Dostupni linkovi

Sarajevski somun na evropskom tržištu


Somun, ilustrativna fotografija
Somun, ilustrativna fotografija

Prvi pekarski proizvod iz Bosne i Hercegovine pod oznakom “EU organic logo” izvezen je na tržište Evropske unije. Sarajevski somun i somun od integralnog brašna naći će se na danskom tržištu nakon što su dobili certifikat da ispunjavaju sve potrebe uslove da budu priznati kao organski proizvod.

Tržište Evropske unije ima oko 500 miliona potrošača, a organski proizvodi imaju prednost u odnosu na one proizvedene na tradicionalan način. Toga su u sarajevskom preduzeću Klas svjesni, pa su sarajevski somun i somun od integralnog brašna certifikovali pod oznakom “EU organic logo”.

„To znači da ove proizvode mi možemo bez ikakvog ograničenja prodavati odnosno izvoziti na tržište Evropske unije, pod oznakom da su organski, da su certificirani kao organski i da su prošli potrebnu proceduru koju takvi proizvodi moraju proći. Za sada su to tri proizvoda, riječ je o Klasovom sarajevskom somunu, koji ide u formi od bijelog brašna i integralnog brašna, u različitim gramaturama“, objašnjava Adis Hasaković iz ovog preduzeća.

Bh organizacija Organska kontrola 'OK' uradila je certifikaciju, koja nije jednostavna, ističe Hasaković.

„Mi smo morali dokazati da je u cijelom tom procesu proizvodnje i pšenica i brašno i način prerade i sve ono što se poslije dešava sa proizvodom do pakovanja, praktično u sistemu organske proizvodnje”, kaže

Nažalost, dodaje, brašno su morali da uvezu iz Hrvatske. “Mada je bilo ponuda iz Austrije i Njemačke. U Srbiji, recimo, isto tako nemate organskog brašna, u Bosni i Hercegovini također. Tek nakon toga smo mogli pristupiti svemu onom ostalom što se tiče procesa proizvodnje i načina na koji se ovaj proizvod proizvodi. Mi ga proizvodimo bez ikakvih aditiva, to je ona receptura koju mi poznajemo već 500 godina unazad, otkako je sarajevski somun i nastao“

Somuni, kao vrhunski delikates bosanske kuhinje, dobar su izvozni proizvod. Godišnje se izveze oko 10 miliona komada somuna, napravljenih po tradicionalnoj recepturi. Zbog toga su u Klasu odlučili da pokušaju i sa izvozom organskih somuna.

„Mi smo to ozbiljno shvatili i pristupili tome, jer smatramo da su zaista ogromne šanse upravo za plasman organskih proizvoda na tržište Evropske unije. Mislim da tu šansu proizvođači hrane inače u Bosni i Hercegovini trebaju ozbiljno shvatiti i ozbiljno pristupiti realizaciji, jer kako mi ovdje proizvodimo hranu, zaista nam jako malo treba da bismo je uspjeli certificirati kao organsku. Šansa je da sa manjim količinama, ali kvalitetnijom i zdravijom hranom dobijemo certifikate. Mi imamo komparativne prednosti na tržištu Evropske unije i ja se nadam da ćemo kao proizvođač hrane u Bosni i Hercegovini prednjačiti u tome. Vjerujem da ćemo u periodu koji je pred nama ozbiljno razmisliti i o ostalim proizvodnim programima, da ih certificiramo i na ovaj način plasiramo na tržište Evropske unije“

Usvajanjem novih standarda i posebnost bosanske kuhinje otvorit će vrata za nova tržišta, a o konkurentnosti bh. kompanije ne moraju brinuti, vjeruju u Klasu.

„Naši partneri u Evropskoj uniji veoma su zainteresirani za naše organske proizvode. Također i prekoatlantski – SAD, Kanada, i za to tržište gotovo svakodnevno imamo upite i za ostale naše proizvode, da zajedno s njima ostvarimo saradnju i da jedan dio proizvoda izvezemo u formi organskih“

XS
SM
MD
LG