Dostupni linkovi

Ambasada SAD: Po našim saznanjima Srbija ne prodaje oružje Ukrajini


Zastave SAD, EU i Srbije, ilustrativna fotografija
Zastave SAD, EU i Srbije, ilustrativna fotografija

Ne možemo da komentarišemo navodne poverljive informacije, ali prema našim saznanjima, Srbija ne prodaje oružje Ukrajini, rečeno je Radiju Slobodna Evropa (RSE) iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu.

Agencija Reuters objavila je 12. aprila, prenoseći podatke iz procurelih tajnih dokumenata Pentagona, da se Srbija složila da pošalje oružje Kijevu, ili ga je već poslala.

Kakva su saznanja Ukrajine?

Ambasada Ukrajine u Srbiji saopštila je za Radio Slobodna Evropa da ne raspolaže informacijama o isporuci oružja iz Srbije Ukrajini.

"Pri tome se rukovodimo javnim izjavama zvaničnih predstavnika Srbije. Tako je ministar odbrane Republike Srbije Miloš Vučević kategorički i u više navrata demantovao informacije o isporuci oružja Ukrajini, ističući da Srbija ne isporučuje oružje ni Ukrajini, ni Rusiji ni bilo kojoj drugoj strani uključenoj u ukrajinsko-ruski rat", navodi se u pisanom odgovoru Ambasade Ukrajine.

Ministar odbrane Srbije Miloš Vučević i šef diplomatije Ivica Dačić negirali su pisanja novinske agencije Rojters da je Srbija pristala je da isporuči oružje Kijevu ili ga je već poslala.

Vučević je izjavio da "Srbija nije prodavala, niti će, oružje ukrajinskoj niti ruskoj strani, niti zemljama u okruženju tog konflikta", dok je ministar spoljnih poslova naglasio da se zemlja pridržava svoje politike vojne neutralnosti.

Šta kažu u Ministarstvu odbrane?

Ministarstvo odbrane Srbije nije odgovorilo na upit Radija Slobodna Evropa.

"Nekome je očigledno cilj da destabilizuje našu zemlju i da je uvuče u konflikt u kome nećemo da učestvujemo. Mi se dosledno držimo naše utvrđene politike", rekao je Vučević.

Ministar je napomenuo da je po ko zna koji put objavljena laž da Srbija prodaje oružje Ukrajini.

"Više od deset puta smo demantovali te neistine i evo, učinićemo to opet. Srbija nije prodavala, niti će, oružje ukrajinskoj niti ruskoj strani, niti zemljama u okruženju tog konflikta", rekao je Vučević.

Ministar je izjavio i da Srbija prodaje oružje trećim stranama, koje su daleko od sukoba i nemaju nikakve veze sa njim.

"Uvek postoji mogućnost da se neko oružje na nekakav volšeban način nađe i na teritoriji konflikta, ali to apsolutno nikakve veze nema sa Srbijom. To je pitanje za one države koje ne poštuju međunarodne norme, ugovorne klauzule i uzuse poslovanja. Ponavljam, Srbija nije slala oružje Ukrajini i sve što je objavljeno na tu temu su neistinite spekulacije", rekao je Vučević.

Šta kaže Ministarstvo spoljnih poslova Srbije?

Prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić u demantiju na internet stranici te institucije, kazao je da Srbija ne izvozi oružje ni u jednu zemlju ako bi time ugrozila regionalni mir.

"Srbija, poštujući unutrašnje i međunarodne pravne akte, ne izvozi naoružanje i vojnu opremu ni u jednu državu ukoliko bi time omogućila izbijanje ili nastavak oružanih sukoba, ugrozila očuvanje regionalnog mira i bezbednosti ili ugrozila svoje odbrambene interese", naveo je Dačić.

Naglasio je da se Srbija pridržava svoje politike vojne neutralnosti i sprovodi Zaključke Saveta za nacionalnu bezbednost iz februara prošle godine.

Šef diplomatije je još jednom podvukao da od početka ruske invazije na Ukrajinu iz Srbije nije izvezeno oružje ni jednoj od strana u sukobu, navodi se u saopštenju.

Ukazao je da se dozvole za izvoz naoružanja i vojne opreme Srbije izdaju isključivo kupcima sa Sertifikatom krajnjeg korisnika, u kojem, između ostalog, stoji klauzula da krajnji korisnik ne može reeksportovati oružje bez saglasnosti nadležnih institucija Srbije.

Dokument u koji je Rojters imao uvid, rezime odgovora evropskih vlada na zahteve Ukrajine za vojnu obuku i "ubojitu pomoć" ili oružje, deo je desetina poverljivih dokumenata objavljenih na internetu poslednjih nedelja, što bi, kako se navodi, moglo da bude najozbiljnije odavanje američkih tajni poslednjih godina.

Objavljivanje grafikona dolazi nešto više od mesec dana nakon što je u dokumentima postavljenim na proruskom kanalu u aplikaciji za globalnu razmenu poruka Telegram navodno prikazana isporuka srpskih raketa Grad 122mm Kijevu u novembru.

Dokumenti su uključivali manifest pošiljke i sertifikat krajnjeg korisnika ukrajinske vlade.

Moskva je u martu saopštila da je od Beograda zatražila zvanično objašnjenje navodnih isporuka, prenela je državna novinska agencija TASS citirajući izjavu portparolke ruskog ministarstva spoljnih poslova Marije Zaharove.

Proizvođač oružja Krušik iz Valjeva demantovao je da je Ukrajini poslao rakete ili drugo oružje.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je te navode nazvao "notornom laži".

Od početka rata u februaru prošle godine, Vučić je pokušavao da izbalansira bliske veze sa Moskvom sa ciljem pridruživanja Evropskoj uniji.

Srbija je jedina među 44 zemlje u Evropi koja odbija sankcije Rusiji.

Preporučujemo

XS
SM
MD
LG