Dostupni linkovi

Blokadom u Podgorici, od premijera ponovo traže smjene zbog tragedije na Cetinju


Sa protesta ispred Pravnog fakulteta u Podgorici, 3. februar.
Sa protesta ispred Pravnog fakulteta u Podgorici, 3. februar.

Nekoliko stotina građana blokiralo je u ponedjeljak ulicu ispred Pravnog fakulteta u Podgorici, tražeći odgovornost u bezbjednosnom sektoru nakon drugog masovnog ubistva na Cetinju u posljednje dvije i po godine.

Studentska grupa "Kamo śutra" od početka godine održava proteste tražeći od premijera Milojka Spajića da smijeni potpredsjednika Vlade za bezbjednost Aleksu Bečića i ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića zbog, kako su kazali, propusta policije na dan masovnog ubistva na Cetinju 1. januara.

Policija je u vrijeme ubistava gotovo šest sati tragala za Acom Martinovićem, koji je počinio samoubistvo nakon što je na više lokacija u gradu usmrtio 13 osoba.

Spajić je, međutim, odbacio zahtjev studenata navodeći da je "ostavka čin moralne i objektivne odgovornosti", a da su svi članovi Vlade "podložni promjeni nakon analize njihovog učinka".

"Zahtjevi i dalje nisu ispunjeni. Mi se okupljamo zato što u premijerovom odgovoru se nigdje ne pominje odgovornost. I očigledno niko u ovoj zemlji i dalje ne želi da preuzme nikakvu odgovornost ni za ovaj, ni za prethodni zločin", kazala je u ponedeljak Hana Rasoder ispred "Kamo śutra".

U prethodnom masovnom ubistvu, avgusta 2022. na Cetinju, stradalo je 10 osoba.

Poruka sa blokade ispred Pravnog fakulteta
Poruka sa blokade ispred Pravnog fakulteta

Za ukupno 23 žrtve, građani su zvucima pištaljki i bubnjeva izveli " 23 minuta buke".

Blokada je najavljena dan ranije.

Iz Uprave policije su uoči blokade upozorili organizatore da neprijavljivanjem okupljanja i zauzimanjem saobraćajnica krše zakone ali i ugrožavaju bezbjednost, čime "mogu izazvati neželjene posljedice".

Policija je zabranila saobraćaj uoči blokade, koja je prošla mirno.

"Kamo śutra" je od početka januara organizovala tri protestna okupljanja i jednu blokadu mosta u petak 31. januara.

Osim ostavki ministara, na protestima su zahtijevali reformu policije, oduzimanje ilegalnog oružja, bolju brigu o mentalnom zdravlju kao i da se građansko obrazovanje kao obavezan predmet vrati u škole.

Vlada je pripremila nacrt zakona o oružju i municiji, uprkos tome što su strože mjere u ovoj oblasti zatražene nakon prvog masovnog ubistva na Cetinju avgusta 2022.

U Crnoj Gori - koja ima 620.000 stanovnika - ima preko 100.000 komada legalnog i do 80.000 nelegalnog oružja.

Vladajuće Demokrate tvrde da iza protesta na kojima se traže ostavke njihovih zvaničnika Bečića i Šaranovića stoje kriminalne grupe i snage bliske Milu Đukanoviću, dugogodišnjem lideru opozicione Demokratske partije socijalista, koja je do prije četiri godine bila na vlasti.

Neformalna grupa studenata "Kamo śutra" je to negirala.

XS
SM
MD
LG