Univerzitetsko kliničko bolnički centar Kosova preduzeo je mere i zatražio pomoć Policije Kosova kako bi sprečio kontakt obolelih od COVID-19 i članova njihovih porodica, ali i ulazak drugih neovlašćenih lica na odeljenja gde se leče inficirane osobe.
Uprkos činjenici da članovi porodice osoba obolelih od COVID-19 moraju da budu u kućnoj samoizolaciji, jer su bili u kontaktu sa inficiranom osobom, neki od njih su našli način da uđu na odeljenja gde se leče njihovi najbliži.
To potvrđuju i službenici sa Univerzitetskog kliničkog centra Kosova. Zapravo, prema njihovim rečima, pristup obolelim osobama od COVID-19 nije dozvoljen nikome ko nije deo medicinskog osoblja koje brine o tim pacijentima.
Alternativni načini ulaska i izlaska
Valjbon Krasnići (Valbon Krasniqi), vršilac dužnosti direktora Univerzitetskog kliničkoog centra Kosova, za Radio Slobodna Evropa (RSE) kaže da svi građani moraju da poštuju preporuke Vlade i nadležnih zdravstvenih institucija, posebno članovi porodica osoba inficiranih korona virusom.
"Njima nije dozvoljeno da napuštaju svoje domove. Oni bi trebali da budu u samoizolaciji, jer su to slučajevi kontakta. Dakle, govorim o bliskim članovima porodice. Pre svega, oni ne bi trebali da napuštaju svoje domove", naglašava Krasnići.
Obezbeđenje je, navodi dalje, ovlašćeno da spreči njihov ulazak.
"Nažalost, ponekad postoje ljudi koji pronađu alternativni način da uđu na kliniku i izađu. Ima prostora da se unaprede stvari po ovom pitanju. Međutim, mislim da načelnici klinika preduzimaju sve mere kako bi se sprečila takva praksa", rekao je Krasnići.
Isme Humoli (Humolli) iz službe Hitne pomoći Svetske zdravstvene organizacije (SZO) na Kosovu u razgovoru za RSE ističe da je prisustvo članova porodice ili bilo kog pojedinca koji nije deo medicinskog osoblja na odeljenjima gde se leče pacijenti sa korona virusom u suprotnosti sa preporukama SZO i Zakonom o širenju zaraznih bolesti.
"Članovi porodice su subjektivni kada insistiraju na tome. Žele da budu bliže porodici, to moramo da shvatimo. Ali institucije i sistem ne bi trebali da dozvole tako nešto. Mi, kao zdravstveni radnici, moramo ih uverimo da je takva komunikacija pogrešna jer postoji velikamogućnost da se infekcija proširi", naglašava Humoli.
Pogrešno tumačenje mera
Vlada Kosova je 1. jula uvela dodatne mere za sprečavanje širenja korona virusa a jedna od mera predviđa "zabranu poseta pacijentima u zdravstvenim institucijama". Međutim, prema istoj odluci, u bolničkoj sobi je dozvoljeno prisustvo jednog člana porodice, ukoliko je to potrebno.
Humoli ukazuje da je takva odluka, koja trenutno nije na snazi, pogrešno protumačena.
"Nije to nesporazum, ali je verovatno loše interpretirano. Ta mera je suspendovana jer su na snazi nove mere. Kada se uvede nove mere, sve prethodne se stavljaju van snage. Ali, nikome nije dozvoljeno prisustvo u zdravstvenim institucijama tokom pandemije, osim pacijentima i medicinskom osoblju ", napominje Humoli.
Pojedinci i dalje pokušavaju da uđu na odeljenja gde se leče pacijenti inficirani korona virusom, ali ne istim intenzitetom kao proteklih dana.
Klinika za infektivne bolesti, Klinika za plućne bolesti i Sportsko-medicinski centar su angažovali obezbeđenje kako bi se sprečile nedozvoljene posete tim odeljenjima gde se leče oboleli pacijenti.
Tri policijske patrole
Krasnići navodi da je zatražio i pomoć Policije Kosova.
"Zamolio sam načelnike (klinika) da primene pravila, da se ne dozvoli prisustvo članova porodice u bolničkim sobama. Pored toga, tražio sam formalno i pismeno pomoć Policije Kosova. Za Infektivnu kliniku je to važilo i ranije, ali sam isti zahtev uputio i za Kliniku za plućne bolesti, za Odeljenje intenzivne nege i Centar za sportsku medicinu, da policijske ekipe budu na raspolaganju 24 sata dnevno lekarskim ekipama. Sada imamo tri policijske patrole", rekao je Krasnići.
Da su ekipe Policije Kosova prisutne u krugu Univerzitetskog kliničkog centra Kosova u cilju sprečavanja pristupa neovlašćenim licima bolničkim odeljenjima gde se leče oboleli od COVID-19, potvrdio je za RSE i portparol kosovske policije Baki Keljani (Kelani).
"Policija Kosova na osnovu operativnih planova, a u cilju sprečavanja širenja virusa, sarađuje i koordiniše svoje aktivnosti, uključujući i pružanje pomoći drugim institucijama, kao što su zdravstvene institucije ili sanitarna policija", rekao je Keljani.
Na odeljenjima u okviru Univerzitetskog kliničkog centra Kosovai opštih bolnica na Kosovu trenutno se leči preko 300 pacijenata kojima je potvrđen korona virus, koji izaziva bolest COVID-19.
Do 14. jula na Kosovu je registrovano ukupno 5.118 slučajeva inficiranih korona virusom, zabeleženo je 108 smrtnih slučajeva, dok je izlečeno 2.370, što znači da je aktivnih2.640 slučajeva.
*****Priredila Sandra Cvetković