Formira se komisija za verifikaciju mandata
Stranke zastupljene u Skupštini Kosova predložile su svoja imena za članove Privremene komisije za verifikaciju kvoruma i mandata poslanika.
Ovu komisiju predvodi Pokret Samoopredeljenje, pobednička partija na izborima.
Formiranje ovog odbora prva je tačka dnevnog reda konstitutivne sednice Skupštine.
U sali je prisutno 119 poslanika, koji su glasali za osnivanje ovog privremenog odbora.
Komisija za mandate počinje sastanak
Nakon formiranja Privremene komisije za verifikaciju mandata i kvoruma, plenarna sednica je prekinuta na 15 minuta kako bi ova komisija mogla da sastavi svoj izveštaj, koji zatim treba da bude usvojen.
Skupština nije usvojila izveštaj Komisije za mandate
Poslanici Skupštine Kosova nisu usvojili izveštaj Privremene komisije za verifikaciju mandata i kvoruma.
Privremena komisija je pred poslanicima predstavila izveštaj i zatražila da se o njemu glasa, kako bi se verifikovali mandati 120 poslanika izabranih 9. februara, na osnovu liste koju je sertifikovala Centralna izborna komisija.
Poslanici Pokreta Samoopredeljenje (LVV) i Socijaldemokratske inicijative glasali su za izveštaj. Protiv su bili poslanici Demokratske partije Kosova (PDK), Demokratskog saveza Kosova (LDK) i Alijanse za budućnost Kosova (AAK).
"Pedest i dva poslanika glasala su za, 46 je bilo protiv, a 11 uzdržanih. Na osnovu toga, konstatujemo da izveštaj Privremene komisije nije prošao", rekao je predsedavajući sednice.
Krasnići: Ne možemo glasati za izveštaj ako članovi Vlade ne podnesu ostavke
Lider Demokratske partije Kosova Memli Krasnići, rekao je da ne mogu glasati za izveštaj Komisije za verifikaciju mandata, jer je on "neustavan".
"Ustav jasno kaže da ne možete postati poslanik ako ste premijer ili ministar", rekao je Krasnići, dodajući da izabrani poslanici Pokreta Samoopredeljenje koji su trenutno deo Vlade u tehničkom mandatu – moraju podneti ostavke jer ne mogu zadržati obe funkcije.
"Ovo bi se lako rešilo ako bi oni podneli ostavke", rekao je Krasniqi.