Dostupni linkovi

Makedonske vlasti, bez bugarskih, obilježile godišnjicu rođenja Goce Delčeva


Sarkofag s posmrtnim ostacima Goce Delčeva nalazi se u dvorištu crkve "Sv. Spasa" u Skoplju (fotografija iz arhive)
Sarkofag s posmrtnim ostacima Goce Delčeva nalazi se u dvorištu crkve "Sv. Spasa" u Skoplju (fotografija iz arhive)

U Sjevernoj Makedoniji je 4. februara obilježeno 153 godine od rođenja makedonskog revolucionara Goce Delčeva, istorijske ličosti na koju pravo polažu Sjeverna Makedonija i Bugarska i koji je bio u centru međudržavnih sporenja.

Delčev je bio revolucionar koji je predvodio makedonsko-bugarski otpor protiv Otomanskog Carstva u periodu od 1900. godine.

Na obilježavanju 153 godine od njegovog rođenja, makedonski premijer Hristijan Mickoski rekao je kako Vlada treba imati tradiciju poštivanja ovog dana u budućnosti jer je Delčev "makedonski velikan koji je dio makedonskog identiteta i njegovo djelo nikada ne smije biti zaboravljeno".

Bugarske i makedonske vlasti zajedno su 2022. i 2023. obilježile godišnjicu njegovog rođenja, ali ovaj put je bugarski ministar vanjskih poslova Georg Georgiev izjavio da neće biti zajedničkog obilježavanja jer Bugarska nije dobila poziv Sjeverne Makedonije.

"Ako je pitanje zašto neće biti zajedničke proslave, to je zato što nismo dobili poziv za tako nešto. Posljednje takvo slavlje bilo je nakon potpisivanja Ugovora o dobrosusjedstvu 2017. godine. Ali u ovom trenutku nemamo poziv iz Republike Sjeverne Makedonije da zajedno proslavimo taj dan", rekao je Georgiev.

Sarkofag s posmrtnim ostacima Goce Delčeva iz 1946. godine nalazi se u dvorištu crkve "Sv. Spasa" u Skoplju.

U prošlom vijeku, natezanje oko uloge Goce Delčeva u zajedničkoj istoriji i čvrsto isprepletenih nacionalnih narativa doveli su do njegove sahrane, ekshumacije i ponovnog sahranjivanja u Grčkoj, Bugarskoj i Sjevernoj Makedoniji.

Bugari i Makedonci smatraju Delčeva herojem u borbi protiv osmanske vlasti krajem prošlog vijeka, ali se ne slažu oko njegovog nacionalnog identiteta i krajnjih ciljeva njegovog tadašnjeg tajnog društva, Unutrašnje makedonske revolucionarne organizacije (VMRO), koja se tada u Makedoniji zvala Makedonska revolucionarna organizacija.

Čak je formirana i zajednička bugarsko-makedonska komisija za istorijska i obrazovna pitanja koja je trebalo da pronađe konsenzus o tome kako odati počast Delčevu i nekolicini drugih ličnosti, kao i kako učiti o njima. Preporuke nisu sprovedene.

XS
SM
MD
LG