Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neosnovan zahtjev 30 poslanika Narodne skupštine Republike Srpske za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti Republike Bosne i Hercegovine, kao i zahtjev za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 25. novembra Danom državnosti.
Dan ranije, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će nastati pravi politički haos ako Ustavni sud BiH donese neku drugu suštinsku odluku osim one da se ukida obilježavanje 1. marta i 25. novembra u BiH.
Ipak, prema mišljenju sudaca Zakon o proglašenju 1. marta Danom nezavisnosti u skladu je s dijelom preambule Ustava Bosne i Hercegovine koji glasi: „Bošnjaci, Hrvati i Srbi, kao konstitutivni narodi (u zajednici s ostalima), i građani Bosne i Hercegovine ovim utvrđuju Ustav Bosne i Hercegovine članovima I/2. i II/4. Ustava Bosne i Hercegovine, članom 14. Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, članom 1. Protokola broj 12 uz Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda, članom 1.1. i članom 2. stav (1) tačke a), b), c), d) i e) Međunarodne konvencije o ukidanju svih oblika rasne diskriminacije.“
Koalicija koja čini većinu u Narodnoj skupštini Republike Srpske uputila je 6. decembra prošle godine Ustavnom sudu BiH apelaciju za ocjenu ustavnosti Zakona o proglašenju 25. novembra Danom državnosti. Tada je šef Kluba poslanika SNSD-a Radovan Višković rekao da se ovaj dan obilježava samo u Federaciji BiH, te da je jasna namjera da se uspostavljanjem 25. novembra kao Dana državnosti BiH apsolutno isključi jedan konstitutivni narod, odnosno srpski narod čime se stavlja u diskriminirajući položaj.
Za 1. mart - Dan nezavisnosti, Višković je rekao da ne odražava volju svih naroda koji su konstitutivni po Ustavu BiH. "Taj datum je utvrđen bez predstavnika srpskog naroda. Prvi mart je isključivo vezan za Bošnjake i Hrvate, a time se srpski narod stavlja u podređen položaj. Ustavni sud BiH mora da štiti prava svih u BiH, pa i Srba. Prvi mart se slavi samo u jednom dijelu BiH", istakao je Višković, obrazlažući razloge za podnošenje apelacije.
U prvim reakcijama na odluku Ustavnog suda BiH nakon odbijanja apelacija, poslanik Dodikovog SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Nenad Stevandić kaže za Radio Slobodna Evropa:
„Najmanje što je bilo očekivati je da Ustavni sud skine i taj zadnji 'smokvin list' nezavisnog i profesionalnog sudstva i da proglasi šerijatska pravila u Bosni i Hercegovini, jer ova presuda potpuno jasno razgolićuje tu vrstu politizacije pravosuđa i govori o tome da Srbi kao narod nemaju pravo na svoje praznike, nemaju pravo da ih izaberu i da ih slave, dok to drugi narodi imaju.“
Sličnog mišljenja je i njegov stranački kolega u Parlamentu Bosne i Hercegovine Lazar Prodanović koji odluku smatra očekivanom i nepravednom.
„Mi u SNSD i Republici Srpskoj ne priznajemo da su praznici na nivou Bosne i Hercegovine, 1. mart i 25 novembar“, jasan je Prodanović.
S druge strane, i Safet Softić, jedan od članova Kolegija Doma naroda Parlamenta BiH i potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) smatra odluku očekivanom, ali iz drugih razloga.
„Kontinuitetom Dejtonskog sporazuma prihvaćeni su praznici koji su verificirani i čini mi se da je pomalo bezobrazno porediti 9. januar sa ova dva državna praznika koji u svojoj temeljnoj odrednici podrazumijevaju ravnopravnost za sve građane Bosne i Hercegovine naspram 9. januara koji je, na neki način, bio početak tog etničkog čišćenja u Bosni i Hercegovini“, smatra Sofić.
Uoči sjednice Ustavnog suda BiH, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će nastati pravi politički haos ako Ustavni sud BiH donese neku drugu suštinsku odluku osim one da se ukida obilježavanje 1. marta i 25. novembra u BiH.
"Radi se o istoj stvari kao kada su sudije donijele odluku o ukidanju 9. januara kao Dana Republike Srpske, čime su rekli da to ugrožava neke druge, a zna se sasvim sigurno da 1. mart nije dan koji Srbi obilježavaju pa su prema tome i oni ugroženi", rekao je Dodik novinarima i poručio: "Nakon takve eventualne odluke koja bi potvrdila obilježavanje 1. marta, mi više nemamo šta da tražimo u BiH."
Ekonomska analitičarka Svetlana Cenića, nakon ovog Dodikovog komentara poručuje vlastima da realno pogledaju u kakvom se stanju nalazi Bosna i Hercegovina danas.
„Neću uopšte da pričam ni o kakvim reformama, putu, evropskom ili neevropskom, hoću samo da kažem da nas udaljavaju od normalnog života i neka se malo zapitaju zašto je svako jutro u Banjaluci 150 ljudi u redu ispred Ambasade Slovenije, a termini u njemačkom konzulatu popunjeni“, zaključuje Cenić.
Facebook Forum