Dostupni linkovi

Počelo čišćenje luke na Dunavu od zaostalih bombi


Čišćenje od kasetnih bombi započelo je na Dunavu
Čišćenje od kasetnih bombi započelo je na Dunavu
Nemačka multinacionalna kompanija Sitera, počela je u nedelju čišćenje luke Prahovo na Dunavu kod Negotina u čijoj se zoni nalazi najmanje pet neeksplodiranih avionskih raketa iz vremena NATO bombardovanja 1999. godine.

Pored Luke Prahovo, ovog proleća, dvanaest godina nakon bombardovanja, počelo je uklanjanje kasetnih bombi na području Preševa, Bujanovca i Kuršumlije.

Petar Mihailović, direktor Centra za razminiranje Republike Srbije kaže za Radio Slobodna Evropa, da je vrednost ovog projekta koji se realizuje sredstvima Evropske agencije za rekonstrukciju 3,5 miliona evra, i da će čišćenje trajati 18 meseci.
Mihailović: Vrednost ovog projekta koji se realizuje sredstvima Evropske agencije za rekonstrukciju je 3,5 miliona evra, a čišćenje će trajati 18 meseci.

„Luka Prahovo i skladište nafte ’Jugopetrol“ su 1999. godine, bombardovani različitim projektilima u više navrata. Sumnja se da se u luci Prahovo nalazi pet avionskih bombi i raketa koje nisu eksplodirale“, kaže Mihailović.

Međutim, čišćenjem luke Prahovo od NATO projektila neće do kraja biti rešen problem neekspolodiranih ubojnih sredstava i potopljenih brodova u Đerdapskoj klisuri.

Mihailović kaže da se u delu Dunava kod Đerdapa, nalazi 172 nemačka ratna broda potopljena pred kraj Drugog svetskog rata od kojih je veliki broj lociran u zoni luke Prahovo.

„Mi smo 2006. godine utvrdili da se u Dunavu, u Đerdapskoj klisuri, u blizini Prahova nalazi 22 potopljena nemačka ratna broda, a da se na četiri od njih nalaze protivbrodske mine i druga neeksplodirala sredstva. To je velika opasnost za bezbednost plovidbe na Dunavu“, ističe Mihailović.

Pored luke Prahovo, ovog proleća, dvanaest godina nakon bombardovanja, počelo je uklanjanje kasetnih bombi na području Preševa, Bujanovca i Kuršumlije. Čišćenje će trajati tri godine, a koštaće 15 miliona evra.

Mihailović kaže da je deminiranje počelo u selu Buštranje kod Preševa koje je bilo najugroženije od zaostalih kasetnih bombi.

"Do sada je u tom selu razminirano oko 130.000 kvadratnih metara površine na kojoj je pronađeno 30 komada kasetne municije koja je veoma opasno sredstvo. Treba znati da ona ubija u prečniku od 100 metara, a najveći broj kasetne municije pronađen je u blizini kuća, pa čak i u dvorištima stanovnika Buštranja. U ovom selu bilo je nekoliko nesreća u kojima su stradali civili. Jedan dečak je poginuo, a dvojica su ostala trajni invalidi", kaže Mihailović.
XS
SM
MD
LG