Dostupni linkovi

Lukašenko kaže da je na desetine ruskih nuklearnih bombi raspoređeno u Bjelorusiji


Aleksandar Lukašenko govori na Svebjeloruskoj narodnoj skupštini 25. aprila.
Aleksandar Lukašenko govori na Svebjeloruskoj narodnoj skupštini 25. aprila.

Autoritarni vladar Aleksandar Lukašenko rekao je da je u Bjelorusiji raspoređeno "nekoliko desetina ruskog nuklearnog oružja", što je na Zapadu izazvalo zabrinutost da bi se rat Moskve protiv Ukrajine mogao proširiti.

Obraćajući se na bjeloruskom narodnom saboru u Minsku 25. aprila Lukašenko, ključni saveznik ruskog predsjednika Vladimira Putina, rekao je da je skup jednoglasno usvojio novu vojnu doktrinu koja razmatra raspoređivanje ruskog nuklearnog oružja na bjelorusko tlo kao strateško sredstvo odvraćanja.

Bjelorusija pruža logističku podršku Rusiji otkako je započela invaziju na Ukrajinu u februaru 2022. Od tada je Moskva premjestila taktičko nuklearno oružje u Bjelorusiju, što je prvo premještanje takvih bojevih glava izvan Rusije od pada Sovjetskog Saveza.

NATO je taj potez nazvao "opasnim i neodgovornim".

Lukašenko je rekao da je "greška" što je svo strateško nuklearno oružje uklonjeno iz Bjelorusije nakon raspada Sovjetskog Saveza 1991. i da rusko taktičko nuklearno oružje "mora" ostati u Bjelorusiji.

Dodao je, međutim, da se bjeloruska nezavisnost mora sačuvati "bez obzira na sve".

Lukašenko često govori o opasnostima od napada NATO-a ili Ukrajine kao o razlozima zbog kojih njegova zemlja treba da drži svoju vojsku u stalnom stanju visoke pripravnosti.

U govoru je tvrdio da opozicione grupe planiraju da zauzmu područje u zapadnoj Bjelorusiji i traže podršku od NATO trupa.

Bjeloruska služba sigurnosti saopštila je 25. aprila da je osujetila napad na Minsk dronovima lansiranim iz Litvanije, što su zvaničnici u Vilniusu brzo opovrgli.

Lukašenko je pozvao Zapad da "prekine sukob s Rusijom tako što će reći da je rezultat neriješen", što bi podstaklo mirovni proces i okončalo sukob u Ukrajini.

"U suprotnom Ukrajina prestaje da postoji", rekao je on.

Svebjeloruska narodna skupština je generalni sastanak vlade sa liderima industrije. Održan je šest puta od 1996. do 2021. godine.

Opozicioni političari i aktivisti kritikovali su događaj, nazivajući ga oruđem Lukašenkove propagande čiji je cilj da demonstrira jednoglasnu podršku autoritarnom lideru, koji zemljom vlada gvozdenom šakom od 1994. godine.

XS
SM
MD
LG