Predstavnici 20 udruženja poljoprivrednika iz Bosne i Hercegovini uputili su protestno pismo državnim parlamentarcima, tražeći da se do kraja 2017. godine usvoji Strategija ruralnog razvoja zemlje, koja bi osigurala poljoprivrednicima 90 miliona eura iz fondova Evropske unije (EU) do 2020. godine.
"Ne smijemo vjerovati liderima kojima su usta puna evropskog puta dok istovremeno ti lideri potpuno ignorišu šta ono evropski put znači za poljoprivredu", navodi se u pismu.
Istim povodom sastali su se šef Delegacije Evropske unije u BiH Lars-Gunnar Wigemark i ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović, poručujući da hitno treba usvojiti Strategiju ruralnog razvoja kako bi se ostvarila podrška evropskih fondova.
I pored svih upozorenja, u Bosni i Hercegovini se i dalje postavljaju političke prepreke za ulazak novca iz IPA bespovratnih fondova za razvoj poljoprivrede.
Ono čemu struka kaže "da", političari kažu "ne".
Od 2013. BiH ima mogućnost da dobije godišnje oko 30 miliona eura, što praktično znači da je već olako odbačeno 150 miliona eura – i to za poljoprivredu koja ionako grca u problemima.
Do 2020. BiH bi mogla izgubiti još 90 miliona eura, jer nije usvojen ključni dokument – Strategija ruralnog razvoja. Ova strategija se usvaja još od 2009. godine a sada ističu posljednji dani za njeno usvajanje a to je kraj 2017. godine, kako bi BiH ušla u program finansijske pomoći do 2020. godine.
Kada je izgledalo da je dokument konačno pred usvajanjem, pokazalo se da je izostala saglasnost iz Republike Srpske (RS). To je potvrdio entitetski ministar finansija Zoran Tegeltija, objašnjavajući da dokument nije pripremljen na dogovoreni način.
"Kada je riječ o strategijama, tu nema nikakvih problema što se tiče RS-a. Usvojili smo nekoliko zajedničkih strategija koje podrazumijevaju da svaki od entiteta usvaja strategiju i da se na nivou zajedničkih institucija formira jedna koja predstavlja sublimaciju te dvije", rekao je Tegeltija 20. novembra novinarima u Istočnom Sarajevu.
Ministar Mirko Šarović naglašava da je riječ o okvirnoj strategiji u čijoj izradi su ravnopravno učestvovali članovi vlada entiteta, te da ovaj strateški dokument u potpunosti poštuje nadležnosti RS-a, čiji zahtjevi su maksimalno uvaženi.
"Ako dokument ne bude usvojen, šteta za BiH ali i RS će biti dugoročna i svake godine ćemo izgubiti najmanje 30 miliona evra", istakao je ministar Šarović.
[Mirko Šarović u intervjuu Radija Slobodna Evropa / decembar, 2017.]
Udruženja koja okupljaju poljoprivrednike u protestnom pismu upućenom političarima, a posebno poslanicima i delegatima Parlamenta BiH, navode i da je poljoprivreda već godinama žrtva neodgovornog odnosa vlasti.
"Sa žaljenjem moramo konstatovati da je danas (poljoprivreda) postala i žrtva politikantstva. Izgubljenih 90 miliona eura je iznos koji će poljoprivredni proizvođači platiti za populizam vlasti RS-a koje već godinama uskraćuju svoju saglasnost na sve državne dokumente iz oblasti poljoprivrede, čak i po cijenu uništavanja poljoprivrednih resursa", navodi se u protestnom pismu.
Čast izuzecima, o problemima vezanim za usvajanje strategije nisu do sada progovorili ni federalni političari na čiju smo pomoć i podršku računali, ističe se u pismu.
"Ova šansa još uvijek nije izgubljena. Državni parlament ima dvije sedmice da usvoji Strateški plan ruralnog razvoja. Ovo je ujedno rok koji dajemo bh. političarima se usaglase i da dokažu da njihov cilj nije potpuno gašenje poljoprivrede. Ako to ne urade, spremni smo da blokiramo čitavu državu i nemojte se nadati da će nas u tome spriječiti snijeg ili hladnoća", poručili su bh. poljoprivrednici.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Federacije BiH Nedžad Bićo kaže da, ako političari imaju i malo poštovanja prema poljoprivrednicima i proizvodnji hrane, trebali bi Strategiju ruralnog razvoja usvojiti do kraja godine.
"Usvojili su Zakon o akcizama koji će dodatno opteretiti poljoprivrednike zato što će poskupiti gorivo, zbog čega će veliki broj poljoprivrednika odustati od svog posla. Novac koji daje EU mogao bi amortizovati troškove i pomoći im. U moju glavu to ne može ući, da neko nudi novac a da BiH neće ono što joj se daje za džaba. Ovim putem ih molimo da to završe do kraja godine, da poljoprivrednici konačno progledaju", kaže Bićo.
Predsjednik Saveza "Organsko" Federacije BiH Sejad Herceg je ogorčen jer je Strategija ruralnog razvoja već godinama "na čekanju".
"Moramo shvatiti da ljudi koji proizvode hranu zaslužuju poštovanje, oni moraju imati podsticaje i podršku države. Bez tih mjera poljoprivreda ne može uspjeti. Jer, nestaće farme, nestaće skromni poljoprivredni obrti i dalje se neće uplaćivati penziono i socijalno. A šta će se razvijati – jedino posao manipulanata i trgovaca koji otkupljuju naše proizvode. Mora se pomoći ovom sektoru da bi se koliko-toliko dobro živjelo u ovom jednom od najvažnijih sektora u privredi BiH, u agraru koji je sada strašno podcijenjen", navodi Sejad Herceg.
"Bh. političari će već naredne godine polagati račune na izborima. Sjetićemo se tada ko je bio uz nas, ko je preko naših leđa skupljao jeftine političke poene, a ko je prema našim problemima ostao potpuno ravnodušan", navodi se u pismu poljoprivrednika Bosne i Hercegovine.
Facebook Forum