Dostupni linkovi

Pad teretnog aviona u Vilnjusu pobudio sumnju na sabotažu


Policija obezbeđuje područje u blizini mesta gde se teretni avion DHL-a srušio na kuću u blizini litvanske prestonice Viljnusa, ponedeljak, 25. novembra 2024.
Policija obezbeđuje područje u blizini mesta gde se teretni avion DHL-a srušio na kuću u blizini litvanske prestonice Viljnusa, ponedeljak, 25. novembra 2024.

Teretni avion globalne kurirske službe DHL srušio se u ponedeljak u pokušavaju sletanja na aerodrom u Viljnusu, pri čemu je poginuo pilot iz Španije, saopštili su aerodromski i policijski zvaničnici.

U incidentu su povređena i tri člana posade, iz Španije, Nemačke i Litvanije. Jedan od njih je u kritičnom stanju, prenela je redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Avion, koji je leteo iz Lajpciga u Nemačkoj, udario je u nekoliko zgrada dok je klizao stotinama metara, navode policija i DHL.

Vatrogasci nisu mogli da utvrde da li je u avionu izbila vatra ili je počeo da se raspada još u vazduhu.

Nemačka ministarka spoljnih poslova Analena Berbok (Annalena Baerbock) rekla je da je pad teretnog aviona u Litvaniji mogao da bude "hibridni incident" sa spoljnim učešćem.

"Sada se moramo ozbiljno zapitati da li je ovo bila nesreća ili je u pitanju još jedan hibridni incident", rekla je Berbok novinarima na sastanku ministara spoljnih poslova G7 u Italiji.

"Nedavno smo videli višestruke hibridne napade u Evropi, često usmerene na pojedince i infrastrukturu, bilo podvodnu ili čvrstu infrastrukturu", rekla je ona, aludirajući na nedavno presecanje telekomunikacionih kablova u Baltičkom moru za koje su zvaničnici rekli da bi mogla biti sabotaža.

Litvanske vlasti do sada nisu ukazale na takvu vezu.

Mnoge zapadne obaveštajne agencije optužile su Moskvu za umešanost u akte sabotaže u Evropi, za koje su navele da imaju za cilj destabilizaciju saveznika Ukrajine koja se oslanja na zapadne vlade u ratu protiv ruske agresije.

Generalni komesar litvanske policije Arunas Paulauskas rekao je da su preživeli članovi posade rekli istražiteljima da u kabini nije bilo dima, vatre ili druge vanredne situacije pre pada. On je takođe rekao da je verovatnoća spoljne sile veoma mala.

Do nesreće je došlo posle serije požara u depoima DHL-a u Velikoj Britaniji i Nemačkoj tokom leta. Zapadni bezbednosni zvaničnici, koje su citirali mediji, ranije ovog meseca povezali su požare s navodnim probama ruske operacije usmerene na rasplamsavanje požara na teretnim ili putničkim avionima koji idu za Severnu Ameriku.

List Volstrit džornal (The Wall Street Journal) citirao je bezbednosne zvaničnike koji su rekli da su uređaji koji su se u julu zapalili u DHL depoima u Lajpcigu i britanskom gradu Birmingemu bili deo proba.

Prošlog meseca, poljski zvaničnici rekli su da su četiri osobe privedene kao rezultat istrage o paketima koji su se zapalili na putu za SAD i Kanadu.

Aktivnosti četvorice ljudi "sastojale su se od sabotaže i diverzije u vezi sa slanjem paketa sa kamufliranim eksplozivom i opasnim materijalima preko kurirskih kompanija u zemlje Evropske unije i Veliku Britaniju, koji su se spontano zapalili ili detonirali tokom kopnenog i vazdušnog transporta", naveli su poljski tužioci u saopštenje krajem oktobra.

"Cilj grupe je takođe bio da testira kanal za prenos takvih paketa, koji su na kraju trebalo da budu poslati u SAD i Kanadu", navodi se u saopštenju i dodaje da su za to krive strane obaveštajne službe. U saopštenju nije direktno optužena Rusija.

Uz izveštaje Reutersa, AFP-a i dpa
XS
SM
MD
LG