Dostupni linkovi

Moldavija će pokriti potrošnju električne energije uprkos obustavi ruskog gasa


Zaposlenik radi u postrojenju za distribuciju gasa Chisinau-1 energetske kompanije Moldovatransgaz.
Zaposlenik radi u postrojenju za distribuciju gasa Chisinau-1 energetske kompanije Moldovatransgaz.

Moldavski državni trgovac energijom JSC Energocom kaže da će pokriti 100 posto potrošnje električne energije 3. januara, dva dana nakon što su isporuke ruskog prirodnog gasa obustavljene zbog isteka ugovora o snabdijevanju sa Ukrajinom.

Energocom je 2. januara izjavio da se očekuje da će potrošnja 3. januara biti veća za oko 10 posto, ali da će i dalje pokriti potražnju. Potrošnja električne energije na desnoj obali rijeke Dnjestar bila je u potpunosti pokrivena u prva dva dana godine, saopštila je krizna grupa vlade 2. januara.

Kompanija navodi da će se, pored lokalne proizvodnje iz toplana u Kišinjevu i Balti i lokalnih obnovljivih izvora energije, električna energija kupovati izvan zemlje.

Krizna grupa, osnovana 26. decembra, saopštila je da je 1. januara skoro polovina potrošnje električne energije u zemlji pokrivena uvozom iz Rumunije i da nije bilo potrebe za aktiviranjem ugovora o nepredviđenim situacijama ili nenamjernih tokova.

Vlasti u Kišinjevu su, u međuvremenu, potvrdile da se otcjepljenoj regiji Pridnjestrovlje, koja se od 1. januara ne opskrbljuje prirodnim plinom, obezbjeđuje električna energija nakon što je elektrana koja opslužuje region prešla na rad na ugalj.

Prema javnim podacima, Tiraspol ima rezerve od oko 70.000 tona ugljena, koje bi mogle pokriti potrošnju regije za 30 do 50 dana.

Opštinska uprava u glavnom gradu Pridnjestrovlja, Tiraspolu, izjavila je da ima rezerve prirodnog gasa od oko 13 miliona kubnih metara, što je dovoljno za oko 20 dana.

Međutim, stanovnici najmanje 11 zajednica u blizini Tiraspolja nisu imali snabdijevanje prirodnim gasom, grijanjem i toplom vodom 1. januara. Grad je postavio 30 punktova gdje se ljudi mogu okupiti da se zagriju i jedu tople obroke. U međuvremenu, oko 115.000 domaćinstava dobija snabdijevanje prirodnim gasom samo za kuhanje, prema dobavljaču Tiraspoltransgaz.

"Za sada situacija nije kritična", rekao je jedan čovek iz grada Tighina za moldavski servis RSE 2. januara, napominjući da je do sada uspijevao da se snađe koristeći električni šporet. "Za druge je možda gore", brzo je dodao.

Odluka Ukrajine da ne obnovi ugovor koji omogućava protok ruskog gasa kroz njenu teritoriju produbila je razdor između Kijeva i Bratislave.

Slovački premijer Robert Fico izjavio je 2. januara da će slovačka vlada raspravljati o mjerama odmazde, uključujući prekid isporuke struje Ukrajini, smanjenje pomoći ukrajinskim izbjeglicama i zahtjev za obnavljanje tranzita gasa ili kompenzaciju za gubitke.

"Jedina alternativa za suverenu Slovačku je obnavljanje tranzita ili zahtijevanje kompenzacijskih mehanizama koji će zamijeniti gubitak javnih finansija od skoro 500 miliona eura", naveo je Fico na Facebooku.

Slovačka ima alternativne zalihe gasa, ali Fico kaže da će Slovačka izgubiti sopstvene prihode od tranzita i plaćati dodatne tranzitne takse za uvoz neruskog gasa.

Fico je rekao da će slovačka delegacija sljedeće nedelje razgovarati o situaciji u Briselu, a zatim će njegova vladajuća koalicija razmotriti odmazdu za ono što je nazvao "sabotažom" ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.

Zelenski je 1. januara izjavio da je kraj isporuka prirodnog gasa Evropi preko gasovoda koji prolazi kroz Ukrajinu veliki poraz za ruskog predsjednika Vladimira Putina, optužujući Moskvu za "korištenje energije kao oružja".

Uz izvještavanje AFP-a

XS
SM
MD
LG