Ženi iz makedonskog grada Tetova uklonjene su obe dojke, a potom je utvrđeno da joj je postavljena pogrešna dijagnoza i da nema rak.
Majka iz Debra otišla je kod lekara na pregled i "završila" sa nekoliko izvađenih organa.
Pacijentkinja iz Prilepa preminula je u bolnici posle rutinske ginekološke intervencije.
Ovo su samo neki od slučajeva u proteklom periodu koji su uznemirili makedonsku javnost, otvorili pitanje zdravstvene zaštite za žene koje su bile prinuđene da javno govore o svojim gubicima u nadi da će institucije naterati da rade svoj posao - i da utvrde šta se desilo.
Među njima je i Dona Nedelkovska, koja je umalo izgubila život posle carskog reza urađenog u tetovskoj bolnici. Kaže da je pet dana zadržana sa sepsom, dok ju je lekar koji ju je porodio uveravao da je sve u redu. Nedelkovska je stomatološkinja i znala je da postoji problem.
Na njeno insistiranje prebačena je u Skoplje, gde je urađena hitna operacija koja joj je spasla život, ali joj je morala biti odstranjena materica.
"Šanse da se to preživi, nekroza, unutrašnje krvarenje, sepsa, su minimalne. Zato ni kad su me lekari u Skoplju primili, nije bio čist slučaj – sad ćemo je operisati i biće dobro, ali roditeljima je rečeno da će me operisati, a šta će biti posle toga zavisi od boga", kaže ona.
Ogorčena onim što joj se dogodilo odlučila je da pokrene postupak, ali joj je za to bio potreban izveštaj stručnog inspekcijskog nadzora zdravstvene inspekcije. Čekala ga je skoro dve godine, a još nema informacija kada će ga dobiti.
"Ne planiram da odustanem. Jednostavno, ono kroz šta sam prošla ne sme da prođe nekažnjeno", kaže Nedelkovska.
Spora pravda
Ovakvi postupci su dugi i zamorni, potvrđuju i organizacije civilnog društva koje pružaju pravnu pomoć pacijentima. Slučaj Nedelkovske vodi Udruženje mladih advokata. Na nekoliko takvih slučajeva reagovala je Platforma za rodnu ravnopravnost, čiji je član i Helsinški odbor za ljudska prava.
"Takve stvari su uvek postojale, žene se podstiču da više govore, ali je poražavajuće da nam se u 21. veku ovakvi slučajevi dešavaju u tolikom broju. To su slučajevi za koje javno znamo, a ima ih još mnogo za koje uopšte ne znamo", kaže Tona Kareva, savetnica u Helsinškom komitetu.
Velikim problemom smatra odugovlačenje postupaka u Tužilaštvu, ali i upire prstom u zdravstvene ustanove. Pojašnjava da bi veštačenja u ovakvim slučajevima trebalo da učine veštaci, pa se tužilaštvo obraća Lekarskoj komori ili sudskoj medicini, odakle se dugo čekaju odgovori.
“Zato sve institucije moraju da vode računa o kakvom se krivičnom delu radi, kako bi se brže okončao istražni postupak i donela javnotužilačka odluka – da li će biti podignuta optužnica ili će krivična prijava biti odbačena“,pojašnjava Karevska.
Slučajevi koji su uznemirili javnost
Tužilaštvo pet godina ćuti o amputaciji dojke ženi zbog pogrešne dijagnoze karcinoma. Ovo je najnoviji slučaj koji je šokirao javnost, a sa kojim je Helsinški odbor za ljudska prava dobro upoznat.
Ova 56-godišnja pacijentkinja iz Tetovo tvrdi da su joj lekari predložili hitnu operaciju jer su sumnjali da ima rak, da bi dobili nalaz da ima samo mastitis.
Ona kaže da oseća ljutnju i ogorčenost, jer je verovala u sistem i da će Tužilaštvo uraditi svoj posao. Pošto pet godina nije bilo napretka, a predmet je čuvan u fioci, odlučila je da otkrije kalvariju kroz koju je prošla.
Nedavno je tužilaštvo u Prilepu otvorilo slučaj za 52-godišnju pacijenticu, koja je preminula posle rutinske ginekološke operacije.
Nakon kiretaže, pacijentkinja je upućena na kućno lečenje, da bi se već sledećeg dana vratila sa ozbiljno narušenim zdravstvenim stanjem i simptomima sepse, nakon čega je prebačena u skopsku kliniku, gde je preminula.
Posle ovog slučaja, operacione sale prilepske bolnice danima su bile pod ključem. Komisija za intrahospitalne infekcije u bolnici potvrdila je da je pronađena bakterija Staphilococcus epidermidis. Slučaj je sada u rukama tužilaštva.
Suđenje majci iz Debra Jildiz Veapovskoj, koja je tokom porođaja carskim rezom 2020. godine ostala bez bubrega, materice i jajnika, nekoliko puta je odlagano. Veaposka je ostala bez tri organa nakon intervencije ekipe u kojoj je bio i tadašnji direktor bolnice Struga, za koga se kasnije utvrdilo da je imao nedozvoljenu ordinaciju.
“Koliko god se odugovlačilo, jednog dana će doći kraj. Mislim da treba i mora biti pravde za ovaj slučaj“, rekla je Veaposka posle odlaganja poslednjeg sudskog ročišta.
Jedan od retkih slučajeva koji je okončan u korist žrtve je onaj iz 2018. godine, kada je sud osudio ginekologa Nikolče Damčevskog na godinu i po dana zatvora jer je lagao pacijentkinju da je zatrudnela, nakon što je prethodno sprovedena biološki potpomognuta oplodnja.
Tužilaštvo je utvrdilo da je lekar, iako je znao da žrtva nije trudna, obavljao redovne ginekološke preglede eho aparatom, davao lažne eho snimke na kojima se vidi fetus, lažne otkucaje srca fetusa, merio dužinu i težinu fetusa, određivao pol fetusa, pa čak i dogovarao termin za porođaj. Nekoliko dana pre navodnog porođaja, priznao je pacijentkinji da uopšte nije trudna.
Prema rečima pravnog savetnika Kareve, svi ovi slučajevi su potvrda da država treba da posveti ozbiljnu pažnju seksualnom i reproduktivnom zdravlju. To se dešava u zemlji u kojoj se na termine za preglede čeka mesecima, nema dovoljno lekara i porodičnih ginekologa, a ogroman novac građana sliva se u privatni sektor.
Ona napominje da pod pritiskom javnosti institucije znaju da budu brže, ali je odlučna da „institucije deluju bez pritiska“.
Upravo zbog toga je Nedelkovska, koja je umalo izgubila život zbog sepse na porođaju, a odstranjena joj je materica, sada odlučila da progovori javno. Njeno prvo i jedino dete će za nekoliko meseci napuniti dve godine, pa se sada prilagođava odlasku u vrtić. Kako bi provodila više vremena sa njim, odlučila je da napusti stomatologiju i da se posveti fotografiji.
Ona je uverena da će dočekati pravdu, koliko god spor bio postupak.