Dostupni linkovi

Zašto Vučić i SNS 'brane' Kosovo na beogradskim izborima?


Presednik Srbije Aleksandar Vučić pored mape Kosova, ilustracija
Presednik Srbije Aleksandar Vučić pored mape Kosova, ilustracija

Tema najnovijeg Mosta Radija Slobodna Evropa bila je kakve su šanse opozicije na ponovljenim beogradskim izborima koji su najavljeni za početak juna. Sagovornici su bili profesori beogradskog univerziteta - Dušan Spasojević sa Fakulteta političkih nauka i Oliver Tošković sa Filozofskog fakulteta.

Bilo je reči o tome zašto je Vučić pristao na ponavljanje izbora iako je Srpska napredna stanka bila na putu da pridobijanjem nekoliko odbornika manjih stranaka obezbedi tesnu većinu u gradskoj skupštini, da li je iskren Vučićev poziv vladi da uvaži preporuke Kancelarije OSCE-a za demokratske institucije koja je tražila da se na narednim izborima otkloni sve ono što favorizuje vladajuću stranku ili mu je cilj da zamaže oči strancima, kao i o tome zbog čega Vučić neće poštovati glavnu preporuku OSCE-a da kao predsednik svih građana ne može da bude nosilac liste Srpske napredne stranke na svim izborima.


Razgovaralo se i o tome zašto vladajuća stranka uoči beogradskih izbora sve više vodi kampanju na nacionalnim pitanjima, pa njeni visoki funkcioneri šalju poruku da se Srbija i Kosovo brane na izborima u Beogradu, a Vučić plaši narod ratom, kao i o tome šta bi se desilo da Vučić izgubi Beograd, da li bi se mogao održati na vlasti, kao što je to pošlo za rukom turskom predsedniku Redžepu Tajipu Erdoanu (Recep Tayyip Erdoğan) i mađarskom premijeru Viktoru Orbanu nakon gubitka glavnih gradova, ili bi to bio početak njegovog pada.

Karabeg: Zašto je Aleksandar Vučić pristao na ponavljanje beogradskih izbora kada je njegova stranka vrlo lako mogla da pridobije nekoliko odbornika stranke Mi glas iz naroda i tako obezbedi tesnu većinu? I već su bili na putu da to urade.

Da li je Vučić pristao na ponavljanje pod pritiskom Evropske unije ili je uveren da će zahvaljujući izbornim manipulacijama, koje su već uveliko krenule, na ponovljenim izborima zajedno sa Socijalističkom partijom Srbije dobiti ubedljivu većinu u gradskoj skupštini?

Spasojević: Meni se čini da je i jedno i drugo. Još u izbornoj noći, kada je opozicija izašla sa optužbama o izbornim neregularnostima, bilo je jasno da će SNS koristi Nestorovićevu listu da bi obezbedio tesnu većinu u gradskoj skupštini.

Međutim, kada se oko izbornih neregularnosti podigla velika buka, SNS, odnosno Vučić, odlučio je da to iskoristi kao formalni razlog za ponavljanje izbora.

Spasojević: Vučić će pokušati da zameni lokalne teme velikim nacionalnim događajima
Spasojević: Vučić će pokušati da zameni lokalne teme velikim nacionalnim događajima

Napravio je ustupak međunarodnoj zajednici računajući da se rezultati ponovljenih izbora neće puno razlikovati od decembarskih i da će biti u boljoj situaciji da formira većinu u gradskoj skupštini. Verovatno su procenili da bi formiranje većine sa odbornicima Nestorovićeve liste samo produžilo krizu.

Ali, ako im to nakon ponovljenih izbora bude jedina opcija, oni će to bez ikakve dileme uraditi.

Tošković: Mislim da je varijanta sa Nestorovićem bila neka vrsta probe. Međutim, nakon pritiska javnosti na ulici, a i međunarodnog pritiska, shvatili su da bi deal sa Nestorovićem, poremetio privid demokratskih izbora do koga je njima izuzetno stalo.

Odustali su od Nestorovića jer žele da pokažu - kako domaćoj tako i stranoj javnosti - da imaju neku vrstu prividne demokratije.

