Dostupni linkovi

Prazne klupe u beogradskoj školi zbog napada na nastavnicu


Osnovna škola Jovan Dučić, Beograd, Srbija, 14. jun 2024.
Osnovna škola Jovan Dučić, Beograd, Srbija, 14. jun 2024.

Zbog napada na nastavnicu, poslednjeg nastavnog dana u ovoj godini u Osnovnoj školi Jovan Dučić u Novom Beogradu časovi nisu održani.

Klupe su ostale prazne, škola zatvorena, dok je malobrojno osoblje bilo na dežurstvu.

Bila je to odluka kolektiva nakon incidenta u kom je dan ranije nastavnica fizički napadnuta.

Službeni ulaz u Osnovnu školu Jovan Dučić, Beograd, Srbija, 14. jun 2024.
Službeni ulaz u Osnovnu školu Jovan Dučić, Beograd, Srbija, 14. jun 2024.

Darko Eger, predsednik Aktiva direktora škola Novog Beograda, rekao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da je poslednjih nekoliko godina ovo trend ponašanja jednog broja roditelja.

"Svima nam je osećaj gorčine u ustima", naveo je Eger.

Osumnjičenoj A.R. (32) određeno je zadržavanje zbog krivičnih dela zlostavljanje i mučenje i ugrožavanje sigurnosti, saopštilo je Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu.

Tužilaštvo: ’Najstrože sankcije’

"Uhapšenoj se krivičnom prijavom stavlja na teret da je 13. juna u osnovnoj školi u Novom Beogradu, nezadovoljna zaključenom ocenom njenog sina, uputila nastavnici pretnje po život i telo, vređala je, počupala za kosu i zadala joj više udaraca nanevši joj lake telesne povrede", navelo je Tužilaštvo.

U saopštenju Tužilaštva navodi se da će okrivljenu 15. juna saslušati tužilac.

"Svesni učestalosti napada na prosvetne radnike, Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu će predlagati najstrože sankcije i na taj način uticati na bezbednost svih građana i očuvanje obrazovnih institucija", navodi se u saopštenju.

Ministarka: 'Najoštrija osuda'

Ministarka prosvete u Vladi Srbije Slavica Đukić Dejanović izrazila je zabrinutost i najoštrije osudila slučajeve nasilja u školama.

"Moramo oštrije sankcionisati ovakve situacije i više raditi na preventivi", izjavila je ministarka.

Dodala je da Ministarstvo pravde radi na izmenama i dopunama krivičnog zakonika kako bi nasilje nad zaposlenima u obrazovnom sistemu bilo oštro sankcionisano.

Brnabić: 'Nedopustivo'

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić saopštila je 14. juna da je zamolila parlamentarni odbor za obrazovanje da se sastane i podrži napore izvršne vlasti u rešavanju problema nasilja u školama kako bi se, ukoliko je potrebno, izmene zakona u najkraćem roku našle na dnevnom redu Skupštine.

"Nasilje nad našim vaspitačicama i vaspitačima, učiteljicama i učiteljima, nastavnicama i nastavnicima, profesorima i profesorkama je apsolutno nedopustivo", rekla je Brnabić.

Sindikat: ’Tri napada u tri dana’

Sindikati iz resora prosvete saopštili su da je napad u OŠ Jovan Dučić bio treći u tri dana na prosvetne radnike u školama u Beogradu.

Sindikat radnika u prosveti Srbije saopštio je 13. juna da su učiteljicu Osnovne škole Sveti Sava roditelji jednog učenika fizički napali po povratku sa rekreativne nastave na Kopaoniku.

Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije objavio je da je 10. juna nastavnicu muzičkog u Osnovnoj školi Vasa Pelagić verbalno i fizički napao učenik šestog razreda.

Škola Jovan Dučić, Novi Beograd, Srbija, 14. jun 2024.
Škola Jovan Dučić, Novi Beograd, Srbija, 14. jun 2024.

Darko Eger, predsednik Aktiva direktora škola Novog Beograda, smatra da rešenje problema mora biti u promeni odnosa društva prema školi.

"Nasilje je prisutno svuda oko nas. Sve što se dešava u društvu preslikava se u školi. Dakle, potrebne su sistemske promene", smatra Eger.

Po podacima sindikata prosvete, u poslednjih godinu dana u školama u Srbiji dogodilo se sedam incidenata u kojima su žrtve bili četvoro prosvetnih radnika. Reč je o slučajevima koji su dospeli u javnost.

Posle protesta dogovor sindikata sa vladom

Nakon učestalog nasilja u školama i protesta nastavnika i učitelja, polovinom maja su Sindikati prosvetnih radnika i Vlada Srbije postigli dogovor da se u Krivični zakonik uvrsti posebno krivično delo kojim će se sankcionisati napadi na zaposlene u obrazovanju.

Mirjana Gašić, portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, rekla je tada za RSE da izmene podrazumevaju i strože kazne za počinioce.

"Vlada je usmeno reagovala na naše zahteve. Čekamo da vidimo dokument koji ćemo zatim razmotriti", rekla je Gašić.

Najavljene izmene za sada nisu uvrštene u krivični zakon.

Opozicija okrivljuje vlast

Oglasile su se i parlamentarne opozicione stranke.

Stranka slobode i pravde (SSP) ocenila je „da se nasilje emituje sa vrha vlasti i medija“ i da je jedini način da se zaštiti prosveta nulta tolerancija za agresiju.

"Zahtevamo i hitno uvođenje video-nadzora u školska dvorišta, uvođenje 'panic tastera' u škole kako bi se brže reagovalo u kriznim situacijama, zatvaranje kladionica u blizini škola, sprečavanje prodaje narkotika u blizini škola i ’digital eraser’ kampanju - da u medijima prestanu pravljenje kulta nasilnika i promocija nasilja u javnom govoru", naveo je SSP.

Škola Jovan Dučić u Novom Beogradu, Srbija, 14. jun 2024.
Škola Jovan Dučić u Novom Beogradu, Srbija, 14. jun 2024.

Poslanik i lider Demokratske stranke (DS) Zoran Lutovac izjavio je da je pokrenuo inicijativu za sazivanje sednice Odbora Skupštine Srbije za obrazovanje na kojoj bi se hitno razmotrili učestali napadi na prosvetne radnike.

'Kasne dodatne mere'

Lutovac je zatražio pooštravanje zakonskih odredbi i donošenje preventivnih mera za zaštitu nastavnika.

"Generator nasilja je aktuelna vlast u Srbiji, politika koju ona promoviše i mediji koji je promovišu", rekao je Lutovac na konferenciji za štampu u Skupštini Srbije.

Tijana Perić Diligenski, poslanica stranke Srbija centar, ocenila je da država kasni sa pooštravanjem mera protiv onih koji ugrožavaju bezbednost nastavnika.

"Davnih dana trebalo je inkriminisati napad na prosvetne radnike i doneti nacionalnu strategiju za sprečavanje nasilja. Ključno je pitanje šta će se uraditi do stupanja na snagu zakonskih izmena?", saopštila je Perić Diligenski.

Popadić: ’Dosledno primenjivati mere’

Socijalni psiholog Dragan Popadić kaže za RSE da je situacija sve teža jer nasilje u Srbiji često postaje sredstvo komunikacije.

"Trebalo bi dosledno primenjivati mere koje već postoje. Postoji niz pravilnika, po mom mišljenju dobro urađenih, koji govore šta u slučaju nasilja treba preduzeti. Nije stvar u tome da te mere moraju da budu sve strože, već ih treba primenjivati doslednije", naveo je.

On navodi da bi trebalo svakome ko primenjuje nasilje da bude jasno da će to biti sigurno sankcionisano i da neće biti zaštićen.

"Ono što mi se čini da je trenutna praksa jeste da škole stavljaju takve slučajeve 'pod tepih' da ne bi naškodile svom imidžu. To čini problem još težim", smatra Popadić.

'Alarm za čitavo društvo'

Popadić navodi da postoji neuvažavanje nastavnika kao profesije i škole kao institucije, te da je moguće da i druge profesije uskoro dožive istu sudbinu.

Smatra da je to nešto na šta bi društvo moralo da se alarmira, ali da to nije dovoljno, već je potrebno raditi na školi kao dobroj zajednici.

"Na školi u kojoj će se razvijati dobri odnosi, međusobne saradnje, razvijanja zajedničkog identiteta, zajedničke aktivnosti i sve ono što povezuje decu između sebe, decu sa zaposlenima u školi, roditelje sa decom i zaposlenima", kaže Popadić.

On je naveo da takve škole postoje, ali da praksa razvijanja dobre škole nije nešto što se može formalno i automatski razvijati, već da je potreban trud kako zaposlenih tako i okoline.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG