Dostupni linkovi

Interaktivno

Život i smrt Alekseja Navaljnog

Ruski opozicioni lider Aleksej Navaljni umro je prije godinu dana u ruskom zatvoru na Arktiku.

4. juni 1976.

Aleksej Navaljni je rođen u selu Butin, nekih pedeset kilometara zapadno od Moskve.

1998.
Foto: Mikhail Tereshchenko/TASS

Navaljni diplomirao pravo na Ruskom univerzitetu prijateljstva naroda.

2000.
Foto: RFE/RL

Navaljni se pridružuje liberalnoj stranci Yabloko i time ulazi u rusku politiku.

2001.

Navaljni stiče drugu diplomu iz ekonomije na državnom univerzitetu u Moskvi.

2002.
Foto: EPA

Izabran je u odbor moskovskog ogranka stranke Yabloko.

2005.
Foto: Alexander Natruskin/Reuters

Pomogao u osnivanju omladinskog pokreta Demokratska alternativa ("DA!") zajedno s opozicionom političarkom Marijom Gajdar.

2007.

Navaljni je izbačen iz Yabloko zbog navodnih nacionalističkih aktivnosti.

2007.
Foto: Vitaly Belousov/TASS

Navaljni je suosnovao pokret "Narod" s ciljem zaštite prava etničkih Rusa i suzbijanja imigracije. Među ostalim članovima pokreta bili su ruski nacionalistički pisac Zahar Prilepin i novinar Sergej Guljajev.

2008.
Foto: RFE/RL

Postao je priznat zbog istraživanja i otkrivanja korupcije u državnim kompanijama poput Gazproma i Rosnefta te se zalagao za prava manjinskih akcionara. Također je učestvovao u nacionalističkom "Ruskom maršu".

2009.
Foto: Alexei Nikolsky/AFP

Navaljni postaje neplaćeni savjetnik guvernera Kirova Nikite Beliha, liberalnog političara. Također je počeo objavljivati istraživačke izvještaje na blogu, uključujući optužbe protiv državnih kompanija poput VTB-a i Transnefta.

2010.

Osniva RosPil, antikorupcijski projekt usmjeren na analizu državne i korporativne potrošnje. Također pohađa program na Univerzitetu Yale.

2011.
Foto: Dimitar Dilkoff/AFP

Navaljni pokreće Fondaciju za borbu protiv korupcije, neprofitnu organizaciju posvećenu razotkrivanju korupcije u vladi. Uhapšen je i osuđen na 15 dana zatvora zbog učešća u protestima protiv navodne izborne krađe. Također je pokrenuo kampanju "Glasajte za bilo koju stranku osim Ujedinjene Rusije".

2011.
Foto: Sergei Karpukhin/Reuters

Vladajuću stranku Ujedinjena Rusija Navaljni naziva "strankom prevaranata i lopova", što postaje popularan izraz na internetu i protestima.

2012.
Foto: Aleksandr Bukhtin/TASS

Suočava se sa optužbama za pronevjeru i prevaru u dva odvojena slučaja: jedan je uključivao Kirovles, državnu drvnu kompaniju, a drugi rusku podružnicu Yves Rochera. Također je izabran u Koordinaciono vijeće ruske opozicije.

2012.
Foto: Freesquad via X

Uprkos opozicionoj reputaciji i pravnim problemima, izabran je u odbor Aeroflota, ruske državne aviokompanije i jedne od najistaknutijih firmi u državi.

2013.
Foto: Shutterstock

Navaljni se kandiduje za gradonačelnika Moskve i završava na drugom mjestu. Osuđen je na pet godina zatvora zbog pronevjere u slučaju Kirovles, ali je kazna kasnije preinačena u petogodišnju uslovnu kaznu. Pokreće projekat "Enciklopedija troškova – Cijena Olimpijade".

2014.

Navaljni proglašen krivim za prevaru u slučaju Yves Rocher i osuđen na 3,5 godine uslovne kazne. Stavljen je u kućni pritvor. Evropski sud za ljudska prava presudio je da mu Rusija nije omogućila pošteno suđenje u slučaju Kirovles.

2016.

Navaljni najavljuje da se planira kandidovati na predsjedničkim izborima 2018. godine.

2017.
Foto: Evgeny Feldman (AP)

Navalni je dva puta napadnut antiseptičkom zelenom bojom. Objavio je dokumentarni film u kojem je optužio tadašnjeg premijera Dmitrija Medvedeva za korupciju. Zbog prethodnih osuda zabranjeno mu je kandidovanje za predsjednika.

2018.

Petogodišnja uslovna kazna zatvora u slučaju Kirovles produžena mu je za još jednu godinu.

2019.
Foto: Maxim Shemetov (Reuters)

Navaljni je osuđen na deset dana zatvora zbog organizovanja i prisustvovanja neodobrenim skupovima. Nakon toga, dobio je još 30 dana zatvora zbog organizovanja neovlaštenog protesta.

Avgust 2020.
Foto: Alexey Malgavko (Reuters)

Navaljnom je pozlilo tokom leta iz Tomskа za Moskvu, nakon čega je prebačen u njemačku bolnicu, gdje su vlasti potvrdile trovanje nervnim agensom Novičok.

17. januar 2021.
Foto: Kirill Kudryavstev (AFP)

Nakon pet mjeseci oporavka u Njemačkoj, Navaljni se vraća u Rusiju, gdje je odmah po dolasku uhapšen zbog navodnog kršenja uslovne kazne. Naređeno mu je da odsluži 2,5 godine zatvora. Tokom boravka u zatvoru proveo je tri sedmice štrajkujući glađu i objavio istragu o "Putinovoj palati". Njegova Fondacija za borbu protiv korupcije zabranjena je i proglašena "ekstremističkom" organizacijom.

2022.

Osuđen je na dodatnih devet godina zatvora zbog pronevjere i nepoštovanja suda te je prebačen u zatvor sa maksimalnim osiguranjem.

Decembar 2023.
Foto: Natalya Ivanova (TASS)

Navaljni je prebačen u zatvorsku koloniju u Harpu, sjeverno od Arktičkog kruga i osuđen na dodatnih 19 godina zatvora zbog raznih navodnih zločina, uključujući i ekstremizam.

16. februar 2024.
Foto: AFP

Navaljni umire u zatvoru pod nerazjašnjenim okolnostima.

  • Autor: RFE/RL Graphics
XS
SM
MD
LG