Dostupni linkovi

Moskovska berza obustavila trgovinu dolarima i evrima nakon sankcija SAD


Čovek ispred menjačnice u St. Petersburgu, 13. juni 2024.
Čovek ispred menjačnice u St. Petersburgu, 13. juni 2024.

Glavna ruska berza obustavila je u četvrtak, 13. juna, trgovinu dolarima (američkim i hongkonškim) i evrom nakon najnovijih američkih sankcija Moskvi zbog njene invazije na Ukrajinu.

Vašington je 12. juna objavio da sankcioniše Moskovsku berzu, glavno rusko tržište akcija i njena infrastrukturna odeljenja – Nacionalni klirinški centar i Nacionalni depozit za poravnanje. Ovaj drugi je već pod evropskim sankcijama.

"Zbog uvođenja restriktivnih mera od strane Sjedinjenih Država protiv Moskovske berze, berzanska trgovina i poravnanje instrumenata u američkim dolarima i evrima biće obustavljeni“, saopštila je u sredu veče Centralna banka Rusije.

Zapadne mere koje nastoje da otežaju Rusima kupovinu i trgovinu stranom valutom obično izazivaju snažnu reakciju u Moskvi i celom ruskom društvu, podseća AFP.

Oštećeni u nekoliko devalvacija u više od tri decenije od pada Sovjetskog Saveza, mnogi Rusi radije štede u zapadnim valutama, često prodajući rublje u vremenima ekonomske krize.

Za vreme Sovjetskog Saveza postojalo je razvijeno crno tržište valuta sa cenama daleko od zvaničnog državnog kursa.

Banke su odmah povećale razliku između kupovnih i prodajnih stopa dolara i evra na 15–20 procenata.

Doduše, nekoliko banaka koristi u četvrtak marginu (spreads)-- razliku između cene po kojoj kupuju i prodaju valutu -- od tri do deset rubalja, što je uobičajena praksa.

Neke su pak odmah podiglo kurs na čak 200 rubalja po dolaru nakon uvođenja sankcija.

Ruska centralna banka je u sredu fiksirala kurs na 89 rubalja za jedan dolar, pre nego što su sankcije objavljene.

Rublja je pala u četvrtak na jednomesečni minimum od 91.7455 prema dolaru zbog veoma niske likvidnosti na međubankarskom tržištu.

Na vanberzanskom tržištu rublja je prvo pala, a onda isto tako brzo oporavila.

Neki veliki brokeri blokirali su račune u dolarima, evrima i hongkonškim dolarima, a depoziti i isplate nisu bili dostupni.

"Nove sankcije ne bi trebalo da utiču na kurs rublje na srednji rok", rekao je Jurij Popov, strateg SberCIB Investment Research. "Kratkoročno, može doći do visoke nestabilnosti i širokih raspona u kursevima na šalterima", navodi Popov.

Sberbanka: Bez povećane tražnje za stranim valutama

Sberbanka, dominantni kreditor u Rusiji, saopštila je da ne beleži povećanu potražnju za stranom valutom u svojim filijalama i da se njeni devizni kursevi nisu promenili od juče.

Sediše Sberbanke u Moskvi, fotografija iz 2023.
Sediše Sberbanke u Moskvi, fotografija iz 2023.

Trgovanje u četvrtak kretalo se van berze (OTC). Prema saopštenju Centralne banke Rusije, promet u dolarima i evrima na OTC tržištu, gde se poslovi sklapaju direktno između dve strane, odavno je premašio obim na MOEKS-u, vodećem finansijskom tržištu Rusije.

Ruski indeks MOEKS pao je na skoro šestomesečni minimum u ranom trgovanju, pre nego što je smanjio neke gubitke. Akcije MOEKS-a su oslabile oko 15 odsto, da bi kasnije smanjile pad na 6.8 procenata.

Ruska centralna banka je takođe suspendovala trgovinu hongkonškim dolarom, koji je vezan za američki dolar, ali je želela da umanji mogući uticaj sankcija.

I Centralna banka Rusije i Kremlj nastoje da umire javnost i tržište.

"Kompanije i pojedinci mogu nastaviti da kupuju i prodaju američke dolare i evre preko ruskih banaka. Sva sredstva koja se drže u američkim dolarima na računima ostaju sigurna", saopštila je Centralna banka Rusije.

A u četvrtak je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da Centralna banka "osigurava stabilnost na svim tržištima", preneli su državni mediji.

Rusi će i dalje moći da trguju u dolarima i evrima van centralizovane Moskovske berze -- nešto što bi moglo da ograniči likvidnost i dovede do veće nestabilnosti.

Elektronska tabla sa kursevima u menjačnici se vidi kroz saobraćaj u Moskvi, Rusija, četvrtak, 13. juna 2024.
Elektronska tabla sa kursevima u menjačnici se vidi kroz saobraćaj u Moskvi, Rusija, četvrtak, 13. juna 2024.

