Dostupni linkovi

Rusija otvorena za dijalog sa SAD o nuklearnim arsenalima, saopštio Kremlj


Fotoarhiv: Obuka posade taktičkog nuklearnog oružja, Burjatija, Rusija, 2020. godina
Fotoarhiv: Obuka posade taktičkog nuklearnog oružja, Burjatija, Rusija, 2020. godina

Moskva je saopštila da je otvorena za dijalog sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) o nuklearnim arsenalima nakon što je američki predsednik Donald Tramp uputio poziv nuklearnim silama da smanje zalihe atomskog oružja, preneo je Radio Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

„Dijalog između Rusije i SAD o kontroli naoružanja je neophodan, posebno kada je u pitanju strateška stabilnost“, rekao je 7. marta novinarima u Moskvi portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Ovaj stav Rusije dolazi nakon Trampovog obraćanja prethodnog dana u kom je rekao da će denuklearizacija biti cilj tokom njegovog drugog mandata koji je započeo 20. januara.

„Znam da Rusija i mi imamo daleko najviše. Kina će imati jednaku količinu za četiri do pet godina. Bilo bi sjajno kada bi se svi otarasili svog nuklearnog oružja“, rekao je Tramp novinarima 6. marta u Beloj kući.

Dok se Tramp osvrnuo na nuklearne zalihe koje drže Kina, Rusija i Sjedinjene Američke Države, koje imaju najveći broj nuklearnog oružja na svetu, Dmitrij Peskov rekao je da bi diskusija trebalo da obuhvati i evropske nuklearne sile Veliku Britaniju i Francusku.

Moskva je posebno ukazala na komentare predsednika Francuske Emanuela Makrona da je Pariz spreman da proširi svoj nuklearni kišobran kako bi zaštitio Evropu. Kremlj je ocenio da Makronova ponuda sadrži „elemente nuklearne ucene“ i da Francuska želi da polaže pravo na „nuklearno liderstvo u Evropi“.

Kontrolu nad nuklearnim oružjem Vašington i Moskva imaju visoko u svojim agendama dok u isto vreme održavaju diplomatski kontakt oko eventualnog okončanja rata u Ukrajini.

Trampova administracija nastoji da preuredi odnose SAD i Rusije i stvori mirovno rešenje.

Stav o nuklearnom oružju Moskva je saopštila uoči sastanka predstavnika SAD sa ukrajinskim zvaničnicima iduće sedmice u Saudijskoj Arabiji u cilju postizanja mirovnog sporazuma, nakon što je Vašington u februaru o tome razgovarao sa Rusijom.

Vašington želi Iran u pregovorima o naoružanju

Trampovi komentari o kontroli nuklearnog naoružanja nadovezuju se na prethodne izjave iz februara u kojima je rekao da želi da ponovo započne pregovore o tome sa Rusijom i Kinom kao deo procesa u kojem bi sve tri zemlje mogle da pristanu da prepolove svoje budžete za odbranu.

Vašington ima i Iran u svojim planovima za nuklearne pregovore. Tramp je za Foks njuz 6. marta rekao da je poslao pismo iranskom vrhovnom lideru ajatolahu Aliju Hamneiju u kom ga je obavestio da je otvoren za pregovore o sporazumu o nuklearnom programu te zemlje.

Rusija i SAD najveće su nuklearne sile na svetu sa po više od 5.000 nuklearnih bojevih glava.

Vveruje se da ih Kina ima oko 500, zalihe Francuske su 290, a Britanije 225.

Iran ne poseduje nuklearno oružje i tvrdi da ima samo nuklearni program u mirnodopske svrhe.

Kontrola naoružanja bila je centralna tačka Trampovog prvog mandata od 2017. do 2021. u kom je nagovestio spremnost da održi razgovore sa Teheranom o iranskom programu nakon povlačenja iz prethodnog sporazuma.

Takođe je pokušao da uvede Kinu u pregovore o smanjenju nuklearnog naoružanja kada su Sjedinjene Američke Države i Rusija pregovarale o produženju sporazuma poznatog kao Novi START.

Rusija je suspendovala učešće u sporazumu tokom administracije bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena pošto su SAD i Rusija nastavile sa programima za produženje životnog veka ili zamenu svojih nuklearnih arsenala iz doba hladnog rata.

XS
SM
MD
LG