Dostupni linkovi

Scholzov put u Kinu u potrazi za balansiranjem ekonomije i politike


Scholz tokom posjete Kini u industrijskom centru Čongkuingu, 14. april 2024.
Scholz tokom posjete Kini u industrijskom centru Čongkuingu, 14. april 2024.

Njemački kancelar Olaf Scholz je pokušao da uspostavi osjetljivi balans tokom posjete Kini sredinom aprila, promovišući poslovne veze sa najvećim trgovačkim partnerom njegove zemlje, istovremeno kritikujući povećanje kineskog izvoza u Evropu i podršku koju Peking daje Moskvi, pišu svjetski mediji.

Poziv na poštenu konkurenciju autoindustrije

Stigavši u posjetu Kini u nedelju, 14. aprila, kancelar Njemačke, Olaf Scholz je fokusirao posjetu na sve zategnutije ekonomske odnose i razlike dvije zemlje u pristupu ruskoj invaziji na Ukrajinu.

U pozadini Scholzove posjete Kini su prijeteće carine Evropske unije (EU) na električna vozila kineske proizvodnje i brojne druge napetosti na polju ekonomije ali i političkih neslaganja.

Scholz je upozorio na nelojalnu konkurenciju i vještačko snižavanje cijena zbog čega se kritikuje Kina, kao i na prekomjernu proizvodnju dok je u ponedeljak 15. aprila, razgovarao sa studentima u Šangaju, prenio je Associated Press (AP).

"Uvijek mora biti jasno da konkurencija mora biti poštena", rekao je Scholz studentima na Univerzitetu Tongji u Šangaju, kako prenosi njemačka agencija dpa. "Naravno da želimo da naše kompanije nemaju ograničenja, ali mi se ponašamo upravo onako kako zahtijevao da drugih", rekao je Scholz govoreći o tome kako ne smije da bude vještačkog snižavanja cijena i hiperprodukcije.

Evropska unija razmišlja o carinama kako bi zaštitila svoje proizvođače od uvoza jeftinijih kineskih električnih vozila, za koje neki strahuju da će preplaviti evropsko tržište, napomenuo je AP.

Njemački kancelar Olaf Scholz susreće se sa studentima na Univerzitetu Tongji u Šangaju, 15. april 2024.
Njemački kancelar Olaf Scholz susreće se sa studentima na Univerzitetu Tongji u Šangaju, 15. april 2024.

Liderka njemačkog udruženja autoindustrije, VDA, izrazila je protivljenje takvim tarifama pred Scholzovu posjetu Kini. Hildegard Muller rekla je novinama Welt am Sonntag u subotu, da takve carine neće pomoći evropskoj i njemačkoj autoindustriji i da umjesto toga "mogu da imaju ubrzani negativni efekat u trgovačkim konfliktima".

"Trenutni poslovi sa Kinom osiguravaju veliki broj poslova ovdje u Njemačkoj", rekla je Muller.

Scholz je uporedio izražene rezerve od prije nekoliko godina kada su japanski i koreanski proizvođači automobila ušli na njemačko tržište. "U medijima se agitovalo: 'Sada će japanski automobili doći i sve pomesti', to je besmislica", rekao je studentima univerziteta Tongji, dodajući kako u Kini postoje njemački automobili koji su napravljeni sa kineskim proizvođačima, a u jednom trenutku će biti i kineskih automobila u Njemačkoj i Evropi.

Scholz je započeo svoje trodnevno putovanje u industrijskom centru Čongkuingu, koji je proizvodna baza kineske autoindustrije, gdje je sa delegacijom ministara i poslovnih rukovodilaca posjetio kompaniju koju djelomično finansira Njemačka.

Geopolitička pitanja za Sija

Scholzov put u Kinu, na kojem ga je pratilo nekoliko vodećih njemačkih biznis lidera kao i tri ministra, trebao bi da pomogne u evropskom kalibriranju odgovora na ono što se vjeruje da je kinesko vještačko smanjivanje cijena na tržištu Evrope.

Put je zasjenjen napadom dronovima Irana na Izrael tokom vikenda, što je potaklo strahove od šireg regionalnog sukoba na Bliskom istoku.

Scholz je upozorio Iran da više ne napada, ali se takođe pridružio drugim zapadnim liderima u pozivu Izraelu da pomogne u smirivanju napetosti.

Olaf Scholz tokom trodnevne posjete Kini susreo se sa istraživačima na prijektu praćenja kvaliteta vode u kineskom industrijskom centru Čongkuing, 14. april 2024.
Olaf Scholz tokom trodnevne posjete Kini susreo se sa istraživačima na prijektu praćenja kvaliteta vode u kineskom industrijskom centru Čongkuing, 14. april 2024.

Scholz je planirao da pita kineskog predsjednika Si Đinpinga u vezi podrške Rusiji, dvije godine od kako je Moskva pokrenula invaziju na Ukrajinu, uključujući i pitanje kako Rusija koristi robu sa dvostrukom namjenom u vojne svrhe koju joj isporučuje Kina, napisao je Reuters.

Njemačka vlada i njemačka preduzeća takođe su oprezni u pogledu bilo kakvog budućeg sukoba oko Tajvana. Scholz je, ne navodeći direktno Kinu, rekao da male zemlje ne treba da žive u strahu od velikih sila i da se granice ne smiju mijenjati na silu.

"Jedno od tih načela je da se ne trebamo bojati svojih susjeda", rekao je Scholz studentima, poredeću globalne vrijednosti i odnose među državama sa susjedskim odnosima.

Berlin između Washingtona i Pekinga

Putovanje kancelara Scholza bilo je primjer političke akrobatike koji Njemačka pokušava da izvede u održavanju ekonomskih veza sa Kinom dok je upravljala pritiskom Sjedinjenih Država da se čvršće poveže s Washingtonom nasuprot Pekinga, napisao je New York Times.

Scholz se u utorak, 16. aprila sastao sa kineskim predsjednikom Si Đinpingom u Pekingu, što je bila kulminacija njegove trodnevne posjete sa delegacijom njemačkih zvaničnika i poslovnih lidera.

Scholz je na putovanju promovisao interese njemačkih kompanija kojima je sve teže da budu konkurentne u Kini. Takođe je prenio rastuću zabrinutost u Evropskoj uniji da tržište regije postaje odlagalište za kineske robe koje se proizvode s gubitkom.

Bila je to prva posjeta Scholza Kini otkako je njegova vlada prošle godine usvojila strategiju koja ju je definisala kao "partnera, konkurenta i sistemskog suparnika", pozivajući Njemačku da smanji svoju zavisnost od kineske robe.

Njemačka strategija govori o "smanjivanju rizika" kako bi se izbjeglo pretijesno vezivanje Njemačke za drugu najveću svjetsku ekonomiju.

XS
SM
MD
LG