Dostupni linkovi

Kako su mobilne mreže postale sredstvo za ratovanje?


Rusija je 2. januara potvrdila veliki broj poginulih među svojim vojnicima u ukrajinskom raketnom napadu na improviziranu kasarnu u predgrađu okupiranog grada Donjecka.(foto: 3. januar 2022.)
Rusija je 2. januara potvrdila veliki broj poginulih među svojim vojnicima u ukrajinskom raketnom napadu na improviziranu kasarnu u predgrađu okupiranog grada Donjecka.(foto: 3. januar 2022.)

Rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je 3. januara da je 89 vojnika poginulo u ukrajinskom napadu na Makijevku tokom novogodišnjeg vikenda, dodajući da je glavni razlog napada neovlašćeno korišćenje mobilnih telefona.

Pod ruševinama je kasnije pronađeno još tijela, saopšteno je.

"Očigledno je da je glavni razlog onoga što se dogodilo bilo uključivanje i masovna upotreba, suprotno zabrani, mobilnih telefona u zoni dosega neprijateljskog naoružanja", navodi se u saopštenju Ministarstva. Zašto?

Kako su telefoni doveli do napada na ruske trupe u Ukrajini?

Rusija je 2. januara potvrdila veliki broj poginulih među svojim vojnicima u ukrajinskom raketnom napadu na improviziranu kasarnu u predgrađu okupiranog grada Donjecka u istočnoj Ukrajini, rekavši da su ubijene 63 osobe.

Ministarstvo je dodalo u saopštenju na aplikaciji Telegram da komisija istražuje okolnosti napada.

Ukrajina gotovo nikada javno ne preuzima odgovornost za napade na teritoriju pod kontrolom Rusije u Ukrajini, a predsjednik Volodimir Zelenski se nije osvrnuo na udar u Makijevki u svom noćnom govoru u ponedeljak (2. januara).

Radio Slobodna Evropa (RSE) nije mogao da potvrdi navode obje strane o broju poginulih u napadima.

Ipak, ukrajinske oružane snage tvrde da je u udaru na Makijevku ubijeno 400 ruskih vojnika smještenih u zgradi bivše strukovne škole, a još oko 300 njih je ranjeno, tvrde zvaničnici.

Iako nije bilo moguće provjeriti tvrdnje nijedne strane zbog borbi, ruska vojska je pokušala da okrivi vojnike za sopstvenu smrt.

"Telefonski signali ruskih vojnika omogućili su snagama Kijeva da odrede koordinate lokacije vojnog osoblja i započnu napad", rekao je Sergej Sevrjukov, general-potpukovnik Vojske Rusije.

Emily Ferris, istraživačica Rusije i Euroazije na Royal United Services Institute u Londonu, rekla je za Associated Press da je "veoma teško provjeriti" da li su signalizacija mobilnog telefona i geolokacija krivi za tačan napad.

U galeriji na našoj Facebook stranici pogledajte i kako izgleda Makijevka nakon granatiranja.

Ferris je napomenula da je ruskim vojnicima u aktivnoj službi zabranjeno da koriste svoje telefone - upravo zato što je bilo toliko slučajeva u posljednjih nekoliko godina da su korišćeni za ciljanje, uključujući obje strane u ratu u Ukrajini. Konflikt je u velikoj mjeri iskoristio modernu tehnologiju.

U svojoj analizi je naglasila i ovo: "Treba biti oprezan, jer se previše oslanjamo na ovaj napad kao na znak slabosti ruske vojske."

Takođe je napomenula da je okrivljavanje samih vojnika "korisna priča" za Moskvu jer pomaže da se odvrate kritike i skrene pažnja ka zvaničnoj zabrani mobilnih telefona.

Kako se prate telefoni na bojnom polju?

Uređaji koji se nazivaju simulatori mobilnih lokacija, koji oponašaju telefonski toranj, stacionirani unutar dronova i kamiona, šalju se preko bojnog polja kako bi uhvatili signale obližnjih mobilnih telefona.

Simulatori 'zavaraju' telefone da izmjere i izvještavaju o jačini i smjeru signala s nekoliko telefonskih stubova u tom području.

Analizom ovih odgovora – odnosno informacijama da li je signal jači ili slabiji sa različitih tornjeva – moguće je otkriti gdje će se telefoni vjerovatno nalaziti, stoga je moguće i poslati artiljerijski udar na to mjesto.

Takođe je moguće da neki sistemi mogu direktno identificirati lokaciju telefona kada se simulatori povežu na njih, na primjer pristupom internom GPS sistemu telefona, pojašnajva Sky News.

Koja god metoda da se koristi, a bolji detalji su strogo čuvane vojne tajne, svi se završavaju tako što druga strana dobije razmjerno tačnu lokaciju onoga ko koristi telefon.

U Ukrajini je poznato da Rusi koriste sistem za elektronsko ratovanje Leer-3 - koji se sastoji od dvije bespilotne letjelice i komandnog kamiona - kao sredstvo za lociranje ukrajinskih snaga.

Ovaj sistem može pokupiti informacije više od 2.000 telefona u dometu od šest kilometara, potencijalno omogućavajući pronalaženje čitavog niza neprijateljskih pozicija.

Prisustvo ovih sistema elektronskog ratovanja znači da je korištenje mobitela i mreže samo "digitalna verzija 'bezbrižnog paljenja' cigarete noću", tvrde istraživači sa Univerziteta u Kopenhagenu u komentaru za Sky News.

Naredbe ukrajinskim trupama na ratištu

Gore navedeni sistemi su potakli ukrajinsku vojsku da izda savjete svojim vojnicima kada su se borili protiv separatista koje podržava Rusija u istočnom regionu Donbasa.

Naređuje se:

1. Ostavite svoju SIM karticu kod kuće.

2. Najbolje mjesto za nabavku SIM kartice je u samoj zoni konflikta.

3. Ako planirate telefonirati, hodajte najmanje 400-500 metara od mjesta odreda vojske.

4. Ne odlazite sami, povedite naoružanog prijatelja sa sobom da vas prati.

5. Najbolje mjesto za telefoniranje je na lokacijama s puno civila, po mogućnosti u nedavno oslobođenim gradovima.

6. Uvijek držite telefon isključen. Vaš život zavisi od toga. U suprotnom projektili će pogoditi cijeli vaš odred.

7. Ne prihvatajte kodove za dopunu ili kartice od lokalnog stanovništva. Mlada žena koja vam je donela karticu za dopunu iz susjednog sela možda radi za neprijatelja. Službe moraju obraditi ogromne količine podataka da identifikuju mobilne telefone našeg naroda i neprijatelja. Nemojte im olakšavati posao.

8. Čuvajte svoje drugove. Ako vaš prijatelj zove svoju djevojku - sat ili nešto kasnije vaša pozicija će biti granatirana ili napadnuta.

9. Zapamtite, neprijatelj može slušati vaše razgovore bez obzira koju SIM karticu ili kojeg telekom operatera koristite.

Britanski obavještajni zvaničnici izjavili su u srijedu (4. januara) da je "neprofesionalna" vojna praksa Moskve djelimično kriva za velike žrtve.

"S obzirom na obim štete, postoji realna mogućnost da je municija bila uskladištena u blizini smještaja vojnika, koja je detonirala tokom napada, stvarajući I sekundarne eksplozije", objavilo je Ministarstvo odbrane Velike Britanije na Twitteru.

U istom postu, ministarstvo je reklo da je zgrada pogođena ukrajinskim projektilima nešto više od 12 kilometara od linije fronta, unutar "jednog od najspornijih područja sukoba", u oblasti Donjeck, koju je djelimično okupirala Rusija.

Rusko ministarstvo odbrane, u rijetkom priznanju gubitaka, prvobitno je reklo da su u napadu poginula 63 vojnika. Ali dok su ekipe hitne pomoći pretraživale ruševine, broj mrtvih je rastao.

Vladlen Tatarski, poznati vojni bloger, optužio je ruske generale da "pokazuju sopstvenu glupost i nerazumijevanje onoga što se dešava (među) vojnicima, gdje svi imaju mobilne telefone".

"Štaviše, na mjestima gdje postoji pokrivenost, artiljerijska vatra se često prilagođava telefonom. Jednostavno ne postoje drugi načini", napisao je Tatarski u postu na Telegramu, prenosi AP.

Drugi su krivili odluku da se stotine vojnika stacioniraju na jednom mjestu.

"Priča o mobilnom telefonu nije previše uvjerljiva", napisao je vojni bloger Semjon Pegov.

"Jedini lijek je da se osoblje ne smiješta masovno u velike zgrade. Jednostavno nemojte smjestiti 500 ljudi na jedno mjesto, već ih rasporedite na 10 različitih lokacija."

Nepotvrđeni izvještaji u medijima na ruskom jeziku navode da su žrtve mobilizirani rezervisti iz regiona Samare, na jugozapadu Rusije.

Institut za proučavanje rata je u incidentu vidio dodatne dokaze da Moskva ne koristi pravilno rezerviste koje je počela pozivati prošlog septembra.

Emily Ferrys napominje da Rusija često koristi taktiku "preplavljivanja neprijatelja velikom količinom vojnika", jer je stav Kremlja, kako tvrdi, da su "životi vojnika potrošni".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG