iznenađen velikim brojem građana koji su se odazvali pozivu ekoloških organizacija.
"Nisam očekivao ovoliko ljudi s obziom na veoma niske temperature, jak vetar i kišu koja je celog dana pljuštala. Ovaka masovnost pokazuje da narod može da utiče na oduke vlasti, i bilo bi dobro kada bi ovaj entuiziazam sačuvali do izbora", rekao je Jovanovič.
U Novom Sadu i šetnja i blokada
Demonstranti su u Novom Sadu, nakon jednočasovne blokade raskrsnice na uglu Bulevara Evrope i Bulevara patrijarha Pavla, održali protestnu šetnju do Mosta slobode. Nakon blokade mosta, protest je završen.
Na blokadi je bilo više stotina građana, znatno manje nego prošle subote, a u blizini nije bilo uniformisane policije, javila je Beta.
Prethodno su organizatori protesta, u obraćanju okupljenima, poručili da su građani blokadama uspeli da se izbore da se dva zakona povuku.
"Predsednik je izjavio da sve što se dešava ima veze samo sa politikantstvom. Predsedniče, u ovoj državi ima toliko problema da imamo razloga da protestujemo svaki dan", istakao je aktivista iz Temerina Ivan Jularić, koji je greškom pretučen na prethodnim protestima.
Na protestu u Novom Sadu okupila se i manja grupa antivaksera koji su držali govore preko megafona, a nosili su transparente sa natpisom: "Smrt kovid fašizmu, sloboda narodu".
Tokom blokade desilo se nekoliko manjih incidenta kada je jedno vozilo pokušalo da prođe blokirani kružni tok, ali je nakon prepirke s okupljenima odustalo od prolaska. Nakon toga dva vozila pokušala su da prođu kroz masu okupljenih na Mostu slobode, ali je sve završeno na verbalnim razmiricama.
Ko sve protestuje u Srbiji?
Više hiljada građana Srbije je tokom ove jeseni učestvovalo u protestima i blokadi glavnih puteva širom države. Zajedničko za sve proteste su zahtevi vlastima da zaustavi projekte koje smatraju ekološki štetnim, ali se razlikuju organizatori i neposredni povodi za skupove.
RSE vam donosi pregled ekoloških protesta proteklih nedelja:
Šta je jadarit?
Niz ekoloških protesta pokrenut je zbog bojazni građana da će iskopavanje rude jadarit u zapadnoj Srbiji proizvesti nesagledive ekološke posledice u tom delu zemlje pokrenuo je niz ekoloških protesta.
Ruda jadarit je ime je dobila po reci Jadar u Srbiji, a strani mediji je ga nazivali "kriptonitom" zbog neobičnog sastava iz filma naučne fantastike. Spada među najmlađe otkrivene minerale, a litijum koji sadrži veoma je tražen na globalnom nivou, u industriji proizvodnje baterija.