Ukrajinski vojnici koji su se predali bili su "ubijeni na licu mjesta". Drugi su, prema izjavama svjedoka, ubijeni uprkos tome što nisu bili naoružani ili su bili ranjeni. Istaknuti ruski zvaničnici javno su pozivali na pogubljenje zarobljenih pripadnika ukrajinske vojske.
To su neki od detalja koje je opisala misija UN-a u izjavi o "alarmantnom porastu" prijavljenih egzekucija ukrajinskih vojnika u ruskom zarobljeništvu tokom posljednjih šest mjeseci, piše redakcija Radija Slobodna Evropa (RSE) na engleskom jeziku.
Posmatračka misija UN-a za ljudska prava u Ukrajini zabilježila je 79 takvih egzekucija u 24 odvojena incidenta od kraja avgusta 2024., saopšteno je 3. februara. Također su dokumentovali pogubljenje ranjenog ruskog vojnika od strane ukrajinskih snaga 2024. godine.
Zaključci misije zasnovani su na procjeni i verifikaciji brojnih videa i fotografija koje su objavili ukrajinski i ruski izvori, a koji prikazuju ubistva ili tijela, kao i na intervjuima sa svjedocima.
"Mnogi ukrajinski vojnici koji su se predali ili su bili u fizičkom pritvoru ruskih oružanih snaga ubijeni su na licu mjesta", navodi se u izjavi. "Svjedoci su također opisali ubistva nenaoružanih i ranjenih ukrajinskih vojnika."
Pravne zaštite za ruske vojnike i atmosfera nekažnjivosti možda su doprinijele "naglom porastu" prijavljenih egzekucija, sugerisala je šefica misije Danielle Bell.
"Ovi incidenti se nisu dogodili u vakuumu. Javne ličnosti u Ruskoj Federaciji eksplicitno su pozivale na nehumano postupanje, pa čak i pogubljenja zarobljenih pripadnika ukrajinske vojske", rekla je Bell.
"Kombinacija širokih zakona o amnestiji i takvih izjava može potaknuti ili ohrabriti nezakonito ponašanje."
"Sve optužbe za pogubljenja zarobljenih ukrajinskih vojnika i javne izjave koje pozivaju na takve postupke ili ih opravdavaju moraju biti istražene", dodala je.
Misija UN-a nije navela podatke za raniji period radi poređenja, ali ukrajinski ombudsman za ljudska prava, Dmytro Lubinets, nedavno je za RSE izjavio da je ruska vojska pogubila 177 ukrajinskih ratnih zarobljenika od početka sveobuhvatne invazije u februaru 2022. do sredine decembra 2024., od čega se 109 pogubljenja dogodilo 2024. godine.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sybiha izjavio je da bi 79 nedavnih slučajeva koje je dokumentovala misija UN-a "moglo predstavljati jednu od najvećih kampanja namjernog ubijanja (ratnih zarobljenika) u modernoj historiji".
"Svijet ne smije samo osuditi ovo, već mora hitno djelovati. Potrebni su nam novi i efikasni međunarodni pravni mehanizmi i konkretni koraci kako bi počinioci odgovarali", napisao je Sybiha na društvenim mrežama.
Lubinets je izrazio nadu da će izjava misije UN-a "poslužiti kao važan dokaz zločina koje je počinila Ruska Federacija i doprinijeti njenom pozivanju na odgovornost".
Ukrajinske vlasti su pokrenule nekoliko istraga o izvještajima o egzekucijama. Dana 23. januara, Ured glavnog tužioca pokrenuo je krivični postupak protiv Rusije zbog sumnje na ratne zločine nakon što se pojavio video koji navodno prikazuje ruske trupe kako pogubljuju šest nenaoružanih ukrajinskih ratnih zarobljenika u istočnoj regiji Donjecka.
"Tokom napada na položaje ukrajinskih trupa u Donjecku, okupatori su zarobili šest pripadnika Odbrambenih snaga Ukrajine i potom ih strijeljali", saopštio je Ured glavnog tužioca.
Maksym Butkevych, istaknuti novinar i aktivista za ljudska prava, koji je oslobođen u razmjeni zarobljenika prošlog oktobra nakon dvije godine u ruskom zarobljeništvu, izjavio je za RSE da su egzekucije vojnika koji su se predali "ratni zločini, a u određenim slučajevima mogu se kvalifikovati i kao zločini protiv čovječnosti".
"Činjenica da su ove egzekucije često dokumentovane, snimljene na video i potom distribuirane od strane samih ubica, demonstracija potpuno nepoštivanje zakona i običaja vođenja rata, međunarodnog humanitarnog prava i Treće ženevske konvencije o postupanju sa ratnim zarobljenicima", rekao je Butkevych. "To je demonstracija nekažnjivosti."
Video snimci navodnih egzekucija zarobljenih vojnika služe kao način da Rusija nanese bol ukrajinskim civilima, jer oni koji ih gledaju "bivaju izloženi ozbiljnom emocionalnom nasilju", izjavila je za RSE Anastasia Obertas, čiji je suprug u Rusiji držan u zarobljeništvu 810 dana.
"Osim toga, to je jedan od načina na koji ruski komandanti kontrolišu svoje podređene... jer kolektivna odgovornost za strašne zločine drži ih na okupu i primorava da nastave izvršavati kriminalne naredbe", pogotovo kada postoje dokumentovani dokazi, rekla je Obertas koja od 2014. godine volontira sa porodicama ratnih zarobljenika.
Dodala je da vjeruje kako Rusija nema veliko interesovanje za zarobljavanje većeg broja nižerangiranih ukrajinskih vojnika i da ruske trupe nemaju motivaciju da "vuku više zarobljenika sa sobom", dodajući da "to nije prioritetni zadatak za njih... radije bi spasili vlastite živote".
Ruske vlasti nisu komentarisale najnovije optužbe. Rusija negira da su njeni vojnici počinili zločine u Ukrajini, uprkos značajnim i sve brojnijim dokazima.
Tekst su napisali Farangis Najibullah i Steve Guttermann na osnovu izvještavanja Ukrajinskog servisa Radija Slobodna Evropa.