Dobro jutro poštovani čitaoci,
Piše vam Asja Hafner, novinarka Radija Slobodna Evropa.
Jutros smo za vas izabrali:
Važno za danas
- Uhapšena osumnjičena za napad nožem na dekanku Filozofskog fakulteta u Nišu
- Iran odbacio direktne pregovore sa SAD u odgovoru na Trumpovo pismo
- Trump zaprijetio Putinu carinama na naftu ukoliko ne bude dogovora o prekidu rata u Ukrajini
- Schmidt osudio napad na učenike iz Novog Sada u Sarajevu
- Ukinuto stanje vanredne odbrane od poplava u Prijedoru, poplavljeno 800 objekata
Balkan na RSE
Šta znači novo odlaganje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije? - Puna primjena sankcija Sjedinjenih Američkih Država Naftnoj industriji Srbije (NIS) odložena je na 30 dana, izjavio je 28. marta predsjednik Srbije Aleksandar Vučić. On je na svom Instagram nalogu naveo da je Srbija "uspela da sačuva stabilnost".
Ovo je drugi put da SAD odlaže primjenu sankcija na zahtjev NIS-a, koji su podržale vlade Srbije i Mađarske. Naftna industrija Srbije našla se na listi sankcija koju je objavilo 10. januara Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država zbog udjela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft.
Dokle je 'odjeknuo zvučni top'? - Dvije nedelje od incidenta na protestu u Beogradu, srpsko tužilaštvo ne daje odgovor na pitanje šta je 15. marta izazvalo paniku i strah hiljada građana koji se u trenu razbježali sa ulica. Vlast svakodnevno ponavlja da nije koristila nedozvoljeno zvučno oružje i najavljuje dolazak stručnjaka ruskih i američkih sigurnosnih službi. U međuvremenu, više od pola miliona ljudi peticijom je zatražilo nezavisnu istragu Ujedinjenih nacija.
Kako je čečenski sportski funkcioner sa kriminalnom prošlošću dobio državljanstvo Srbije - Čečenski sportski funkcioner i biznismen, poznat po kriminalnom prošlošću postao je državljanin Srbije 2023. godine, kao osoba koja je "od interesa" za zemlju.
Tema Mosta Radija Slobodna Evropa bila je kakav je odnos Hrvatske prema secesionističkim potezima predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Sagovornici su bili dva istoričara – Hrvoje Klasić iz Zagreba i Husnija Kamberović iz Sarajeva. Čuva li Hrvatska Bosnu i Hercegovinu?
Stalne razmirice Kosova i Srbije oko zvaničnih posjeta - Međusobne posjete zvaničnika Kosova i Srbije sprovodiće se tako da se unaprijeđuje proces normalizacije odnosa ili da se pruža doprinos sveukupnom radu u kontekstu dijaloga uz posredovanje Evropske unije. Tako bar piše u sporazumu o zvaničnim posjetama koje su Priština i Beograd postigli 2014. godine. Međutim, strane ga često zanemaruju i zabranjuju posjete zvaničnika uz optužbe da nisu ispoštovane procedure, te da "druga strana" krši Briselski sporazum.
Lokalni izbori u Nikšiću: 'Podjele ne vode ničemu' - Nikšić ulazi u završnicu kampanje za lokalne izbore, koji su zakazani za 13. april. Drugi grad po veličini u Crnoj Gori je i rodno mjesto Mila Đukanovića, čija je partija tri decenije bila na vlasti, ali i snažno uporište Srpske pravoslavne crkve, koja podržava stranke koje upravljaju državom od 2020, а Nikšićem od 2021.
Minus u Željeznicama RS dostigao 160 miliona eura, sindikati pod prijetnjom štrajka traže veće plate i rješavanje problema - Radnici Željeznica Republike Srpske najavili su za 2. april obustavu rada i to u trenutku kada im je kasnila plata za mjesec februar. U međuvremenu je novac nađen i zakašnjela plata isplaćena svega tri dana uoči aprila.
Inflacija u Sjevernoj Makedoniji duplo iznad prosjeka eurozone - Dok inflacija u Sjevernoj Makedoniji ostaje na relativno visokom nivou od pet posto, dvostruko više od prosjeka u eurozoni, kontinuirani rast cijena za građane znači potencijalno odustajanje od godišnjeg odmora, smanjenje budžeta za odjeću ili za odlazak u restoran.
Osamnaest osoba je izgubilo život u smrtonosnoj lavini iz ilegalnog kamenoloma, koja je 4. oktobra 2024. godine zatpala naselje Donja Jablanica, na jugu Bosne i Hercegovine. Šest mjeseci nakon lavine život se sporo vraća u Donju Jablanicu.
Rat u Ukrajini
Putin predlaže privremenu upravu za Ukrajinu kako bi se krenulo ka okončanju rata - Ruski predsjednik Vladimir Putin predložio je da bi Ukrajina mogla biti stavljena pod oblik privremene međunarodne uprave kako bi se omogućili izbori i potpisivanje ključnih sporazuma. Dugoročni cilj takve administracije bio bi postizanje rješenja za okončanje rata, rekao je Putin tokom posjete Sjevernoj floti u Murmansku 28. marta, prenose ruske novinske agencije. Putin se već dugo žali da ukrajinske vlasti nisu legitiman partner u pregovorima, jer je predsjednik Volodimir Zelenski ostao na vlasti nakon što mu je istekao petogodišnji mandat.
Ako se mir vrati u Ukrajinu, šta je sljedeće za milione izbjeglica u Evropi? - Širom Evrope, oko 4,3 miliona izbjeglica uskoro bi moglo imati opciju povratka u mirnu Ukrajinu, ali mnogi to više ne žele.
U Češkoj Republici, ukrajinske izbjeglice sada čine oko 3,6 posto stanovništva – najveći omjer u Evropi. Nedavna anketa pokazala je da manje od četvrtine planira povratak u Ukrajinu nakon isteka njihovih izbjegličkih viza. Anna Naduda je jedna od onih koji se nadaju da će ostati. Umjetnica i učiteljica izgubila je svog najmlađeg sina u tragičnoj nesreći prije ruske invazije 2022. godine. "Imam ogroman strah od gubitka još jednog djeteta, od gubitka sina", rekla je za RSE.
Svijet
Milionima afganistanskih djevojčica četvrtu godinu zaredom zabranjeno pohađanje škole - Nova školska godina počela je u Afganistanu 22. marta, ali je već četvrtu godinu zaredom milionima tinejdžerki zabranjeno da pohađaju nastavu. Među njima je i Halida, koja je bila u devetom razredu kada su talibani preuzeli vlast i zabranili obrazovanje za djevojčice starije od 12 godina. "Zabrana je imala veliki uticaj na moj život", kaže Khalida, sada 18-godišnjakinja, za Radio Azadi Radija Slobodna Evropa. "Ranije sam sve svoje vrijeme posvećivala učenju. Sada mi vrijeme prolazi bez ikakvog smisla."
Zabrana školovanja imala je katastrofalan uticaj na procijenjenih 2,2 miliona djevojčica u Afganistanu, gdje su talibani izbrisali žene iz javnog života i ozbiljno ograničili njihova osnovna prava. Došlo je do porasta prisilnih, ranih i dječjih brakova. Dječji brakovi su porasli za oko 25 posto od preuzimanja vlasti od strane talibana, prema podacima Ujedinjenih nacija.
Za kraj, pogledajte kako muslimani širom svijeta slave Ramazanski bajram, praznik koji dolazi poslije mjeseca posta ramazana i jedan je od najvećih praznika za vjernike islamske vjeroispovijesti.
Toliko za danas, pišite nam i podijelite vaše priče sa nama na slobodnaevropa@rferl.org
Srdačan pozdrav,
Asja Hafner
Dnevno@RSE dolazi besplatno u vaš inbox. Prijavite se, uštedite vreme, informišite se!