Glasanje na izborima za predsjednika Poljske bit će 18. maja upriličeno u ambasadi te zemlje u Sarajevu, iako Vijeće ministara Bosne i Hercegovine nije odobrilo organiziranje tih izbora na teritoriji BiH, potvrdio je 12. maja ministar vanjskih poslova BiH Elemedin Konaković za Radio Slobodna Evropa (RSE).
Konaković je kazao da su protiv organizacije izbora, na sjednici Vijeća ministara 7. aprila, bili ministri iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), stranke pod vodstvom Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS.
"Ministri iz SNSD-a 'oborili' su ovu tačku, a radili su to i ranije za glasanja građana Rumunije, Slovenije i još nekih zemalja", kazao je.
Naglasio je da će glasanje poljskim državljanima omogućiti Ministarstvo vanjskih poslova BiH, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, ne navodeći razlog zbog koga u Vijeću ministara nije bilo suglasnosti za održavanje izbora u BiH.
Vijeće ministara BiH samo proceduralno daje suglasnost za glasanje stranim državljanima na teritoriji BiH. Bez takvog odobrenja, u junu prošle godine omogućeno je i glasanje za državljane Rumunije, Slovenije i Poljske na evropskim izborima.
Razlog podrška Rezoluciji o Srebrenici, tvrdi Ambasada
Predsjednički izbori u Poljskoj bit će održani 18. maja, a ukoliko nijedan kandidat ne osvoji potrebnu većinu glasova drugi krug je planiran za 1. juni.
Iz Ambasade Poljske potvrdili su za RSE da će jedino biračko mjesto biti otvoreno u Ambasadi u Sarajevu.
"Prema dostupnim informacijama, slično kao i prošle godine prilikom organizacije izbora za Evropski parlament, odluka vlasti BiH može biti povezana s činjenicom da je Poljska bila koautor Rezolucije o genocidu u Srebrenici", naveli su iz ambasade.
Istaknuli su da se odbijanje vlasti BiH da odobri organizaciju izbora "može smatrati suprotnim normama međunarodnog prava".
Također, naveli su da Ambasada BiH ima pravo organizirati izbore u svom sjedištu, bez potrebe za dobivanjem odobrenja vlasti Poljske.
Iz Ambasade Poljske su, također, naveli da su sa žaljenjem dočekali takvu odluku vlasti BiH, u periodu kada Poljska predsjedava Vijećem Evropske unije.
Podsjetili su da u skladu s međunarodnim konvencijama, koje je ratificirala i BiH, građani svake države imaju pravo na neometani kontakt sa svojom diplomatskom misijom.
Ministri iz Republike Srpske (RS) u Vijeću ministara BiH protivili su se i u junu prošle godine tome da državljani Rumunije, Slovenije i Poljske mogu glasati u BiH na evropskim izborima.
Konaković je tada, također, potvrdio da je razlog protivljenja bila podrška tih država Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, koja je usvojena u UN-u.
Ambasade triju zemalja tada su organizirale izbore u Sarajevu u skladu sa Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima, prema kojoj ambasade imaju slobodan pristup svojim diplomatskim misijama.
Rezolucija o genocidu u Srebrenici usvojena je u maju prošle godine na sjednici Generalne skupština Ujedinjenih naroda, a protivili su joj se lideri u Srbiji i bh. entitetu RS.
Rezolucijom je 11. juli proglašen Međunarodnim danom sjećanja na genocid u Srebrenici, u kome je vojska RS-a u julu 1995. godine ubila više od 8.372 muškaraca i dječaka. Njome je, također, osuđeno poricanje genocida te veličanje osuđenih za ratne zločine.