Dostupni linkovi

Studenti na protestima u Sarajevu zatražili sankcije zbog stradanja u poplavama u BiH


Studenti i građani na protestu u Sarajevu: 'Ko je odgovoran za smrt 27 ljudi?'
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00

Studenti i građani na protestu u Sarajevu: 'Ko je odgovoran za smrt 27 ljudi?'

Grupa studenata i građana okupila se u ponedjeljak na protestima u Sarajevu, zahtijevajući podizanje optužnica protiv odgovornih za stradanja u poplavama, koje su pogodile Bosnu i Hercegovinu početkom oktobra prošle godine.

U poplavama i klizištima koji su pogodili Hercegovinu i centralni dio BiH, 4. oktobra prošle godine, poginulo je 27 osoba. Ukupna šteta u Donjoj Jablanici, Konjicu, Kreševu, Fojnici i Kiseljaku, mjestima koja su bila zahvaćena poplavama, iznosi 270 miliona konvertibilnih maraka.

Noseći transparente sa ispisanim porukama "Ko je kriv?", "Zašto nema hapšenja?" i "Životi nisu statistika", okupljeni ispred zgrade insitucija BiH pročitali su, na jednosatnom skupu, imena žrtava poplava, tražeći "pravdu za njih".

"Nije ih ubila kiša niti kamen. Ubio ih je nemar. Prošla su četiri mjeseca, a niko nije odgovarao. Ovaj sistem ubija i onda se pitamo zašto mladi odlaze iz zemlje", poručila je jedna od studentica iz neformalne grupe "Hoće l' ta promjena", obraćajući se okupljenima.

Protesti su završeni uz povike okupljenih: "Nećemo stati" i poruku da je skup ispred Parlamenta BiH tek početak.

Studenti su na protestima pročitali zahtjeve, među kojima je sankcionisanje odgovornih za rad kamenoloma u Donjoj Jablanici, koji je obuhvaćen tužilačkom istragom zbog sumnje da je mogao pokrenuti klizište.

Jablanica, gradić na jugu BiH, bio je najviše pogođen prošlogodišnjim poplavama i klizištima iza kojih je ostalo 19 žrtava.

  • Više o oktobarskim poplavama i klizištima u BiH pronađite OVDJE

Učesnici protesta poručili su da očekuju procesuiranje nadležnih koji nisu djelovali preventivno kako bi spriječili pogibiju, kao i reviziju dozvola za rad svih kamenoloma u BiH.

Na protestima je zatraženo i javno objavljivanje trošenja novca, kako iz budžeta Federacije BiH, tako i donacija pristiglih za sva poplavljena područja.

Okupljeni na protestima u Sarajevu, 10. februar 2025.
Okupljeni na protestima u Sarajevu, 10. februar 2025.

Četiri mjeseca nakon poplava poznato je samo da su većinu stradalih ugušili zemljani nanosi, što je u svom saopštenju potvrdilo i Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Naveli su kako su u toku istražne radnje čiji je cilj utvrđivanje postojanja osnova sumnje o počinjenju krivičnog djela, te da se rad na ovom predmetu kontinuirano obavlja.

"Da li će doći do podizanja optužnice ovisit će o rezultatima provjera, nalazima vještaka i dokazima, koji će se prikupiti i koji će predstavljati osnovanu sumnju za počinjenje kaznenog djela", saopštilo je Tužilaštvo 10. februara.

Tri mjeseca nakon smrtonosne kamene lavine u Jablanici još nema zvanične istrage
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:05:06 0:00

Nadležni u Vladi Federacije BiH tvrdili su da je obrušavanje kamenoloma mogući uzrok velikog broja žrtava u Donjoj Jablanici.

Kamenolom od koga se nakon tragedije ograđuju svi nivoi vlasti, počeo je s radom 2002. godine, a dokumenti, u koje je RSE imao na uvid, pokazuju da je, po svemu sudeći, do 2008. godine imao dozvolu vlasti entiteta Federacija Bosne i Hercegovine.

Također, nalazi se na državnom zemljištu kojim raspolaže poduzeće u većinskom vlasništvu kantonalne vlade, dok su njegov rad općinske vlasti 2006. okvalificirale kao "javni interes općine".

Nedavno je donacijama obnovljena oštećena željeznička pruga, dok se čeka na početak obnove stambenih objekata u Jablanici.

XS
SM
MD
LG