Razlozi za brigu

Učesnici na tržištu imaju mnogo razloga za brigu. Između ostalog i što su mnoge finansijske operacije u zemlji vezane za zvanični kurs dolara, navodi servis Radija Slobodna Evropa na ruskom jeziku.

Na primer, porez na vađenje minerala, izvozne carine, uključujući progresivnu carinu. Zvanični kurs se donedavno određivao upravo tokom berzanskog trgovanja.

Što se tiče zvaničnog kursa, Centralna banka ima "plan B" za upravo takav slučaj od jeseni 2022. godine.

Banka Rusije će odrediti zvanični kurs na osnovu informacija o kupovnim i prodajnim kursevima u velikim ruskim bankama, kao i podataka sa platformi za trgovanje koje opslužuju tržište van berze.

Dakle, pitanje popunjavanja budžeta se može smatrati manje-više rešenim, mada je nastavak korišćenja kursa dolara kao jednog od glavnih parametara federalnog budžeta ili za obračun poreza i naknada u sadašnjim okolnostima u najmanju ruku čudno.

A potpuno se preorijentisati na kinesku valutu značilo bi postati još više zavisan od Pekinga.

Osim toga, još nije sasvim jasno šta raditi sa valutnom regulacijom i obavezom izvoznika da deviznu zaradu vraćaju u zemlju i prodaju je na berzi.

Ako kompanije, nakon repatrijacije valute, moraju da je zamene po kursu koji je odredila banka, onda izvoznici rizikuju da ostanu bez bez zarade.

Još jedna nijansa bi teoretski mogla da destabilizuje situaciju na ruskom finansijskom tržištu.

Većina velikih ruskih banaka je već uvrštena na spiskove sankcija i ne može da nastavi da koristi usluge američkih i evropskih korespondentskih banaka za obavljanje transakcija u dolarima i evrima.

Ali do nedavno su imale priliku da koriste svoje menjačke račune za transfere (uključujući i klijentske), kao i za druge operacije.

Kada bi ova praksa bila dovoljno raširena, klijenti takvih banaka bi se suočili sa dodatnim problemima.

A plaćanje uvoza ili primanje novca za izvoz postaće još duži i bolniji proces.

'Na Moskovskoj berzi se najviše trguje u juanima'

Mnoge ruske kompanije i banke već su smanjile oslanjanje na zapadne valute od ruske invazije na Ukrajinu, tako da je kineski juan činio većinu trgovanja stranim valutama na Moskovskoj berzi, tačnije 54 odsto udela na deviznom tržištu u maju.

"Tokom protekle dve godine, uloga američkog dolara i evra na ruskom tržištu je konstantno opadala", saopštila je u četvrtak Centralna banka Rusije.

Fiktivne valute

Što se tiče devizne štednje, koju Rusi po inerciji najradije drže u svetskim valutama.

Iako Banka Rusije uverava da su dolari i evri na računima i depozitima građana i preduzeća ostaju bezbedni, treba imati u vidu da svetske valute u ruskim bankama nisu ništa drugo do brojke u bankarskoj aplikaciji.

Štaviše, izgubili su značajan deo svoje funkcionalnosti mnogo pre aktuelne runde američkih sankcija. Vremena kada ste koktel na turskoj plaži ili porciju svežih kamenica u pariskom restoranu mogli da platite Sber karticom u dolarima (ili čak rubljama) su davno prošla.

Bezgotovinski transferi valute van Rusije su takođe zadatak koji zahteva domišljatost i dosta vremena da se prouče preostale rupe.

Tako da se na ovoj strani neće mnogo promeniti. Osim ako ruske vlasti, kako već obećavaju u MIP-u, ne uvedu neka nova ograničenja u okviru antisankcija i totalne dedolarizacije, ocenjuje servis Radija Slobodna Evropa na ruskom jeziku.

Najoštrije sankcije u poslednjih godinu i po

"Sankcije protiv ključnih institucija ruskog finansijskog sektora su najozbiljnije u poslednjih godinu, godinu i po dana nakon uvođenja embarga na naftu i utvrđivanja gornje granice cena nafte", kažu analitičari BCS World of Investments.

Oko 60 odsto deviznog trgovanja od januara do aprila bilo je na vanberzanskom tržištu, navodi BCS, tako da predstavlja dovoljnu osnovu za formiranje zvaničnog kursa.

"Istovremeno, nedostatak jedinstvenog trgovinskih prostora će dovesti do povećanja spreadova (razlike između kupovnog i prodajnog kursa) na devizne operacije banaka", dodaje BSC.

Banke, kompanije i investitori više nisu u mogućnosti da trguju ni američkim dolarom ni evrom preko centralne berze, što je omogućavalo pogodnosti kao što su likvidnost, kliring i nadzor.

Rusija razmatra uzvratne mere

Peskov je u četvrtak rekao da Rusija "razmišlja" o mogućim merama odmazde.

Jedan od najviših bezbednosnih zvaničnika Rusije pozvao je u četvrtak građane da se mobilišu kako bi naneli "maksimalnu štetu" zapadnim društvima i infrastrukturi kao osvetu za sve oštrije sankcije koje su SAD i njeni saveznici uveli Moskvi.

"Moramo da (odgovorimo). Ne samo vlasti, država, već i sav naš narod uopšte. Uostalom, oni - SAD i njihovi usrani saveznici - objavili su nam rat bez pravila!", napisao je Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije i prethodnik Vladimira Putina na mestu predsednika, na svom zvaničnom Telegram kanalu, koji ima preko 1.3 miliona pratilaca.

"Svaki dan treba da se trudimo da maksimalno naudimo onim zemljama koje su uvele ova ograničenja. Naštetiti njihovim ekonomijama, institucijama i vladarima. Naštetiti dobrobiti njihovih građana, njihovom poverenju u budućnost", dodao je Medvedev.

Samit Grupe sedam (G7) otvoren je u četvrtak dogovorom o predlogu SAD da podrže zajam od 50 milijardi dolara Ukrajini koristeći zamrznutu rusku imovinu kao kolateral, dajući Kijevu snažnu podršku čak i kada se evropska politička scena pomera udesno.

Sankcije SAD i na tehnologije

Poslednjim američkim sankcijama se proširuje decembarski program uperen protiv stranih banaka za koje se smatra da pomažu u ratnim naporima Rusije u Ukrajini.

Vašington takođe nastoji da ograniči rusku upotrebu tehnologije.

Čipovi i druga tehnologija proizvedena u SAD pronađeni su u oborenoj ruskoj opremi na ukrajinskim ratištima, uključujući bespilotne letelice, radio aparate, projektile i oklopna vozila.

Sankcije imaju za cilj da otežaju kompanijama da isporuče tu tehnologiju.

SAD će ciljati na filijale u Hong Kongu koje prodaju čipove Rusiji.

Softver i IT usluge će takođe biti ograničene, iako su SAD rekle da njihove akcije "nemaju za cilj da poremete civilno društvo i telekomunikacije".

Američki predsednik Džo Bajden potpisao je u decembru izvršnu uredbu kojom su uvedene sankcije bankama koje posluju sa oko 1.200 pojedinaca i kompanija za koje se smatra da pomažu ruskoj ratnoj mašini.

Te mere, koje banke izlažu riziku da budu odsečene od američkog finansijskog sistema, sada su proširene na oko 4.500 subjekata.

SAD nastoje i da ograniče trgovinu zlatom na crnom tržištu.

'Globalni finansijski embargo Rusiji'

Piter Harel (Peter Harrell), bivši viši direktor Bele kuće za međunarodnu ekonomiju, rekao je za Rojters da se SAD "kreću ka nečemu što počinje da liči na pokušaj da se uspostavi globalni finansijski embargo Rusiji".

Čovek pored menjačnice u Moskvi, 13. juni 2024.
Čovek pored menjačnice u Moskvi, 13. juni 2024.

Uprkos talasu sankcija uvedenih protiv Rusije od njene invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, Međunarodni monetarni fond predviđa da će ona ove godine zabeležiti privredni rast od 3.2 odsto.

Ali analitičari kažu da će te mere na kraju otežati Moskvi vođenje rata, a vremenom će oslabiti rusku ekonomiju.

"Ruska ratna ekonomija je duboko izolovana od međunarodnog finansijskog sistema, zbog čega ratna mašinerija Kremlja očajnički nastoji da dobije pristup spoljnom svetu", rekla je američka ministarka finansija Dženet Jelen (Janet Yellen).

"Današnje akcije pogađaju njihove preostale puteve za materijale i opremu u svetu, uključujući njihovo oslanjanje na kritične zalihe iz trećih zemalja", dodala je ona.

Sankcije kineskim firmama

Ostale američke sankcije uperene su protiv kineskih firmi koje prodaju poluprovodnike Moskvi i povećava se "rizik od sekundarnih sankcija za strane finansijske institucije koje posluju sa ratnom ekonomijom Rusije".

One se suočavaju sa gubitkom pristupa američkom finansijskom sistemu, navodi BBC.

"Sekundarne sankcije imaju za cilj da prošire sposobnost SAD da ciljaju aktere koji zaobilaze sankcije i nemaju nikakvu pravnu vezu sa SAD. To znači da SAD mogu, u stvari, da primene sankcije prema onima koji inače ne podležu američkom zakonu", rekla je Emili Kilkriz (Emily Kilcrease), ekspert za trgovinu i sankcije u Centru za novu američku bezbednost.

Ruski predsednik Vladimir Putin imenovao je prošlog meseca tehnokratu Andreja Belousova za ministra odbrane u iznenadnoj promeni njegovih šefova za bezbednost.

Kremlj je saopštio da rekonstrukcija treba da omogući da rekordna ruska potrošnja na odbranu od 10,8 triliona ruskih rublji (120 milijardi dolara) bude efikasna i manje ranjiva na sankcije Zapada, prenosi Fajnenšel tajms (Financial Times).

XS
SM
MD
LG