Siguran sam da oni i sada imaju nekoliko kečeva u rukavu i da ponovljeni izbori neće biti fer jer je previše moći i novca u igri. Mislim da će pokušati nove mahinacije verovatno registrovanjem nekih novih, lažnih stranaka.

Karabeg: Vučić je pozvao vladu da uvaži preporuke Kancelarije OSCE-a za demokratske institucije i ljudska prava u kojima se traži da se otklone sve one stvari koje su favorizovale vladajuću stranku na decembarskim izborima.

Mislite li da će vlada sprovesti te preporuke ili je Vučić tu poruku poslao samo da zamaže oči strancima?

Spasojević: To je samo još jedna u nizu teatralnih poruka koje Vučić šalje vladi. Po nekim najavama vlada će se, kao uvek do sada, uhvatiti onih najmanje važnih preporuka koje se ne dotiču neravnopravnost između vlasti i opozicije.

Izgleda da će se pozabaviti pitanjem dostupnosti biračkih mesta. Naravno da je važno da biračka mesta budu dostupna hendikepiranim osobama, ali to nije ključni nedostatak izbornih uslova u Srbiji.

Druga stvar o kojoj se govori je da će podeliti neka velika biračka mesta kako bi se smanjile gužve. To treba uraditi, ali ni to nije suštinska stvar za poštene i fer izbore.

Nemam nikakvu dilemu da vlast nema nameru da sprovede bilo koju od ključnih preporuka. Čini mi se da je nestao optimizam da će se nešto promeniti koji je postojao odmah nakon rezolucije Evropskog parlamenta.

Vlast se vratila na svoju uobičajenu poziciju, a to je odugovlačenje i čekanje da se izbori toliko približe da neće biti vremena ni za kakve promene čak i da vlast na njih bude i primorana.

Lažljivi komšija

Karabeg: Jedna od najvažnijih primedbi Kancelarije OSCE-a bila je da je predsednik imao dominantnu ulogu na decembarskim izborima. Vučić je bio nosilac svih lista Srpske napredne stranke iako bi se kao predsednik države morao ponašati nepristrasno.

Mislite li da će Vučić od toga odustati na ponovljenim beogradskim izborima? Jer ako bi odustao to bi otvorilo vrata za pobedu opozicije.

Tošković: Ja sam čak ubeđen da bi odustajanje Vučića ne samo otvorilo vrata pobedi opozicije, nego bi to bila skoro sigurna pobeda opozicije. Zbog toga je to poslednja stvar od koje će Vučić odustati iako bi trebalo da to uradi jer je takvo ponašanje predsednika neustavno.

Po zakonu i po ustavu predsednik ne bi trebalo da bude kandidat na izborima, odnosno da stranačka lista nosi njegovo ime. Pogotovo je to nedopustivo jer nije reč o parlamentarnim, već o ponovljenim beogradskim, dakle lokalnim izborima. Osim toga, on nije više ni predsednik stranke.

Međutim, svima je jasno - to je on na jednom skupu poručio svima nama i celom članstvu Srpske napredne stranke - da, ako njega nema na listi, oni gube.

Tošković: Svima je jasno da SNS brani sebe u Beogradu
Tošković: Svima je jasno da SNS brani sebe u Beogradu

A što se tiče pitanja da li će vlast uvažiti preporuke OEBS-a, ja doživljavam njihovo ponašanje kao da imate jako lošeg komšiju koji pravi buku i haos, pa, kada mu zazvonite na vrata i zamolite ga da to ne radi, on vam s osmehom kaže - nema problema, sve ćemo da sredimo. A kada se vratite u svoj stan, on nastavi po starom. Kada aktivirate kućni savet i komunalnu policiju, on uradi neke sitne promene - ne pušta muziku na jednom uređaju, već na drugom i dere se. Kaže da je nešto uradio, a u stvari ništa se nije promenilo.

Tako se ponaša i naša vlast. Uradi neke kozmetičke promene, pa onda kaže da je ispunila zahteve.

Spasojević: Ključno je pitanje na koji način će Vučić učestvovati u predizbornoj kampanji. Na osnovu onoga što gledamo poslednjih nedelja rekao bih da je njihov plan da pojačavaju nacionalne teme.

Pošto je predsedniku države teško da trči lokalnu trku, pa makar i na nivou Beograda, onda pretpostavljam da će njegova kampanja izgledati kao kampanja na nacionalnim parlamentarnim izborima i da će nastojati da priču o lokalnim temama zameni pričom o velikim nacionalnim događajima, kakvih, hvala bogu, u Srbiji uvek ima.

Mislim da će oni pokušati da nacionalizuju beogradske izbore što bi Vučiću omogućilo da još više bude prisutan u javnosti. To ne vidimo samo u slučaju Beograda. To se jako dobro vidi u slučaju Novog Sada gde se odjednom pokreću neke teme koje nadilaze lokalnu politiku. Mislim na pitanje izgradnje crkve na Štrandu u naselju Liman, ali i na napade na profesora Gruhonjića čiji je cilj da se mobilizuje desničarsko biračko telo.

Ratni bubnjevi

Karabeg: Visoki funkcioneri Srpske napredne stranke sve češće govore da se na izborima u Beogradu brane Srbija i Kosovo. A i Vučić stalno plaši narod da su teški dani pred Srbijom i da su ugroženi njeni vitalni nacionalni interesi.

Sve su to pozivi da se narod okupi oko njega i Srpske napredne stranke jer, navodno, jedino oni mogu da odbrane Srbiju. Može li to proći kod birača u Beogradu?

Tošković: Kada se govori o beogradskim izborima, često se zanemaruju prigradska naselja gde su te teme važnije nego u centru grada - tako da u glavnom gradu postoji ozbiljno biračko telo koje reaguje na takve teme.

Pitanje Kosova i Metohije sada je sigurno aktuelno, ali većina drugih takozvanih nacionalnih tema nije. Međutim, one se aktuelizuju i stalno podgrejavaju da bi se zloupotrebljavale kad god je to političarima potrebno.

SNS aktuelizuje te teme jer su se pojavile neke nove stranke desne orijentacije koje im uzimaju birače, pa oni pokušavaju da ih vrate. Prilično sam siguran da Srpska napredna stranka ne bi forsirala te teme da nisu proverili da su one ljudima važne jer oni nikada ne otvaraju teme ukoliko pre toga nisu uradili sijaset istraživanja javnog mnjenja.

Nadam se da će opozicija da nametnuti druge, lokalne i komunalne teme koje su građanima itekako važne.

Spasojević: Kada vidimo koliko energije Srpska napredna stranka ulaže u taj narativ jasno je da će to biti jedna od važnih okosnica kampanje. Pre nekoliko dana smo obeležavali 25 godina od NATO bombardovanja Srbije. Zvanični narativ, ono što smo videli u meanstream medijima, bio je zapravo Miloševićeva verzija onoga što se dešavalo marta 1999. godine. Možda tek malo umerena i umirena u odnosu na njegovu propagandu.

Već duže vreme SNS vrlo snažno utiče na to kakvo je naše pamćenje raspada Jugoslavije pokušavajući da opere svoju radikalsku prošlost. Važno im je da i u ovoj izbornoj kampanji budu snažno prisutni sa identitetskim temama između ostalog i zato što veruju da tu imaju prednost u odnosu na opoziciju jer opozicija - naročito građanska, liberalna, leva i proevropska - skoro po pravilu beži od tih tema strahujući da će na njima gubiti birače.

Oni zapravo veliki broj tih tema daju Vučiću i naprednjacima ”na izvolite” što ovi koriste naročito u kontekstu pregovora oko Kosova i sadašnje neke vrste bilo diplomatske, bilo realne ofanzive vlasti u Prištini. Što je položaj srpske zajednice na Kosovu slabiji - to su jači ratni bubnjevi u koje ovde lupa SNS. Priča da se Kosovo brani u Beogradu je okvir koji oni hoće da ponude biračima.

Tošković: Mislim da je svima jasno da SNS sebe brani u Beogradu. Jer, ako njihova vlast krene da se urušava u velikim gradovima, to će se vrlo brzo preliti na celu zemlju.Oni to znaju tako da će sve svoje resurse uložiti u odbranu svoje vlasti u velikim gradovima.

Na izborima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu oni ne brane Kosovo, već sebe.

Vučić i Milošević

Karabeg: Da li je teško pobediti Vučića jer on je vrlo vešt i talentovan manipulator kakvog Srbija, po mom mišljenju, odavno nije imala. Njemu je kao i drugim autoritarnim liderima cilj da što duže ostane na vlasti - ako može i doživotno.

Pritom se ruski predsednik Putin održava na vlasti tako što zabranjuje opoziciju, hapsi i ubija opozicione lidere, čak je i indijski autoritarni premijer Narendra Modi uoči predstojećih izbora uhapsio jednog od popularnih lidera opozicije. Vučić to ne radi. On ne hapsi lidere opozicije, već se služi spinovima i manipulacijom. To svakodnevno radi preko režimskih medija koji su dominantni u Srbiji.

Može li se reći da će on vladati dokle god bude uspešno manipulisao ljudima? Ima li opozicija lek protiv toga?

Tošković: On će se svakako truditi da vlada dokle god bude mogao da manipuliše ljudima. Vidimo da su manipulacije i pritisak na birače sve veći. To je znak da ga opozicija sve više ugrožava. Vučić ne može ovom zemljom vladati doveka osim ako ne postane diktator koji hapsi opoziciju. Ali on to neće uraditi zato što mu je stalo i do odnosa sa Evropskom unijom i do okruženja u kome se nalazi.

On mora da bude umiven, da čuva fasadu slobodnih izbora iza koje mulja sa biračkim spiskovima, seli glasače i dovodi ih čak i iz okolnih zemalja. Ima na raspolaganju maltene neograničena sredstva. Zloupotrebljava budžet Srbije za stranačku kampanju i za muljanje na izborima. Na raspolaganju mu je i najveći deo najtiražnijih medija. Tako da ima puno mogućnosti za manipulaciju.

Ali očigledan je trend pada njegove popularnosti i porasta poverenja u opoziciju. Što pritisak javnosti bude veći, što bude više protesta, što bude veća neposlušnost građana, što bude više onih koji ne pristaju da ih za 2000 dinara trpaju u autobuse i vode na mitinge ili na glasanje - Vučiću će sve više padati popularnost. On će, naravno, svim silama da se bori da je sačuva, ali je i Milošević, koji je imao mnogo moćniju mašineriju, na kraju ipak pobeđen na izborima.

Spasojević: U poslednje vreme došlo je do novih trendova koji Vučića stavljaju u drugačiju poziciju. On će morati jako dobro da promisli kada će i da li upotrebiti fizičku silu i pretvoriti se u Slobodana Miloševića što bi bio put bez povratka. Opozicija se je koliko-toliko konsolidovala i značajno povećala svoje prisustvo u parlamentu. Vidimo proteste različitih građanskih grupa, čak i studentskih po prvi put posle dužeg vremena.

Vučić je pod sve većim pritiskom - naročito kad pogledamo međunarodnu situaciju. Sve to ga čini nervoznim. Mada on i dalje ima mnogo više opcija i resursa nego opozicija, situacija se ipak menja. Ne bih znao da odgovorim na pitanje da li i kada će primeniti represivne mere jer bi to značilo suštinsku promenu imidža koji njegov režim ima.

Naravno, on već koristi represivne mere, ali one koje se ne mogu povezati sa državom. U to spadaju slučaj rušenja u Savamali, povremeni napadi na opozicione aktiviste i slično. Ali to nikad ne radi policija, niti državne službe, nego uvek neki ljudi koji su njemu na raspolaganju. Zato i kažem - ne znam kada će i da li će preći granicu.

Glasovi ekstremne desnice

Karabeg: Ima li opozicija veće šanse na ponovljenim beogradskim izborima nego što ih je imala na decembarskim izborima?

Spasojević: Čini mi se da ima slične šanse. Prednost joj je što je reč samo o beogradskim izborima, pa ne mora da rasipa snage na nacionalni nivo. Dobro je što postoji relativno dobra saradnja između dva opoziciona bloka - koalicije Srbija protiv nasilja i koalicije NADA. To bi moglo da utiče da izvestan broj nezadovoljnih birača sa desnice glasa za Novi DSS koji je deo koalicije NADA.

Rezultati prethodnih izbora nam kažu da će verovatno opet krajnja desnica odlučivati ko će imati većinu u gradskoj skupštini. Moram da kažem da nisam siguran kome će se carstvu privoleti. Kao što smo na decembarskim izborima imali Nestorovića, tako bi i sada moglo da bude nekih neprijatnih iznenađenja za opoziciju. Tako da, kada je reč o izgledima opozicije na ponovljenim beogradskim izborima, mogu samo da kažem da ima dobre šanse, ali dosta zavisi od njih.

Kampanja za decembarske izbore bila je u značajnoj meri neenergična i traljava. ProGlas je jako pomogao opoziciji, ali opozicija nije do kraja iskoristila svoj potencijal što bi morala da uradi na ovim izborima. Opozicione koalicije bi već sada morale da imaju spremne izborne liste jer izbori dolaze jako brzo.

Tošković: Mislim da opozicija ima nešto veće šanse na ovim izborima, ali mogli bi i da ih uvećaju. Ono što bi mogli da nauče od Srpske napredne stranke je da se kampanja za nove izbore počinje odmah sutradan nakon što su prethodni završeni. Kampanju za ponovljene beogradske izbore treba početi pre nego što se raspišu izbori.

U kampanji treba jako insistirati na tome da su decembarski izbori bili nepošteni - to može da motiviše birače. Jednom delu opoziciono nastrojenih birača već je svega preko glave i jedva čekaju da sve završi, pa će sigurno biti motivisani da izađu na izbore i glasaju za opoziciju.

Jako je važno da se i na ponovljenim izborima održi visoka izlaznost koja je u Beogradu realno bila oko 70 posto. Posebno je značajno privući razočarane glasače desnih stranaka koje su na decembarskim izborima ostale ispod cenzusa.

Jednom delu birača Zavetnika sigurno smeta što se je ta partija nakon izbora utopila u SNS jer su oni glasali za tu stranku protiveći se Srpskoj naprednoj stranci. Te birači bi mogao privući Novi DSS, a i neke razočarane birače Nestorovićeve stranke.

Mada treba paziti da se ne pojavi neki novi Nestrović jer postoje birači koji nezadovoljni svim i svačim poklanjaju glasove ljudima kao što je Nestorović ili kao što je pre nekoliko godina bio Beli.

Težak udarac

Karabeg: Da li bi za Vučića bio težak udarac ako bi izgubio Beograd, da li bi to bio početak njegovog pada mada smo videli da je Orban izgubio Budimpeštu, a Erdoan Istanbul i Ankaru, pa to nije previše poljuljalo njihovu vlast.

Spasojević: Mislim da bi to bio izuzetan podsticaj opoziciji i značajan udarac za Vučića. Da je Vučić drugačiji, on bi verovatno kao Erdoan i Orban mogao da nađe način da podnese poraz. Ali znajući kako SNS vlada i kako im je važno da kontrolišu sve od pozicije predsednika države do predsednika mesne zajednice, pretpostavljam da bi nas to uvelo u političku krizu koja bi verovatno trajala do Vučićevog pada.

Ništa nam do sada nije govorilo da bi oni bili u stanju da prihvate ozbiljniji poraz i da s tim pomire. Verujem da će se neki od tih poraza vrlo skoro desiti, pa ćemo imati priliku da vidimo kako će se ponašati vlast, a i kako će opozicija iskoristiti taj politički kapital.

Tošković: Tačno je da bi pobeda u Beogradu bila značajan politički kapital za opoziciju. To bi svakako bi težak udarac za Srpsku naprednu stranku ne samo politički, već i finansijski.

Gubitak Beograda, koji je veliki finansijski i investicioni centar, značio bi da bi dobar deo SNS-a ostao bez svojih apanaža. Ako bi pored Beograda opozicija osvojila još neki od velikih gradova, to bi brzo dovelo do pada vlade.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG