Dostupni linkovi

Mladi u potrazi za poslom od koga mogu da žive


Brošure na Sajmu zapošljavanja
Brošure na Sajmu zapošljavanja

„Tražimo nešto od čega stvarno možemo da živimo, ne da preživljavamo, ne da radimo cele godine ’za Grčku i za drva’“, rekla nam je Marijana Grujić, po obrazovanju menadžer iz oblasti bezbednosti, a bez posla.

Nikola, koji je diplomirani veterinar, već govoto deceniju neuspešno pokušava da pronađe posao u struci.

„U mojoj struci nema posla i moram da pronalazim u nekim drugim sektorima u kojima možda nisam obučen...“, rekao nam je Nikola koga smo zatekli u Beogradu, na nedavno održanom Sajmu zapošljavanja „TOP JOB“, na kome je 25 kompanija ponudilo oko 1.000 radnih mesta.

„Interesantna mi je bila nemačka firma koja se bavi prodajom alata“, kaže Nikola.

U Srbiji je prošla godina završena sa stopom nezaposlenosti od 11,3 odsto. Posao nije imalo oko 552 hiljade ljudi prema podacima Nacionalne službe za zapošljavanje.

Na Balkanu, prema podacima Svetske banke, opada broj mladih koji je bez posla, mada su i dalje kategorija čiji se položaj na tržištu rada vodi kao težak. U Srbiji je, trenutno, prema tim podacima nezaposleno oko 17 odsto mladih, odnosno i dalje otprilike svaki peti nema posao.

Šta je najpotrebnije da bi se dobio posao u Srbiji?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

„Ja sam nedavno završio Visoku školu elektrotehnike i računarstva. Poslednjih mesec dana aktivno tražim posao. Stekao sam utisak da ima najviše pozicija za prodaju. Mene interesuje IT sektor“, kaže Jovan Jovanović koji, kao problem mladih pri traženju posla, ističe i to što mnogi poslodavci traže radno iskustvo, koje tek svršeni studenti nemaju.

To su primetili i okupljeni oko portala danas radim – onlajn posrednika pri zapošljavanju – koji mladima omogućavaju da zarade dodatni novac i steknu radne navike, kako bi, kako nam je rekao njihov predstavnik Bojan Rajković, kada završe fakultete, lakše ušli u radni odnos.

„Jako je veliko interesovanje, sviđa im se naš moto – biraj mesto, vreme i gde želiš da radiš. Mi im pružamo fleksibilnost da mogu i da studiraju i da rade“, kaže Rajković.

Vlada Srbije je krajem prošle godine usvojila Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije za mlade za period od 2018. do 2020. godine sa akcentom na realizaciju aktivnosti u više oblasti, među kojima su i zapošljavanje i preduzetništvo, obrazovanje, vaspitanje i obuka...

Sredstva za sproveđenje ovog Akcionog plana u planiranom trogodišnjem periodu iznose 15.201.435.707 dinara (oko 128 miliona evra). Od toga su, kako je navedeno u saopštenju Vlade, budžetska sredstva u iznosu od 13.006.081.057 dinara (oko 110 miliona evra), dok je 2.195.354.650 dinara (oko 18 miliona evra) obezbeđeno iz ostalih izvora - IPA fondovi Evropske unije, privatni sektor, udruženja koja sprovode omladinske aktivnosti i drugi nacionalni i međunarodni programi i donatori.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG