Dostupni linkovi

Zatražen otkaz radnici zbog snimka nasilja nad štićenikom Zavoda u Pazariću


Konferencija za medije u Zavodu 16. avgusta u Pazariću, Sarajevo, BiH
Konferencija za medije u Zavodu 16. avgusta u Pazariću, Sarajevo, BiH

"Sutra ujutro da se otpusti radnica koja je učestvovala u ovom činu. Zavod Pazarić da podnese krivičnu prijavu i protiv nje i onih koji su snimali i gledali i nisu ništa učinili da je spriječe u tome", zahtjev je koji je u srijedu, 16. avgusta, uputio Adnan Delić, ministar za socijalna pitanja u Federaciji Bosne i Hercegovine (FBiH).

Delić je kazao da "ne zna kad se desio slučaj ni ko je u videu" koji je objavila Al Jazeera na kojem se vidi kako ženska osoba, uposlenica Zavoda, tuče mladića koji je štićenik.

Snimak je nastao u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić, 30-ak kilometara od Sarajeva.

Ova javna ustanova bila je u fokusu javnosti i 2019. godine kad su objavljene slike štićenika koji su, pored ostalog, bili vezani za radijator.

Prijava protiv osobe koja je dala snimak medijima

Ministar rada i socijalne politike Federacije BiH je na pitanje novinarke "da li je normalno da se 'zviždaču' koji je novinarima dao snimak, prijeti krivičnom prijavom jer bi to moglo spriječiti buduće ovakve situacije", kazao da za njega "nije normalno da neko nešto snima i ne prijavi institucijama države".

Adnan Delić, ministar za socijalna pitanja u FBiH u Pazariću, 16. avgusta 2023.
Adnan Delić, ministar za socijalna pitanja u FBiH u Pazariću, 16. avgusta 2023.

"Zar je humano da nešto snimate telefonom i da ne kažete ženi, toj osobi da to ne radi. Bilo bi normalno da ta osoba spriječi taj događaj i da ga spriječi. Zar nije humano da to prijavi policiji, tužilaštvu", kazao je Delić.

Rekao je da "ne spori ono što je na snimku", ali da "zahtijeva da svi oni koji su uključeni, mogli su da spriječe, a nisu, da dobiju otkaz".

Novinarku Al Jazeere Aidu Hadžimusić, koja je objavila prilog, ministar Adnan Delić je pozvao "da bude na raspolaganju tužilaštvu".

"Da direktor i ja spavamo ovdje, u jednoj sobi, ne možemo znati šta se dešava u drugoj sobi. Ne tražimo da se bilo kome učini nepravda, već da sud utvrdi njihovu odgovornost", kazao je Delić i dodao da je "oblast socijalne zaštite najzapuštenija oblast za što je dovoljno da se uđe u ovaj objekt".

Na pitanje da li su tačne informacije da je bilo "geliranih pelena", slučajeva tuberkuloze i slično, Delić je kazao da "nikad ni od koje zdravstvene ustanove nije dobio nalaz".

"Ovdje su na mjesta defektologa zapošljavali politologe da pišu nalaze", kazao je, pored ostalog, resorni ministar.

U toku niz disciplinskih postupaka

Samir Suljagić, direktor Zavoda Pazarić kazao je da je imao "nekoliko prijava" koje je prosljeđivao Tužilaštvu od kojih je jedna odbačena.

"Ostale su u toku i ne mogu ih komentarisati prije sudskog epiloga. Takve informacije dostavljam policiji i tužilaštvu", kazao je Suljagić.

Kazao je i kako je donio više odluka kako bi se "takve stvari" spriječile, te kako je u toku "niz disciplinskih postupaka", ali da se do sad nije odlučivao da nekom uposleniku da otkaz.

Samir Suljagić, direktor Zavoda Pazarić, 16. avgusta 2023.
Samir Suljagić, direktor Zavoda Pazarić, 16. avgusta 2023.

"Sad imam izričit zahtjev Ministarstva, da postupim po zakonu i da otpustim uposlenika", kazao je Suljagić.

Direktor Zavoda Pazarić je na pitanje šta je konkretno učinio na ranije prijave da postoje slučajeve zlostavljanja djece odbio odgovoriti.

"Vješt sam direktor koji je obavljao takve funkcije 20 godina. Završili smo", kazao je Suljagić. Dodao je da se "u Zavodu zapošljavalo bez sistematizacije".

"Kad smo se suočili sa svim tim informacijama i napravili analizu, vidjeli smo da 20-ak ljudi ne ispunjava uvjete što se tiče stručne spreme", kazao je Suljagić i naglasio da "mi nismo na trezoru i sredstva moramo zaraditi i naplatiti, a problem je bio naplaćivanje nekih milion maraka (500.000 eura)".

Kazao je da su imali velika dugovanja koja su sanirali, da su zaposlili određeni broj potrebnih kadrova, da je u toku renoviranje 50 kupatila "iz temelja" zbog lošeg stanja u kojima su bili te da bi "volio da sve ide brže, ali ne može zbog poštivanja procedura i propisa".

Vezanje djece za radijatore

Ovo nije prvi slučaj da se u javnosti objave snimci maltretiranja štićenika u Zavodu za zbrinjavanje mentalno invalidne djece i omladine Pazarić.

Fotografije i videosnimak na kojima je prikazano kako su štićenici ove javne ustanove vezani za krevete i radijatore objavljeni su 2019. godine.

Vlade Federacije BiH smijenila je nakon toga direktora, te Upravni i Nadzorni odbor Zavoda, nakon pritiska javnosti i protesta u Sarajevu.

Glas za spas djece u Pazariću
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:03:14 0:00

Tužilaštvo Kantona Sarajevo u maju 2021. podiglo je optužnicu protiv tri osobe koje su bile na poziciji direktora u tom zavodu u različitim periodima.

Općinski sud u Sarajevu osudio je 10. jula 2023. godine Jasmina Ćerimagića, Senadu Muharemović i Redžepa Salića, bivše direktore, za krivično djelo nesavjestan rad u službi na po četiri godine i šest mjeseci zatvorske kazne.

Tužilaštvo je vodilo istragu koja se odnosi na navodni privredni kriminal u toj ustanovi.

Na području Federacije BiH (jedan od dva entiteta u BiH), pored Zavoda u Pazariću, postoje još dva zavoda, čiji je osnivač Federalna vlada.

Jedan je Zavod za zbrinjavanje mentalno invalidnih lica "Drin", te Zavod za zbrinjavanje mentalno invalidnih osoba Bakovići koji se nalaze na području Opštine Fojnica, u srednjoj Bosni.

Vlada Republike Srpske (jedan od dva entiteta u BiH) osnivač je Zavoda za liječenje, rehabilitaciju i socijalnu zaštitu hroničnih duševnih bolesnika "Jakeš" u Modriči, na sjeveroistoku BiH, te Zavoda za forenzičku psihijatriju Sokolac na istoku BiH.

"Pazarić", "Baković" i "Drin" su ustanove socijalne zaštite, dok se Jakeš i Sokolac vode kao ustanove zdravstvene zaštite, a istovremeno primaju osobe na neograničeno trajanje.

XS
SM
MD
LG