Dostupni linkovi

Alarmantno stanje slobode medija u Makedoniji


Obavest na TV A1 o prekidu emitovanja programa, oktobar 2010
Obavest na TV A1 o prekidu emitovanja programa, oktobar 2010
Stanje slobode medija u Makedoniji je zabrinjavajuće. Ovakva ocena se mogla čuti više puta u zadnjih nekoliko meseci, a najsvežije je upozorenje evrokomesara za proširenje Štefana Filea, kada je u Evropskom parlamentu usvojena Rezolucija o napretku zemlje na putu ka Evropskoj uniji.

Tada je on rekao da je Makedonija postigla napredak u nekim oblastima, ali da i dalje treba raditi na političkom dijalogu, pravosudnom sistemu i slobodi medija. File je istakao da se Makedonija nalazi na pravoj raskrsnici- ili će nastaviti put ka EU ili će zaostati dok region napreduje.
Kritike su sve češće, naročito nakon onoga što se događalo sa privatnom A1 televizijom i nekoliko dnevnih listova, čiji su vlasnici i direktori već nekoliko meseci u pritvoru.


I američki ambasador u Skoplju Filip Riker, nekoliko dana nakon posete makedonskog premijera Nikole Gruevskog Vašingtonu, izrazio je zabrinutost za slobodu medija, kao i zbog toga što se ništa nije promenilo posle razgovora Gruevskog sa američkim potpredsednikom Džozefom Bajdenom i državnom sekretarkom Hilari Klinton.

Ovakve kritike su sve češće, naročito nakon onoga što se događalo sa privatnom A1 televizijom i nekoliko dnevnih listova, čiji su vlasnici i direktori već nekoliko meseci u pritvoru, optuženi između ostalog za neplaćanje poreza i isplaćivanje plata u gotovini.

Nema zakonitosti


Blokirani su i računi tih medija, pa se dovodi u pitanje njihov dalji opstanak. A mnogi veruju da se sve to desilo zato što su ti mediji kritički nastrojeni prema vladajućoj partiji VMRO DPMNE.

Štampa u Makedoniji
Komunikolog Klime Babunski smatra da se u tom slučaju nije radilo samo o ekonomskom discipliniranju

“Ako se toliko vodi računa o nekršenju zakona, zašto se to ne radi i sa drugim medijima. Jer u Makedoniji u sferi medija, a naročito u televizijama sa nacionalnom koncesijom skoro i da ne postoji zakonska situacija”, smatra Babunski.

Univerzitetski profesor Hasan Jašari kaže da se ne treba mešati novinarstvo i biznis, zato što na taj način i dobra ideja vlasti postaje brutalna.

“Trebalo je da vlada izdvoji to što je novinarski posao od onoga što znači utaja poreza. To su različite stvari i postoji mnogo načina da ih država odvoji, da se ne sprečava rad medija”, ocenjuje Jašari.

Zadnja potvrda da je sloboda medija u Makedoniji ugrožena je izveštaj Svetskog ekonomskog foruma, gde je zemlja rangirana na 102-om mestu od ukupno 138 država, što je najgori plasman od svih zemalja u regionu.
XS
SM
MD
LG