Dostupni linkovi

Vlada Crne Gore se zadužila 687 miliona eura


Novo zaduženje crnogorskih građana je Vlada sprovela u dolarima. Ilustrativna fotograifja
Novo zaduženje crnogorskih građana je Vlada sprovela u dolarima. Ilustrativna fotograifja

Crna Gora se emitovanjem državnih obveznica zadužila za 687 miliona eura s kamatom od 5,8 odsto, izjavio je u srijedu premijer Milojko Spajić.

Premijer je o novom zaduživanju Vlade javnost obavijestio preko mreže X gdje je naveo da je Vlada zaključila sedmogodišnju transakciju na londonskoj berzi, navodeći da je to pod povoljnim uslovima.

Transakcija - emitovanje državnih obveznica obavljeno je u dolarima, jer je Vlada željela da izađe na američko tržište. Rok vraćanja je sedam godina.

Prodaja obveznica je zaduženje države.

Spajić je naveo da su čitav proces pratili senzacionalističkim natpisi i komentari o transakciji.

"Pojedini mediji i kvazi analitičari nisu prestajali da bombarduju javnost špekulacijama, poluistinama i lažnim informacijama prije završetka procesa. Takvo ponašanje je kreiralo nestabilnosti na tržištu i otežalo nam rad. Malo je država u kojima javna scena radi šačice senzacije a ponekad i političkih interesa, radi otvoreno protiv interesa sopstvene države kao kod nas", naveo je premijer.

Iz Vlade su saopštili da će se zaduženje koristiti isključivo za otplatu ranijih dugova i finansiranje infrastrukturnih projekata.

Zakonom o budžetu za ovu godinu je moguće zaduživanje do iznosa od 1,15 milijardi eura.

Od toga 650 miliona eura za nedostajuća sredstava i do 500 miliona za refinansiranja duga i fiskalne rezerve.

Premijer Milojko Spajić
Premijer Milojko Spajić

Poslanik Spajićevog Pokreta "Evropa Sad" Tonći Janović izjavio je da do 2026. godine Crnoj Gori na naplatu stiže preko 1,5 milijardi eura starih dugova.

Samo ove godine treba platiti oko 450 miliona duga.

"Nema urušavanja bruto domaćeg proizvoda i nema više nedomaćinskog trošenja novca na uštrb životnog standarda građana", saopštio je Janović 6. marta.

A iz opozicije su oštro kiritikovali vladino zaduženje prije nego su objavljeni uslovi pod kojim je realizovano, na osnovu medijskih natpisa da će zaduženje biti 750 milona dolara uz kamatnu stopu preko sedam odsto.

Ovo je istorijski najskuplje zaduženje Crne Gore kroz euro obveznice, ocijenio je, ranije danas poslanik opozicione Demokratske partije socijalista (DPS) Nikola Milović.

On je uporedio kamatu od 7,25 odsto sa onom iz 2019. kada se država zadužila po stopi od 2,55 procenata.

"Više nije pitanje po kojoj se kamatnoj stopi zadužujemo, koja je njena visina, već da li će Crna Gora biti u prilici da joj neko uopšte da kredit", naveo je Milović.

Iz Građanskog pokreta URA su kazali da će Spajićeva Vlada zadužiti državu preko milijardu eura, ali da nisu ni slutili da će se to dešavati tako ubrzano, tajno i daleko od očiju javnosti.

Ako se zaduženju od 750 miliona doda i prethodno zaduženje od 159 miliona eura, dolazi se do iznosa od oko 900 miliona eura novog duga i to samo za par mjeseci, rekao je šef poslaničkog kluba URA Miloš Konatar.

Vlada premijera Milojka Spajića je izabrana krajem oktobra 2023.godine

Ovo nije prvo zaduživanja države emitovanjem obveznica od promjene vlasti, avgusta 2020. kada je smijenjena Demokratska partija socijalista, Mila Đukanovića.

U decembru 2020. godine kada je Spajić bio ministar finansija u Vladi Zdravka Krivokapića, država je prodajom državnih obveznica zadužena za 750 miliona eura, uz kamatu od 2,8 odsto na sedam godina.

O tom zaduženju je javnost naknadno saznala.

“Odluku o zaduženju smo pripremali tajno, ali organizovano i stručno jer smo se bojali opstrukcije”, kazao je tadašnji premijer Krivokapić.

Iz opozicije je tada saopšteno da je riječ o najvećem pojedinačnom zaduženju u istoriji Crne Gore koje nije prošlo sve potrebne instance, ali je vladajuća većina odbila otvaranje istrage o zaduženju.

Povodom tog zaduženja Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) podneseno je nekoliko krivičnih prijava.

U martu 2023. je tadašnji ministar finansija Aleksandar Damjanović tužilaštvu predao dokumentaciju u vezi emisije obveznica sa kraja 2020. godine.

Vlada tadašnjeg premijera Dritana Abazovića je naime odlučila da tužilaštvu dostavi dokumentaciju na predlog Damjanovića, koji je tvrdio da Spajić napravio rješenje u vezi troškova emisije gdje je fiktivno na račun Centralne banke prenio 3,5 miliona eura.

Spajić je to demantovao optuživši Damjanovića za neznanje i nepoznavanje termina obveznica.

Istog mjeseca SDT je saopštilo da pokrenulo izviđaj o emitovanju obveznica nakon što je krivičnu prijavu protiv Spajića podnio lider Pokreta za promjene, poslanik Nebojša Medojević i nevladina organizacija "Montenegro International".

Spajić je odbacio optužbe o tajnom i prekomjernom zaduživanju, navodeći da je riječ o političkim motivisanim optužbama. Rekao je i da je tom emisijom obveznica spasio državu od bankrota.

Prvu emisija državnih obveznica na stranom tržištu Crna Gora je emitovovala u septembru 2010. u vrijeme DPS vlasti, u iznosu od 200 miliona eura, sa rokom otplate od pet godina

U periodu od 2010. do kraja 2020. godine država se više puta zaduživala putem obveznica. Svaka emisija je bila u eurima.

Ovo je prvi put da su obveznice emitovane u američkim dolarima.

XS
SM
MD
LG