Na vanrednoj sjednici Skupštine Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) u Mostaru, na jugu Bosne i Hercegovine, održanoj 27. januara, raspravljalo se o stanju u obrazovanju na zahtjev četiri sindikata koji zastupaju zaposlene u osnovnim i srednjim školama.
Prosvjetni radnici su od 26. novembra do 25. decembra 2024. godine bili u generalnom štrajku nakon niza protesta, tražeći povećanje plata od 15 posto.
Vlada HNK je nudila povišicu od 10 posto, uz obrazloženje da porezni prihodi ne mogu pratiti traženo povećanje. U štrajku je bilo preko 2.500 zaposlenih, a nastavu nije pohađalo oko 20.000 djece.
Štrajk je prekinut privremenom zabranom Općinskog suda u Mostaru, a žalbu sindikata je odbacio Kantonalni sud, koji će konačnu presudu donijeti u redovnom postupku.
Nakon višesatne rasprave zadužena je Vlada da nastavi aktivnosti na poboljšanju standarda zaposlenih u obrazovanju, u skladu s finansijskim mogućnostima.
Također, donesena je odluka o hitnom donošenju Zakona o osnovnom odgoju i obrazovanju, izradi novih nastavnih planova i programa, kurikularnoj reformi, te nabavci IT opreme za digitalizaciju. Usvojeni su i zaključci o hitnom donošenju Zakona o srednjem obrazovanju.
Zaključci vanredne sjednice Skupštine HNK usvojeni su sa 19 glasova "za", nijedan "protiv", te četiri suzdržana od ukupno 30 zastupnika Skupštine HNK.
Ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNK, Adnan Velagić (SDA) je na sjednici iznio informaciju o stanju u obrazovanju koju je prethodno usvojila Vlada HNK.
Velagić je novinarima izjavio uz ostalo da su se problemi u obrazovanju gomilali godinama, te da dosadašnja privremena rješenja nisu donijela dugoročne rezultate.
"Nismo zakasnili, nije bezizlazno, sve ćemo riješiti, samo nemamo čarobni štapić. Ne možemo preko noći, potrebno je vrijeme i ispravan kurs. Ovdje su neophodne sistemske reforme koje moraju obuhvatiti cjelokupan sistem obrazovanja", rekao je Velagić.
Rekao je i kako je potrebno utvrditi kakva su trenutna izdvajanja za obrazovanje, te pronaći način za efikasnije i ekonomičnije funkcioniranje sistema, uz povećanje plata prosvjetara.
Predsjednik Sindikata srednjih škola na hrvatskom jeziku, Petar Milić, kritikovao je informaciju Ministarstva kao površnu i tendencioznu, te naglasio važnost materijalnih i statusnih prava prosvjetara.
Predstavnici sindikata su tokom zasjedanja Skupštine naglasili da su prosvjetari u HNK predzadnji po visini primanja od deset kantona u entitetu Federacija BiH.
Obrazovanje u Bosni i Hercegovini je u nadležnosti entiteta Republika Srpska, Brčko distrikta, te deset kantona u Federaciji BiH.