Dostupni linkovi

Šta se zna o proizvođaču eksplodirajućih pejdžera iz Mađarske?


Detalj sa web stranice kompanije registrovane u Mađarskoj, BAC Consulting
Detalj sa web stranice kompanije registrovane u Mađarskoj, BAC Consulting

Piše: Mađarski servis RSE

Za hiljade pejdžera koje su nosili pripadnici militantne grupe Hezbolah u Libanu i Siriji i eksplodirali u seriji tokom jednog sata 17. septembra, sumnja se da su bili napunjeni eksplozivom i da je njihov proizvođač mađarska kompanija BAC Consulting.

BAC Consulting je zvanično izuzetno uspješna konsultantska kompanija, ali mnoge njene karakteristike snažno upućuju da to nije ono što je zapravo radila, prenosi Mađarski servis Radija Slobodna Evropa (RSE).

U utorak, 17. septembra oko 16.30 časova po lokalnom vremenu, hiljade pejdžera koje su koristili libanski militanti Hezbolaha eksplodiralo je istovremeno u Libanu i Siriji.

Do sada je u seriji eksplozija poginulo najmanje devet osoba, među kojima i osmogodišnja djevojčica, a povrijeđeno je skoro tri hiljade ljudi. Libanske vlasti sumnjaju da iza operacije stoji izraelska tajna služba.

Na osnovu opisa, pejdžeri za ličnu upotrebu, koji su žrtve obično nosile u džepovima ili za pojasom, eksplodirali su jedan za drugim tokom jednog sata, stvarajući zvukove slične vatrometu ili pucnjavi.

Strahujući od izraelske obavještajne službe, militantna organizacija Hezbolah je u februaru ove godine upozorila svoje članove da ne koriste mobilne telefone, piše BBC. Zbog toga su prešli na upotrebu pejdžera, od kojih se u posljednje vrijeme koristi novi model AR-924.

Prema jednom od bivših stručnjaka za eksplozive britanske vojske, koji je anonimno govorio za BBC, za takvu seriju eksplozija je vjerovatno bilo potrebno 10-20 grama vojnog eksploziva da se stavi u svaki pejdžer.

Eksploziv je mogao biti skriven u malim dijelovima uređaja. Eksploziv se zatim može aktivirati na daljinu, na primjer, pomoću posebne poruke poslate pejdžerima.

Pogođeni pejdžeri bili su uređaji tipa AR-924 tajvanske kompanije Gold Apollo. Međutim, prema riječima osnivača i predsjednika Gold Apolla, pejdžeri o kojima je riječ nisu njihove proizvodnje, već je u posljednje tri godine dodato samo ime brenda.

Prema njihovom saopštenju, proizvod je dizajnirala i proizvela budimpeštanska kompanija BAC Consulting Kft.

Pripadnici civilne zaštite nose čovjeka koji je ranjen nakon što je eksplodirao njegov pejdžer u južnom lučkom gradu Sidonu, u Libanu, utorak, 17. septembra 2024.
Pripadnici civilne zaštite nose čovjeka koji je ranjen nakon što je eksplodirao njegov pejdžer u južnom lučkom gradu Sidonu, u Libanu, utorak, 17. septembra 2024.

Postoji samo jedna mađarska kompanija koja se zove BAC Consulting Kft., ali je osnovana tek prije dvije godine. Njen jedini vlasnik i zaposleni, je 49-godišnja Cristiana Rosaria.

Kompanija je registrovana na osmom spratu stambenog bloka u budimpeštanskom naselju Ujpešta. Prije osnivanja kompanije, Cristiana Rosaria posluje kao samostalni preduzetnik iz stana u Ujpeštu od marta 2021. Po saznanjima RSE, osoba je ranije takođe bila registrovana kao samostalni preduzetnik u Francuskoj.

BAC Consulting ima adresu u centralnom servisu usluga u budimpeštanskom naselju Zuglo. Tamošnji zaposleni je za Mađarski servis RSE rekao da nikada nisu sreli nijednog zaposlenog u BAC Consultingu, već im se prosljeđuje samo pošta, otprilike jedno pismo mjesečno.

Poređenja radi, na LinkedIn profilu kompanije, adresa u centru Budimpešte je navedena kao sjedište, u ulici Rakoczi 25. Osnovna djelatnost kompanije je poslovno savjetovanje, ali njena djelatnost obuhvata i proizvodnju opreme za emitovanje, između mnogih drugih djelatnosti, kao što su frizerski saloni ili bušenje nafte.

Samostalna konsultantska kompanija je u godini svog osnivanja bila zvanično neuobičajeno uspješna, ostvarivši promet od preko 250 miliona forinti (više od 600.000 eura), a prošle godine je prijavila i promet od preko 200 miliona forinti (više of pola miliona eura).

Ali od konsultantske kompanije sa jednom zaposlenom osobom, u prošlogodišnjem izveštaju prikazano je više od sto miliona forinti imovine (više od 250.000 eura).

Neobično je i to što je, kao konsultantska kuća sa jednim licem, pored ogromnih prihoda od prodaje, u obje završene godine rada pokazala samo vrlo skromnu dobit od nešto više od deset miliona forinti (oko 25.000 eura).

Lični LinkedIn profil Cristiana Rosaria i web stranica njene kompanije izgledaju da sadrže puno detalja, ali u stvari su vrlo površni, zbunjujući ili iznose nespecifične i zbunjujuće podatke o tome s kim je tačno radila ili na kojim projektima.

Mađarski servis RSE je kontaktirao nekoliko njenih prijatelja na platformi LinkedIn, koji su odgovorili da nikada lično nisu vidjeli Cristiana Rosaria. Kada je osnovala svoju firmu, kontaktirala ih je pismeno na mađarskom jeziku i zatražila da uspostavi vezu.

Dok njena kompanija ima radnu korporativnu e-mail adresu na web stranici, Gmail adresa je data kao zvanična e-mail adresa u izvještaju kompanije.

Radio Slobodna Evropa je uputila nekoliko pitanja Ministarstvu unutrašnjih poslova Mađarske i Ministarstvu inostranih poslova Mađarske o tome da li će biti pokrenuta istraga o slučaju, da li je državni organ u vezi sa ovim preduzećem, ili kakvi su sigurnosni rizici ako su pejdžeri korišćeni u seriji bombardovanja zaista napravljeni u Mađarskoj.

Odgovor mađarskih vlasti se čeka.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG