Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Asja Hafner, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Jutros smo za vas izabrali:
Važno za danas
- Sud naložio USAGM-u da zaustavi poteze za zatvaranje Radija Slobodna Evropa - Američki sud odobrio je 25. marta zahtjev Radija Slobodna Evropa za privremenu zabranu (TRO) u tužbi protiv Američke agencije za globalne medije (USAGM) zbog prestanka finansiranja RSE koje je namijenio američki Kongres. Okružni sud u Washingtonu u presudi je naveo da je agencija vjerovatno postupila "arbitrarno i hirovito" ukidajući grant za RSE i da bi takvi postupci tom mediju nanijeli "nepopravljivu štetu" ako bi bile sprovedene.
- Otpremljena prvostepena presuda Miloradu Dodiku - Sud Bosne i Hercegovine je 24. mart otpremio prvostepenu presudu u krivičnom predmetu Milorad Dodik i drugi, saopšteno je iz Suda BiH. Predsjednik, premijer i predsjedavajući Narodne skupštine RS-a, Milorad Dodik, Radovan Višković i Nenad Stevandić, osumnjičeni su za napad na ustavni poredak, te je za njima raspisana centralna potjernica.
- Granična policija provodi istragu u vezi s Dodikovim prelaskom granice BiH i Srbije - Granična policija Bosne i Hercegovine po naredbi direktora Mirka Kuprešakovića provodi istragu u vezi s prelaskom državne granice Milorada Dodika, predsjednika bh. entiteta Republika Srpska, navodi se u saopštenju iz ove državne institucije 25. marta. Dodik je prešao granicu između Bosne i Hercegovine i Srbije dan ranije, kada je išao u Batajnicu, u okolini Beograda na obilježavanje godišnjice NATO bombardovanja.
Balkan na RSE
Dodik prešao i Čovićevu 'crvenu liniju' - Dojučerašnji saradnici i prijatelji, Milorad Dodik i Dragan Čović, ako je suditi po izjavama u posljednjih nekoliko dana, to više nisu. Zaokret se na političkoj sceni u Bosni i Hercegovini između lidera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) i Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH događa u uslovima dok institucije entiteta Republika Srpska, u kojima SNSD ima vodeću ulogu, nastoje da uruše temeljne institucije Bosne i Hercegovine.
Iako su Čović i Dodik tokom gotovo dvije decenije gradili čvrst savez na temeljima nacionalističkih politika i zajedničkog protivljenja određenim reformama u BiH, posljednji Čovićev zaokret prema onome što radi Dodik nije neočekivan, ocjenuju analitičari za Radio Slobodna Evropa.
Nakon jedva izbjegnute 'dužničke zamke', Crna Gora i dalje u poslovima sa Kinom - Stvaranje ekonomske zavisnosti zemalja u kojima djeluje Kina nije "cilj sam po sebi", već je instrument za širenje uticaja prema Zapadnoj Evropi smatra analitičar Evropskog Savjeta za spoljne odnose Vladimir Šopov. On za Radio Slobodna Evropa navodi da Kina posljednjih deset godina primjenjuje strategiju strpljivog pozicioniranja na Zapadnom Balkanu, koristeći različite alate kako bi obezbijedila poluge moći.
Brojne akcije donacija nakon požara u Kočanima, ali i pokušaji prevara - Tokom protekle sedmice, nakon tragedije u Kočanima, pojavio se veliki broj poziva za donacije porodicama poginulih i povrijeđenih u požaru u diskoteci "Puls". U tragediji je poginulo 59 osoba, a povrijeđeno preko 180.
Novčanu pomoć pružili su brojni građani, zatim općinska vijeća, privatne kompanije, poslovne banke, građani i političari iz drugih zemalja, razne domaće i strane fondacije, srednje škole u zemlji, fudbalski navijači...
Šta Vučićev 'Pokret za narod i državu' znači za Srbe sa Kosova? - Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 23. marta održao prvi sastanak inicijativnog odbora za formiranje "Pokreta za narod i državu" uz ocjenu "da je vreme da se ujedine sva pamet i rodoljublje". S druge strane, širom Srbije se već četiri mjeseca održavaju masovni protesti na poziv studenata, koji traže odgovornost za pogibiju 16 ljudi u padu nadstrešnice u Novom Sadu – što vlasti vide kao "obojenu revoluciju i pokušaj rušenja države".
Rat u Ukrajini
Ukrajina i Rusija su zasebno postigle dogovor na pregovorima sa Sjedinjenim Državama u Saudijskoj Arabiji o prekidu neprijateljstva na Crnom moru, kao i da će razviti mjere za zabranu napada na energetske objekte u dvjema zemljama. Bijela kuća je u odvojenim izjavama navela da će to pomoći da se Moskvi vrati pristup globalnim tržištima za ruske poljoprivredne proizvode i izvoz gnojiva koji je prekinut otkako je Kremlj pokrenuo invaziju na Ukrajinu prije više od tri godine. Iako se u izjavama ne spominje prekid napada na druge ciljeve civilne infrastrukture, čini se da su one korak ka širem sporazumu o prekidu vatre kako bi se okončao najveći i najsmrtonosniji sukob u Evropi od Drugog svjetskog rata. Međutim, kao znak koliko su pregovori proteklih nekoliko dana bili teški, i koliko će vjerovatno i dalje biti, ministar inostranih poslova Sergej Lavrov rekao je da će Kremlj tražiti "jasne garancije" od Washingtona da će Ukrajina poštovati dogovor.
Artem Lisak, novinar nagrađen Emijem, rizikovao je svoju slobodu da na tajnom zadatku izvještava sa Krima koji je okupirala Rusija, prolazeći kroz ispitivanja u FSB-u, strahu od praćenja i stalne prijetnje da bude uhapšen, dok je dokumentovao kršenje ljudskih prava i život pod aneksijom. Od 2016. do 2020. izvještavao je za projekat Krimske realnosti RSE pod pseudonimom Nazar Sitnik.
Od ruske okupacije ukrajinskog poluostrva Krim 2014. godine, ukrajinski novinari su se suočili sa zastrašivanjem i nasiljem. Od marta 2015. bilo im je dozvoljeno da rade samo uz akreditaciju ruskog ministarstva inostranih poslova koja je rijetko, ako ikada, bila odobrena. Uprkos rizicima, Lisak je nastavio da izvještava o životu pod okupacijom, često stavljajući na kocku vlastitu slobodu.
Svijet
Predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko položio je zakletvu za sedmi mandat 25. marta, dok grupe za ljudska prava upozoravaju da je vladavina ovog autoritarnog vođe "neustavna". Lukašenko je osvojio više od 86 posto glasova na predsjedničkim izborima 26. januara, koji je Zapad naširoko osudio kao farsa.
"Izbori su održani u uslovima duboke krize ljudskih prava, u atmosferi potpune strahovlade uz represiju protiv civilnog društva, nezavisnih medija, opozicije i svih neistomišljenika", navodi se u zajedničkoj izjavi deset bjeloruskih organizacija za ljudska prava objavljenoj u utorak. Lukašenko je položio zakletvu na ceremoniji u glavnom gradu, Minsku.
Turska 'zlostavljana godinama': Represija eskalira tokom protesta protiv Erdogana - U Turskoj je uhapšeno oko 1.500 osoba usred najvećih antivladinih protesta u zemlji u proteklih deset godina, izjavio je turski ministar unutrašnjih poslova 25. marta. Protesti su izbili 19. marta kao odgovor na hapšenje gradonačelnika Istanbula Ekrema Imamoglua koji je suočen s optužbama za korupciju koje njegovi podržavaoci nazivaju politički motivisanim.
Kako zatvoreni azerbejdžanski novinari pronalaze način da izvještavaju – Više od 20 novinara i medijskih radnika koji su zatvoreni u Azerbejdžanu smatraju to osvetom za njihov rad. Uprkos svemu, neki su nastavili da izvještavaju iz zatvora. Kako?
Šta ima još…
- Opozvana Jelena Milić, Šutanovac novi ambasador Srbije u SAD
- Počelo suđenje bivšem prvom obavještajcu u BiH optuženom za krivotvorenje diplome
- Sorensen u Beogradu razgovarao sa Vučićem
- Potres magnitude 6,7 pogodio novozelandski Južni otok
- Nagrada i pohvalnica 'Nikola Mladenov' za novinare Makedonskog servisa Radija Slobodna Evropa
Za kraj pročitajte tekst Rikarda Jozwiaka - Zašto je Radio Slobodna Evropa važan?
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav,
Asja Hafner
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!