Dostupni linkovi

Godišnjica masakra nad 114 civila u Mostaru


Obilježavanje 32. godišnjice od zločina u Mostaru, 13. juni 2024.
Obilježavanje 32. godišnjice od zločina u Mostaru, 13. juni 2024.

Porodice žrtava i predstavnici više nivoa vlasti u Bosni i Hercegovini (BiH) obilježili su u četvrtak, 13. juna, 32. godišnjicu neprocesuiranog ratnog zločina koje su na taj dan 1992. godine, u toku rata u BiH, nad 114 civila počinile srpske snage na području Mostara, na jugu BiH.

Predsjednik Zajednice porodica žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 1992. Adnin Hasić podsjetio je da su 13. juna 1992. godine pripadnici bivše vojske Republike Srpske (VRS), s pripadnicima srpskih paravojnih formacija s područja Mostara, te ostacima Jugoslovenske armije, najprije strijeljali 26 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti kod Gradskog groblja Sutina, nakon čega su u noći između 13. i 14. juna ubili 88 civila na lokalitetu gradske deponije Uborak.

Radilo se o civilima odvedenim iz njihovih kuća i atomskih skloništa u gradskim i prigradskim naseljima Zalik, Bejrut, Vrapčići i Bijelo Polje.

"Na današnji dan prije 32 godine, na lokalitetima Uborak i Sutina, strijeljano je 114 nedužnih građana Mostara bošnjačke i hrvatske nacionalnosti, po naređenju Komande 10. brigade, tadašnje, kojom je komandovao u to vrijeme Dragan Malijević, sa svojim saradnicima Tomislavom Pušarom i ostalima koji su preuzeli komandu brigade od Jugoslovenske narodne armije", izjavio je Hasić na lokalitetu Uborak, gdje je održana komemoracija pobijenim civilima.

Predsjednik Zajednice porodica žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 1992. Adnin Hasić tokom obilježavanja godišnjice zločina, 13. juni 2024.
Predsjednik Zajednice porodica žrtava ubijenih na Uborku i Sutini 1992. Adnin Hasić tokom obilježavanja godišnjice zločina, 13. juni 2024.

Zajednica porodica žrtava ubijenih na Uborku i Sutini u više navrata je podsjetila tokom godina da nikada niko nije procesuiran za zločin na Uborku i Sutini. Adnin Hasić je u četvrtak izjavio da 12 osumnjičenih za zločin na Uborku i Sutini više nisu među živima, a umiru i svjedoci.

"Ovom prilikom ću vam kazati da je Tužilaštvo BiH napokon nakon 30 godina se aktrvno uhvatilo u koštac s predmetom zločina na Uborku i Sutini. Iskreno se nadam da će u skorom periodu doći do optužnice za ove zločine", rekao je Hasić.

Lokalitet Sutine je prva otkrivena masovna grobnica u BiH, koja je ekshumirana 25. juna 1992. na lokalitetu Ćupina-liman u Sutini. Na lokalitetu Uborak, ekshumacija je izvršena 27. i 28. augusta 1992. godine.

Obilježavanje godišnjice ubistva civila u Mostaru, 13. juni 2024.
Obilježavanje godišnjice ubistva civila u Mostaru, 13. juni 2024.

Grad Mostar je prije dvije godine 13. juni proglasio zajedničkim Danom civilnih žrtava rata Mostara, kojim se obilježava stradanje svih preko 860 civila, ubijenih na području Mostara u periodu od 1992. do 1996. godine.

Vijenac žrtvama na Uborku položila je i zamjenica američkog ambasadora u BiH Deborah Mennuti.

"Ovo sjećanje na žrtve mržnje i podjela iz prošlosti ključni je korak na putu prema zacjeljenju i pomirenju. Iako počinioci ovog zločina još nisu privedeni pravdi, pozdravljamo napredak u istrazi postignut u skorije vrijeme, te se nadamo da će oni biti procesuirani na odgovarajući način", rekla je uz ostalo ambasadorica Mennuti u svom obraćanju.

XS
SM
MD
LG