"Tvoje telo je umetničko delo. Čuvaj ga."
Ovu poruku je na društvenim mrežama objavilo više od 30 muzeja u Srbiji, na inicijativu Narodnog muzeja u Beogradu.
Cilj je bio ukazati na važnost prevencije i preventivne zaštite, ali i podržati žene koje boluju ili su bolovale od raka dojke.
"Ideja je proistekla iz želje da u oktobru, koji je na međunarodnom nivou u znaku borbe protiv raka dojke, damo svoj doprinos širenju poruke o značaju samopregleda i damo podršku svim hrabrim ženama", kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Marija Đorđević iz Narodnog muzeja.
Muzeji širom Srbije su digitalnim intervencijama dodali roze boju na različitim umetničkim delima, jer je upravo ova boja simbol i globalni znak podrške ženama koje boluju od raka dojke.
Tako je Narodni muzej "obukao" u roze žene na poznatim slikama u stalnoj postavci - "Autoportret" Katarine Ivanović, "Devojka u plavom" Đure Jakšića, "Muni u salonu" Paje Jovanovića, "Portret umetnikove supruge Sofije Deli" Konstantina Danila i "Portret žene u zelenom" Veljka Stanojevića.
"Želimo da prenesemo poruku da žensko telo, toliko puta slavljeno i prikazivano na delima koja se čuvaju u muzejima, zaslužuje da bude poštovano i negovano i izvan zidova i kolekcija muzeja, tamo gde se vodi hrabra i neumorna borba za zdravlje i dobrobit svih žena u našoj zemlji", kaže Marija Đorđević.
Iz Narodnog muzeja poručuju da je činjenica da je najčešće maligno oboljenje kod žena u Srbiji izlečivo u velikom broju slučajeva, ukoliko se na vreme otkrije.
"To nam daje nadu da podizanjem svesti o potrebi pregleda i samopregleda kod svih naših sugrađanki, članova njihovih porodica i društva u celini, možemo zajedno da pomognemo u prevenciji ove bolesti", saopšteno je iz Narodnog muzeja Srbije.
Muzej Jugoslavije jedan je od onih koji se priključio akciji, "obojivši" u roze skulpturu "Buđenje" Aleksandra Zarina.
Ova skulptura prikazuje ženu sa podignutim rukama iznad glave, a iz muzeja poručuju da ona upravo pokazuje jedan od načina samopregleda dojke.
"Ovako podignemo ruke ispred ogledala i tragamo za promenama na dojkama", napisali su iz Muzeja Jugoslavije u objavi na Instagramu.
Bogdan Petrović iz ovog muzeja kaže da su želeli da se solidarišu sa snažnom porukom koju Narodni muzej šalje svim ženama.
"Ta kampanja 'Tvoje telo je umetničko delo' nas negde podseća da su muzeji više od čuvanja istorije, umetnosti. Uloga muzeja u savremenom drušvu nije samo da prikaže umetnička dela, već podrazumeva i posvećenost očuvanju i unapređenju vrednosti zajednice kojoj služimo", kaže Petrović za RSE.
U Muzeju savremene umetnosti Vojvodine odlučili su da skulpturu "Biciklistikinja" Julijane Kiš "oboje" u roze boju.
Una Galečić iz ovog muzeja ističe da su umetnička dela uvek bila povod za razmišljanja o različitim temama, a da su ih ovog puta muzeji stavili u kontekst podizanja svesti o raku dojke.
"Muzej vidimo kao mesto koje brine, kako o našem intelektualnom, tako i duhovnom blagostanju. Smatramo da treba podržati svaki razgovor u kome se skreće pažnja na pitanja koja se tiču i telesnog zdravlja", kaže ona u razgovoru za RSE.
Dodaje da muzejska zajednica treba da učestvuje u pitanjima od šireg značaja za društvo, kao što je rak dojke i značaj prevencije.
Najčešće maligno oboljenje kod žena u Srbiji
Karcinom dojke je najčešći maligni tumor u obolevanju i umiranju kod žena u Srbiji, podaci su Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Prema poslednjim podacima, u Srbiji je 2022. godine registrovano 4.489 novoobolelih i 1.646 umrlih žena od raka dojke.
Kako pokazuju podaci "Batuta", rak dojke se češće javlja u uzrastu posle 40. godine, ali najviše obolevanja je registrovano u uzrastu od 65. do 74. godine.
Registrovane stope mortaliteta proporcionalno rastu počev od 45. godine i najviše su u uzrastu 75 i više godina.
"Batut" naglašava i da se, prema procenama Globalne inicijative za rak dojke Svetske zdravstvene organizacije (WHO Global Breast Cancer Initiative), žene u Srbiji nalaze u srednjem riziku od obolevanja i visokom riziku od umiranja od ovog malignog oboljenja.
Prema poslednjim podacima agencije Evropske unije za statistiku Eurostat, samo 6,1 odsto žena starosti između 50 i 69 godina uradi skrining, odnosno test kojim se rano otkrije rak dojke, kada postoji najveća verovatnoća za izlečenje.
S druge strane, u nekim zemljama Evrope ovaj procenat prelazi i 80 odsto.
Iako pogađa i muškarce, rak dojke je mnogo češći kod žena. Čak 99 odsto karcinoma dojke javlja se kod ženske populacije.
Rak dojke dijagnostikovan je kod 2,3 miliona žena širom sveta u 2022. godini, a čak 670.000 njih je od ovog obolenja preminulo, pokazuju podaci Svetske zdravstvene organizacije.