Dostupni linkovi

Plenković i Grlić Radman osudili proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije


Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Hrvatske Andrej Plenković u Mostaru, BiH, 16.04.2024
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Hrvatske Andrej Plenković u Mostaru, BiH, 16.04.2024

Premijer Hrvatske Andrej Plenković osudio je 10. aprila proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije i zatražio razjašnjenje od vlasti u Beogradu.

"Proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije je neprihvatljiva praksa za svaku osudu, uz insinuaciju da se naši državljani mešaju u unutrašnja zbivanja u Srbiji, što sigurno nije slučaj", rekao je Plenković na sednici vlade.

On je rekao da Hrvatska traži "razjašnjenja od vlasti u Srbiji" i dodao da je Ministarstvo spoljnih poslova uložilo i protestnu notu, prenela je vlada na mreži X.

Plenković je na sednici vlade rekao da su o svemu obavešteni i hrvatski partneri u EU.

Ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman izjavio je da očekuje reakciju Brisela na proterivanje hrvatskih državljana iz Srbije i ocenio da postupanje zvaničnog Beograda nije u duhu dobrosusedskih odnosa.

"Svaka zemlja koja ima aspiraciju za članstvo u EU apsolutno treba da prihvati i sve vrednosti EU, a sloboda kretanja je jedna od temeljnih sloboda EU-a", rekao je Grlić Radman novinarima u Zagrebu, prenosi Beta.

On je rekao da su poslednjih meseci zabeležena 32 slučaja proterivanja ili zabrane ulaska u Srbiju za državljane Hrvatske naglasivši da takvih slučajeva možda ima i više.

"Od zemlje kandidatkinje (za EU) očekuje se razvijanje, promovisanje dobrodusedskih odnosa, a ovim činom se to ne pokazuje", naglasio je hrvatski ministar.

Hrvatskoj državljanki Arien Stojanović Ivković, koja je u Beogradu završila medicinski fakultet, zaposlila se, udala i zasnovala porodicu, srpske vlasti su uskratile gostoprimstvo posle 12 godina života u Beogradu, proterali su je iz zemlje i zabranili joj ulazak na godinu dana.

Njoj je policija 8. aprila uručila rešenje kojim se ukida ranije odobren privremeni boravak u Srbiji i zabranjuje ulazak u zemlju na godinu dana.

Razlozi za to nisu objavljeni, ali Stojanović Ivković pretpostavlja da je to zbog njene podrške studentima koji mesecima protestuju u Srbiji.

Ambasador Hrvatske u Srbiji Hidajet Biščević izjavio je medijima u Srbiji da je u poslednja tri dana dobio obaveštenja o proterivanju troje hrvatskih državljana iz Srbije, među njima i šefa predstavništva Hrvatske privredne komore.

Ovo je, samo jedan u nizu slučajeva proterivanja hrvatskih državljana iz Srbije. Pod obrazloženjem da predstavljaju bezbednosni rizik, u januaru 2025. godine su proterani učesnici radionice koju je organizovala Fondacija "Erste" u Beogradu.

Uz to, državni vrh Srbije je optuživao Hrvatsku da posredstvom tajne službe i studentske proteste pokušavaju da sruše vlast.

Tako je predsednik Srbije Aleksandar Vučić krajem decembra 2024. govorio o uplivu hrvatske obaveštajne agencije na nivou nevladinog sektora u Srbiji, te da je sve to podržano direktno ili indirektno od zapadnih obaveštajnih agencija, kako iz Evrope, tako i iz SAD.

Vučić tom prilikom nije ponudio nijedan dokaz za te tvrdnje.

U Srbiji se već mesecima održavaju protesti i blokade fakulteta, kojima studenti traže odgovornost za smrt 16 ljudi u padu nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

XS
SM
MD
LG