Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Asja Hafner, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Jutros smo za vas izabrali:
Naslovi vijesti
- Protiv Dodika podnesena krivična prijava zbog vrijeđanja Bošnjaka
- Izveštaj Tonina Picule o Srbiji: određen napredak i značajne prepreke ka EU
- Desničar Simion i umjereni gradonačelnik Bukurešta u drugom krugu izbora u Rumuniji
- Propao jedanaesti pokušaj konstituisanja Skupštine Kosova
- Britanska policija uhapsila sedam Iranaca u antiterorističkim operacijama
- Djeca pronađena u kući u Brčkom u sigurnim kućama, očekuje se optužnica protiv dvije osobe
- Reporteri bez granica izvukli iz Rusije novinarku kojoj je prijetio višegodišnji zatvor
Balkan na RSE
Za mitropolita SPC u Crnoj Gori Joanikija nosilac Hitlerovog odlikovanja je 'veliki junak'- Izjava mitropolita Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori Joanikija da je Pavle Đurišić bio "veliki junak nepobjedivog karaktera" izazvala je burne reakcije nevladinog sektora, opozicije i organizacija koje okupljaju Bošnjake. Pavle Đurišić predvodio je četničke jedinice odgovorne za masakar muslimana na sjeveru Crne Gore, Sandžaku i u istočnoj Bosni, tokom Drugog svjetskog rata. Odlikovan je Hitlerovim gvozdenim krstom. O Đurišiću kao junaku Joanikije je govorio 3. maja na liturgiji u selu Razboj kod Srpca, u bh. entitetu Republika Srpska.
Nesigurnost, strah, povjerenje: Šta Srbi kažu o svom životu na Kosovu?- Svake godine nevladina organizacija Aktiv objavljuje rezultate istraživanja o stavovima srpske zajednice na Kosovu, odnosno njihove odgovore na pitanja o životnim uslovima, strahovima i očekivanjima. Posljednje istraživanje objavljeno je 30. aprila.
Slučaj 'Viaduct': Vrbas teče, dugovi rastu - Republika Srpska je prije više od decenije prekršila ugovor o koncesiji sa slovenačkom kompanijom "Viaduct" o izgradnji dvije hidroelektrane na rijeci Vrbas kod Banjaluke. Slovenci su na međunarodnoj arbitraži dobili spor, a BiH treba da im isplati odštetu koja je do sada narasla na 56 miliona evra. Radio Slobodna Evropa je istražio lokacije na kojima su trebalo da budu izgrađene dvije hidroelektrane.
'Na istom zadatku': Ko prati studente maratonce od Novog Sada do Brisela? - Studenti maratonci su ka Briselu krenuli sa mesta nesreće u Novom Sadu kako bi evropskim zvaničnicima ukazali na zahteve višemesečnih protesta i blokada.
'Ne damo Bukovu Kosu', priča o ljudima koji su odlučili da probude grad koji ćuti - Iako je Vlada Republike Srpske nedavno donijela odluku da obustavi izdavanje ekološke dozvole za rudnik u Bukovoj Kosi, iz Udruženja "Čuvari Sane" poručuju da je to tek jedan korak, a ne kraj borbe. Građani na protestima svake subote u Prijedoru traže hitno zatvaranje rudnika na Bukovoj Kosi zbog ozbiljnih ekoloških posljedica.
Rat u Ukrajini
Ukrajinci sahranjuju rođake u dvorištima dok se nastavljaju ruski napadi na Pokrovsk - Dok Rusija nastavlja s napadima u regiji Donjeck, područje oko strateškog ukrajinskog grada Pokrovsk ostaje jedno od najugroženijih mjesta na prvoj liniji ratišta. Uprkos životnoj opasnosti, dio stanovnika ostaje u gradu, sahranjujući rodbinu u svojim dvorištima.
Od juna 2022. godine, Evropska unija je Ukrajini odobrila punu trgovinsku liberalizaciju kako bi podržala ekonomiju zemlje pogođene ratom. Ove mjere, koje uključuju suspenziju uvoznih carina i kvota, poznate su kao Autonomne trgovinske mjere (ATM) i čini se da su koristile Kijevu. U 2024. godini, ukrajinski izvoz u EU činio je gotovo 60 posto ukupnog izvoza zemlje, u poređenju sa 39,1 posto u 2021. godini.
Međutim, ATM mjere, koje su se obnavljale svake godine većinskim glasanjem država članica EU, trebale bi se konačno okončati 5. juna. One su od početka bile zamišljene kao privremene i mogle su se produžiti samo dva puta. Trenutno su u toku pregovori između Brisela i Kijeva o tome šta će zamijeniti ove mjere. Zašto će trgovina između EU i Ukrajine postati manje slobodna?
Svijet
Sankcije Rusiji i tribunal za ratne zločine na agendi dok se ministri EU spremaju za sastanke u Varšavi i Lvivu- Ministri vanjskih poslova Evropske unije okupiće se ove sedmice u Varšavi na neformalnom sastanku Vijeća, a zatim će se uputiti u Lviv u znak solidarnosti s Ukrajinom uoči velike proslave Dana pobjede u Rusiji. U Poljskoj 7. i 8. maja, kao i dan kasnije u zapadnoukrajinskom gradu Lvivu, očekuje se malo konkretnih odluka, jer se ne radi o službenim sastancima Vijeća EU.
"U skladu s neformalnom prirodom sastanka i koristeći intimniji ambijent (samo za ministre), ohrabrujemo doprinos svih zaista iskrenoj diskusiji bez pisanog plana", navodi se u pozdravnoj poruci za varšavski sastanak u koju je Radio Slobodna Evropa imao uvid.
Huti u Jemenu sve smjeliji uprkos američkoj kampanji bombardovanja - Sjedinjene Američke Države su od 15. marta pojačale vazdušne napade na jemenske pobunjenike Hute koje podržava Iran, tvrdeći da su pogodile više od hiljadu meta. Kampanja, nazvana "Operacija opaki jahač" (Operation Rough Rider), ima za cilj da zaustavi napade Huta na brodove u Crvenom moru i pojačati pritisak na Teheran usred pregovora o iranskom nuklearnom programu. Međutim, uprkos razmjerama napada, analitičari sumnjaju da su oni imali trajniji efekat.
"Huti ostaju nepokolebljivi", ocjenjuje Colin Clarke, direktor za politiku i istraživanje u njujorškoj obavještajno-sigurnosnoj firmi Soufan Group.
***
Za kraj pogledajte i poslušajte remiks benda R.E.M. - "Radio Free Europe 2025" - u znak podrške Radiju Slobodna Evropa, u trenutku kada je budućnost ove medijske kuće neizvjesna, a njeno finansiranje nestabilno zbog pokušaja administracije Donalda Trumpa da je ugasi.
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav,
Asja Hafner
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!