Današnji protesti su tek početak, poruka je sa protesta roditelja djece sa poteškoćama u Banjaluci 11. maja, sa kojeg su zatražili da se izmijeni zakon kojim im uskraćuje prava kao "njegovatelja".
"Dolazićemo ovdje svaki dan, nećemo odustati, mi nismo birali da dobijemo djecu koja ne mogu sama da opstanu bez naše pomoći, mi samo tražimo naše pravo, da ukinu diskriminaciju. Samo mi i naša djeca znamo kolika je borba potrebna", rekla je majka Bobana Miljević iz Laktaša, jedna je od roditelja koja je izgubila status roditelja njegovatelja.
Ključni sa protesta je da svaki roditelj, čija djeca imaju sto odsto tjelesno oštećenje, ostvaruju pravo na status "roditelj njegovatelj" uz mjesečnu naknadu od 650 maraka (333 evra) bez obzira na to da li djeca pohađaju obrazovne ustanove.
Tvrde da je više od 200 porodica u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska, u kojima odrastaju djeca s poteškoćama u razvoju, ostalo bez ovog prava, najčešće zbog toga što njihovo dijete pohađa školu, uprkos činjenici da su u pitanju djeca sa stopostotnim potrebom za stalnom njegom.
Roditelji navode kako zbog boravka u obrazovnoj ustanovi, nadležne komisije procjenjuju da djeca nemaju trajno oštećenje, iako se radi o trajnim i rijetkim bolestima poput autizma.
Ističu kako se radi o diskriminaciji roditelja i djece koja treba da bude ukinuta iz Zakona o dječijoj zaštiti koji je u RS na snazi od 2020. godine. Poručili su kako je odlazak djece u školu ustavno pravo koje ne smije da utiče na prava roditelja.
Na protestima je pročitan i zahtjev da se roditeljima njegovateljima uvete trajna, a ne vremenski ograničena naknada, te da se uz naknadu uplaćuju i doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje, što sada nije slučaj.
Traže i trajnu, a ne vremenski ograničenu naknadu.
Takođe, roditelji traže da status njegovatelja zadrže i nakon što dijete napuni 30 godina života, tačnije da se ukine starosna granica predviđena zakonom.
Predstavnici roditeljskih udruženja saopštili su i da su pokrenuli peticiju za izmjenu zakona, te da će zajedno sa peticijom predati i zvaničan zahtjev za ukidanje diskriminatorskih odredbi.
Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske za Radio Slobodna Evropa su ranije istakli da se ne radi o ukidanju prava roditelja njegovatelja, već o "dosljednoj primjeni zakona". Istakli su da je pravo na "roditelja njegovatelja" predviđeno je za djecu koja zahtijevaju cjelodnevnu njegu isključivo u kućnim uslovima, te se stoga ne može ostvariti ako dijete pohađa školu ili dnevni boravak.
Prema navodima Ministarstva za RSE, u februaru ove godine 454 korisnika primalo je naknadu iznosu od 650 maraka (oko 333 evra).
Inače, u drugom bh. entitetu, Federaciji BiH, od ove godine, "roditelji njegovatelji" primaju mjesečnu naknadu od 1.000 maraka (oko 500 evra).
Radi se o trajnom primanju, te pravu koje se ostvaruje na osnovu nivoa poteškoće kod djeteta, a ne njegovog školovanja ili boravka u dnevnom centru.
Takođe, roditelj-njegovatelj u Federaciji BiH, uz predviđenu naknadu, ima uplaćene i doprinose za penzijsko i zdravstveno osiguranje.