Dostupni linkovi

Otkrivena nova mutacija HIV-a


Nova mutacija virusa HIV otkrivena je organizmu oboljele žene iz Kameruna. Nova vrsta se razlikuje od tri poznate, a stručnjaci napominju da je ova deformacija blisko povezana s virusom nedavno pronađenim u divljim gorilama, stoji u istraživanju objavljenom u časopisu Nature Medicine.

U istraživanju se naglašava da treba pozorno pratiti razvoj novih vrsta virusa, dok posebnu pažnju treba posvetiti području zapadne i centralne Afrike, kaže se u istraživanju koje je predvodio francuski univerzitetski profesor Jean-Christophe Plantier.

Tri poznate mutacije virusa HIV su povezane sa sličnim virusima koji se mogu naći u čimpanzama, a sad se još tačno ne zna da li je novi virus razvijen najprije u čimpanzama, a zatim u gorilama ili je virus iz gorila direktno prešao na ljude.

Žena koja je zaražena novim virusom je 62-godišnjakinja iz Kameruna, koja je jedno vrijeme živjela u Parizu. Pacijentica stanuje blizu glavnog kamerunskog grada Yaounde i rekla je da nije imala nikakvih kontakata s majmunima, niti je jela meso divljih životinja koje žive u tropskim krajevima.

Kako se virus proširio ostaje na naučnicima do otkriju, ali istraživači upozoravaju da nova mutacija može cirkulirati Kamerunom, ali i drugim zemljama svijeta, javlja AP.

Istraživanje je proveo National Institutes of Health and the Tietze Foundation.


Zubi ponovo rastu!


Eksperimentiranje s matičnim stanicama donosi dobre vijesti za sve one koji se nadaju da nikad više neće kročiti u stomatološku ordinaciju. Izgubljene zube moguće je ponovo 'uzgojiti' do potpune funkcionalnosti.

Japanski znanstvenici sa Sveučilišta u Tokiju objavili su kako su na pragu revolucionarnog postignuća, 'uzgoja' novih zubi od matičnih stanica.


Znanstvenici predvođeni Etsukom Ikeda su štakorima u vilicu uspješno implantirali tkivo sa stanicama 'programiranima' za rast novih zubi. Iz stanica izrasli potpuno funkcionalni zubi čvrstoće koja se može mjeriti sa izvornima te sa živčanim završecima koji omogućavaju osjet svega pa i boli.

Ovim se radom ilustrira tehnika koja bi se mogla primijeniti i na uzgoju drugih organa, primjerice onih ponekad nezamjenjivih u transplantacijskoj medicini, kažu autori studije.

Znanstvenici su tijekom studije također markirali gen koji se aktivira tijekom razvoja zuba i ustanovljeno je da nema razlike između faze nastanka onog prirodnog i 'uzgojenog' zuba.

DNK testovi za otkrivanje talenta djeteta


U dječijem kampu u Chongqingu u Kini stručnjaci se nadaju da će uspjeti revolucionarizirati odgoj djece uz pomoć nauke.

Tridesetak djece u dobi od tri do 12 godina i njihovi roditelji učestvuju u novom programu koji koristi DNK testiranje kako bi utvrdio genetske predispozicije i prorekao budućnost djeteta.


Kad je Zhao Mingyou, pokretač projekta, čuo za ovu tehnologiju početkom godine, odmah je znao da ona može biti od velike pomoći u Kini i da će postići veliki uspjeh.

"U današnjem svijetu sve je u takmičenju ko ima više talenta, a mi možemo kineskoj djeci osigurati efektivan naučni plan dok su još mala kako bi svoje talente razvijali", kaže Zhao, a prenosi CNN.

Testove sprovodi Shanghai Biochip Corporation, a naučnici tvrde da pljuvačka sadrži 10.000 ćelija koje im omogućavaju da izoliraju 11 različitih gena. Bliže promatrajući genetske kodove, naučnici pomoću pljuvačke mogu doći do podataka kao što je djetetov IQ, fokusiranost, pamćenje, atletske sposobnosti...

Oni koji se odluče otkriti urođene talente svojih klinaca, kako bi se mogli dalje podsticati i razvijati, za testove moraju izdvojiti oko 880 dolara.
XS
SM
MD
LG