Dostupni linkovi

Tijesna pobjeda na referendumu o EU stavlja predsjednicu Moldavije u nezgodnu situaciju


Predsjednica Moldavije Maia Sandu (u sredini) napušta konferenciju za novinare u sjedištu svoje kampanje u Kišinjevu, 21. oktobra.
Predsjednica Moldavije Maia Sandu (u sredini) napušta konferenciju za novinare u sjedištu svoje kampanje u Kišinjevu, 21. oktobra.

Piše: Andy Heil

Tijesna pobjeda pristalica "da" na referendumu o Evropskoj uniji (EU) u Moldaviji nije baš rezultat kojem se nadala proevropska predsjednica Maia Sandu, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.

Pozivajući na referendum, Sandu, rođena u vrijeme Sovjetskog Saveza i obrazovana u Moldaviji i SAD-u, htjela je iskoristiti podršku EU i politički zamah nakon što je, između ostalog, uspjela suzbiti visoku inflaciju koja je nastala diverzifikacijom energije, udaljivši se od ovisnosti o Rusiji.

Međutim, nakon brojanja glasova - napetog do samog kraja - Sandu i njeni saveznici uspjeli su tijesno pobijediti, iako je samo nekoliko sedmica prije glasanja podrška integraciji u EU u anketama bila na 63 posto.

Na istovremenim predsjedničkim izborima, na kojima se očekivalo da će Sandu pobijediti, zauzela je prvo mjesto. No, socijalistički protukandidat i bivši generalni tužilac Aleksandar Stoianoglo prošao je bolje nego što se očekivalo te je s 26 posto glasova osigurao drugi krug predsjedničkih izbora za dvije sedmice, dok je Sandu osvojila 42 posto.

Između Rusije i EU

Oba glasanja u ovoj podijeljenoj bivšoj sovjetskoj republici s nominalnim ambicijama za članstvo u EU i zajedničkom granicom s Ukrajinom smatrana su izrazito geopolitičkim, kako od strane Moldavaca, tako i od strane vanjskih posmatrača koji prate znakove antizapadne zaraze i slabljenja jedinstva protiv ruske prijetnje.

Analitičar Denis Cenusa iz Expert-Grupa na Univerzitetu u Giessenu u Njemačkoj nedavno je Moldaviju nazvao potencijalnom "državom klackalicom" između proruskih i proevropskih putanja.

Iako je pobjeda opcije "da" na referendumu otvorila put za "nepovratnost evropskog puta" Moldavije, tijesna razlika u rezultatima nije snažna legitimacija težnji predsjednice Sandu ka EU. Ovaj tijesan rezultat mogao bi najaviti novo razdoblje političke nestabilnosti i protesta, uz pozive na ponovno brojanje glasova i optužbe za prevaru s obje strane.

Ova nesigurnost – i moguća nestabilnost – čini Moldaviju još ranjivijom na uplitanje Rusije, koja Moldaviju još uvijek smatra svojim "bliskim inostranstvom" i gdje drži stotine vojnika u otcijepljenoj regiji Pridnjestrovlja.

U ranim satima 21. oktobra, Sandu je objavila da su "kriminalne grupe zajedno sa stranim silama" pokušale "kupiti 300.000 glasova" – dvostruko više nego što su ranije sugerisali sigurnosni i policijski službenici.

Rusko uplitanje

Maksim Samorukov, saradnik Centra Carnegie za Rusiju i Euroaziju, nedavno je upozorio da, iako se ruski "set alata znatno suzio" otkako je Rusija napala Ukrajinu, mala veličina teritorije Moldavije čini kupovinu značajnog broja glasova jednostavnijom nego u mnogim drugim potencijalnim metama.

S obzirom na to da Moldaviju idućeg ljeta čekaju parlamentarni izbori, Kremlj će vjerovatno pojačati operacije dezinformisanja i uplitanja u korist proruskih stranaka, poput Stoianoglove Socijalističke partije, protiv liberalne vladajuće Partije akcije i solidarnosti na čelu sa Sandu.

Međutim, za Sandu je prvi zadatak drugi krug predsjedničkih izbora 3. novembra protiv Stoianogla, 57-godišnjaka iz Gagauzije, autonomne regije Moldavije s proruskim sentimentima.

Pojedini analitičari predviđaju da Sandu neće imati lak zadatak i da bi mogla biti kažnjena u drugom krugu zbog raspisivanja referenduma u tako polarizovanoj atmosferi.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG