Već četiri godine nisu u zemlji i isto toliko vremena nisu u politici, ali raniji premijer i lider VMRO-DPMNE Nikola Gruevski ima najveći rejting među građanima, prema posljednjoj anketi Međunarodnog republikanskog instituta (IRI).
I to pored toga što je u novembru 2018. godine pobjegao u Budimpeštu nakon što je osuđen na dvije godine zatvora zbog nabavke luksuznog mercedesa i u međuvremenu dobio i druge presude.
Na pitanje IRI-ja "Koga razmišljate o ljudima iz političkog života, na koju ličnost iz Sjeverne Makedonije gledate najpovoljnije, 7 posto ispitanika odgovorilo je - Gruevski.
Interesantno je to što Gruevski ne samo što je prvi na listi, nego je u roku od godine dobio i najviše na popularnosti, odnosno plus 4 posto.
Odmah iza njega za jedan posto glasova manje je novi lider opozicione VMRO-DPMNE Kristijan Mickoski, koji se sa rezultatima prošlogodišnje ankete na IRI-ju mogao pohvaliti da je bio najpopularniji među građanima. No, sada je u sjenci Gruevskog.
Aktuelni premijer Dimitar Kovačevski i pored intenzivnog pojavljivanja u javnosti, na četvrtom je mjestu sa 5 posto.
Otkako je dobio politički azil u Mađarskoj Gruevski sa makedonskom javnošću komunicira preko njegovog službenog Fejsbuk profila, koji ima oko 223.000 pratilaca. On je na toj društvenoj mreži stalno aktivan i njegovi stavovi nisu novina, budući da je od početka dežurni kritičari politike vlasti predvođene Socijaldemokratskim savezom Makedonije (SDSM) i Demokratskom unijom za integraciju (DUI).
Što je razlog iznenađujućeg rejtinga?
Prema riječima direktorke Instituta za komunikacijske studije Žanete Trajkoske, to je rezultat beznađa i očaja građana zbog onoga što se događa državi.
"Zaista je zabrinjavajuće i ozbiljno deprimirajuće da se jedan osuđeni i odbjegli političar s kojim smo živjeli u jednom autoritativnom i vrlo mračnom vremenu vraća u tako velikom stilu i s najvećim skokom u percepciji građana u smislu popularnosti", smatra Trajkoska.
A to, kako dodaje Trajkoska, puno govori o tome kako građani vide sadašnje političare. Takođe to znači da beznađe i očaj stvaraju "štokholmski sindrom gdje dio stanovništva sa simpatijama gleda na 'otimače' njihovih života u prošlosti". Prema njenim riječima, za takve rezultate anketa krivi su sadašnji političari.
Zaista je zabrinjavajuće i ozbiljno deprimirajuće da se jedan osuđeni i odbjegli političar s kojim smo živjeli u jednom autoritativnom i vrlo mračnom vremenu vraća u tako velikom stilu i s najvećim skokom u percepciji građana u smislu popularnosti -kaže Trajkoska.
"To treba zaista da bude jedan veliki alarm za naše političke partije, za funkcionere i lidere, malo da zastanu i porade na istinskim programima i autentičnim potrebama građana", navodi Trajkoska.
Vraćanje Gruevskog na "velika vrata" politički analitičar Dželjal Neziri vidi kao posljedicu izostanka rezultata u borbi protiv korupcije, ali i način se u vlasti ponašaju SDSM i drugi zvaničnici.
"Mislim da se radi o razočaranju građana u pogledu borbe protiv visoke korupcije od koje su imali mnogo visoka očekivanja. Kada imamo velika očekivanja tada čak i solidni rezultati mogu izazvati razočaranje, a ne oni koje faktički imamo danas", kaže Neziri.
Za razliku od političara iz makedonskog bloka, čelnik DUI-ja Ali Ahmeti stabilno se drži među građanima i dijeli drugo mjesto s Mickoskim. Prema istraživanju, Ahmeti je osvojio 6 posto glasova, koliko i čelnik VMRO-DPMNE. Šef DUI-ja takođe ima skok podrške od jedan posto.
Najlošije prošao Zaev
Najveći gubitnik u istraživanju je nasljednik Gruevskog na premijerskoj funkciji Zoran Zaev iz SDSM-a, uz pad podrške s 9 na 2 posto.
Lider ljevice Dimitar Apasiev nije imao veći rejting, ali je na istom nivou s predsjednikom države Stevom Pendarovskim i šefom partije Besa Biljal Kasami. U očima građana porastao je i Branko Crvenkovski. Iako se odavno povukao iz politike i iz matične stranke SDSM, građani ga još nisu zaboravili i s 2 posto glasova njegovo je ime posljednje na listi.
Većina ili 38 posto građana nije se izjasnila ni za jednu osobu iz političkog života u zemlji. Istraživanje IRI-ja provedeno je na reprezentativnom uzorku od 1.207 ispitanika u periodu od 23. septembra do 13. oktobra.
Gruevski je u maju 2018. osuđen na dvije godine zatvora zbog slučaja "Tenk", kupovine luksuznog mercedesa vrijednog 580.000 eura. Sud u Mađarskoj donio je u junu 2019. odluku da ta država neće izručiti Gruevskog kako su od nje zatražile makedonske vlasti. Prema obrazloženju Suda u Budimpešti, nisu bili ispunjeni uslovi za njegovo izručenje Sjevernoj Makedoniji.
U aprilu ove godine za slučaj "Placevi na Vodnom" nepravosnažno je osuđen na sedam godina zatvora zbog pranja novca te protivpravnog sticanja i prikrivanja imovinske koristi. Istog mjeseca Ministarstvo finansija SAD-a stavilo je Gruevskog na listu sankcija za korupciju.
Facebook Forum