Dostupni linkovi

Likvidacija Montenegro Airlinesa za jedne neophodnost za druge nonsens


Nacionalni avioprevoznik je na kraju 2019. imao akumulirani gubitak 98 miliona eura, a vrijednost kompanije je bila minus 60 miliona eura.
Nacionalni avioprevoznik je na kraju 2019. imao akumulirani gubitak 98 miliona eura, a vrijednost kompanije je bila minus 60 miliona eura.

Montenegro Airlines od sjutra, subote 26. decembra, nakon 26 godina rada, obustavlja saobraćaj, saopšteno je u petak veče iz te kompanije.

"Usljed novonastale okolnosti koja se odnosi na odluku Vlade Crne Gore da u daljem periodu neće podržati postojanje nacionalne aviokompanije, i koja izrazito negativno utiče na bezbjednost nastavka odvijanja avio saobraćaja, procijenili smo da je u pitanju nivo rizika koji Montenegro Airlines ne može da prihvati“.

Dan nakon objave da će ugasiti nacionalnu aviokompaniju, iz Vlade Crne Gore su 25. decembra objavili Informaciju o stanju u nacionalnom avioprevozniku.

„Likvidacija Montenegro Airlinesa navodi se kao neminovnost pred koju je Vlada dovedena, a postupak likvidacije iznosio bi oko 50 miliona eura. Zbog prepoznavanja neupitne važnosti postojanja nacionalnog avioprevoznika, najavljuje se osnivanje potpuno nove kompanije, a postupak stvaranja uz intenzivan rad ne bi bio kraći od šest do devet mjeseci“, navodi se u dokumentu.

Ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić je 24. decembra, tačno dvadeset dana nakon što je formirana nova Vlada, objavio da će Montenegro Airlines (MA) biti ugašen. Vlast u Crnoj Gori je promijenjena, nakon trideset godina vladavine Demokratske partije socijalista, na izborima 30. Avgusta.

Nedostaju informacije za procjenu

Iako javnosti nije predočena detaljna analiza na osnovu koje je donesena odluka o gašenju MA, očigledno je da je ta kompanija poslednjih 20 godina bukvalno pojela sebe, da nema zdravog kapitala i da su veća zaduženja nego sam kapital kompanije, kaže za Radio Slobodna Evropa (RSE) Dejan Milovac iz Istraživačkog centra MANS.

“Najavljena odluka da se ugasi MA, uz ogradu jer nemamo sve informacije, vjerovatno je bila iznuđena, imajući u vidu ono što smo svjedočili unazad deset ili petnaest godina kada je MA upao u dubioze i kada su se dugovi prema državi i drugim dobavljačima samo gomilali, a da bukvalno od kad postoji MA nikad nismo imali jasnu odgovornost za sve ono što se dešavalo”, kaže Milovac.

Dodaje da je puno informacija o radu MA ostalo pod velom tajni, ne samo donošenje odluka o državnoj pomoći, radu Upravnog odbora, direktora.

“Pretpostavljam i ono što je važno za ovakvu odluku je i dodjela pomoći za koju se u mnogo slučajeva pokazalo da nije bila zakonita, uključujući i sam zakon o MN koji je donijet prošle godine. Tako da je teško reći je li ili nije ovo dobra odluka Vlade jer se nemaju konretne informacije i analizu, što bi se desilo ako bi MA nastavio da postoji i što su alternative”, kaže Milovac.

Zašto se odluka opisuje i kao "nonsens"?

Najava gašenja crnogorskog nacionalnog avioprevoznika je notorni nonsens, a Vlada ima pravo restrukturirati MA, što dozvoljava Evropska unija, kaže vazduhopolovni analitičar Alen Šćuric.

“Meni stvarno nije jasno zašto će se potrošiti 120 miliona za likvidaciju stare i osnivanje nove kompanije, ako je to više nego dovoljan novac da se ova kompanija restrukturira, da se zadrži tržišni kontinuitet, ugovori i svi zaposlenici. To ne samo da je nonsens, nego pokazuje da je nova vlast, neiskusna i voljna da cijeli svijet promijeni preko noći, a zapravo radi elementarne pogreške koje će Crnu Goru dovesti na rub bankrota”, kaže Šćuric za RSE.

On kritikuje i način na koji je najavljeno gašenje MA.

“Gašenje nacionalne aviokopanije nikad se ne radi na način kako je to najavila Vlada, nego se formira nova kompanija, sve se prebaci na nju i onda se ukine stara kompanija, pa sa kontinuitetom nastavite letjeti pod drugim imenom. Ovako ste napravili paniku među putnicima, ko će normalan sada kupiti avio katu kod MA ako zna da je pitanje dana kada će se ugasiti? Ko će od nabavljača prodati gorivo ili bilo koju drugu uslugu MA, osim ako će plaćati unaprijed? Imate paniku kod pružatelja usluga, na slotovima, sve ćete to lako izgubiti takvom ishitrenom najavom i odlukom”, navodi Šćuric.

Evropska pravila o državnom finansiranju

Predsjednik Savjeta Agencije za zaštitu konkurencije Miodrag Vujović je saopštio da je niskobudžetna aviokompanija Ryanair uputila zahtjev Evropskoj komisiji da ispita da li je MA dobio više od 43 miliona eura državne pomoći. Vujović je kazao da je Agencija 3. septembra zabranila dalju državnu pomoć MA, a koju joj je prošla vlast namijenila posebnim zakonom u visini od 155 miliona eura.

Sagovornici RSE, Milovac i Šćuric, različito ocjenjuju uticaj evropskih propisa o državnom finansiranju kompanija na situaciju sa crnogorskim avioprevoznikom.

“Pregovaračko poglavlje broj osam koje se tiče konkurencije je izričito: ne dozvoljava da se državna pomoć dodjeljuje državnim kompanijama na način kako je prethodna Vlada radila i čuli smo juče da bi svako dalje pomaganje MA na taj način bilo direktno kršenje ne samo domaćeg zakonodavstva već i onog što smo preuzeli od strane EU kao obavezu zaštite konkurencije. Takođe smo čuli ocjene da bi bukvalno sa novim paketom državne pomoći MA bili stopirani pregovori za to pregovaračko poglavlje”, kaže Milovac.

Kada je riječ o evropskim propisima o državnim subvenicjama, Šćuric kaže da je neistina da se MA ne može restrukturirati.

“To je moguće i jednostavno, i to je daleko manji posao od osnivanja nove kompanije. Ili ministari njegovi savjetnici ne znaju da je moguće restrukturiranje, ili to znaju ali stavljaju javnost u zabludu. Ne znam koja je od ove dvije opcije lošija”, smatra Šćuric.

Đukanović i drugi o Montenegro Airlines

Prvi je reagovao crnogorski predsjednik Milo Đukanović ocijenom da je u pitanju populizmom sa moguće nenadoknadivim štetama po nacionalnu ekonomiju. Kako je naveo je na Twitteru, ugasiti nacionalnu avio-kompaniju može biti veoma rizično i nepromišljeno, posebno u zemlji koja četvrtinu svog BDP stvara u turizmu, a koja nije iskoristila ni 50% svojih potencijala u toj djelatnosti.

Đukanović, koji je lider DPS koji je izgubio vlast, na čelu države je do 2023. godine. Na njegovu objavu su regovali predstavnici nove vlasti.

“Gospodine Đukanović, Vi ste posljednja osoba koja može da govori o nepromišljenim odlukama. Zbog takvih vaših odluka MA je ugašen, a vi ste sve učinili da zatvaranjem granica udavite turizam u CG a zaposlene ostavite bez hljeba”, odgovorio je na svom Twitter nalogu ministar finansija i socijalnog staranja Milojko Spajić.

Lider Ujedinjene Crne Gore, koja je dio vladajuće koalicije, Goran Danilović je predložio da se MA preda predsjedniku Đukanoviću.

“Po Forbsu on je među najbogatijim političarima u Evropi. Evo prilike da oteto uloži u opštu korist i da nam pokaže kako se ne gasi biznis”, napisao je Danilović.

Poslanik Đukanovićeve, opozicione Demokratske prtije socijalista Andrija Nikolić smatra da se iza ideje gašenja Montenegro Airlines krije ambicija poništavanja svega što ima crnogorski predznak.

"Što je sljedeće, osnivanje kćerke firme Air Serbia u Crnoj Gori sa trobojnim logom?", napisao je Nikolić na Twitteru.

Na izjavu ministra finansija i socijalnog staranja Milojka Spajića da će troškovi osnivanja nove kompanije biti nula, reagovao je poslanik opozicione Socijaldemokratske partije Raško Konjević.

"Trošak osnivanja nove avio-kompanije biće nula eura! Ako u tome uspije naša 'ekspertska Vlada', to će biti 'model' koji će iz krize izvući cijelu svjetsku avioindustriju", napisao je Konjević.

Kritike iz koalicionih redova

Najavu gašenja nacionalnog avioprevoznika su kritikovali i iz redova nove vlasti, koju čini tročlana koalicija, prosrpskih i građanskih partija.

Čelnik Pokreta za promjene Nebojša Medojević je napisao na Fejsbuku da “apostoli (ministri) nastavljaju da briljiraju tajno, ali organizovano”.

“Moraju obavjestiti javnost o nalazima fizibiliti studije i analizama slučaja različitih modela zatvaranja MA i osnivanja nove kompanije”, naveo je Medojević i dodao da je dužnost nove Vlade da pokrene krivične prijave protiv odgovornih lica, ako postoji osnov sumnje da je neko štetnim ugovorima sa elementima korupcije oštetio kompaniju i budžet.

Kakvi su podaci o gubicima?

U Informaciji o stanju u nacionalnom avioprevozniku MA, koji je dostavljen Vladi na usvajanje, piše da ima brojnih propusta i nedostatke u poslovanju.

Navodi se da je Zakon o ulaganju u konsolidaciju i razvoj MA suspendovan odlukom Savjeta Agencije za zaštitu konkurencije, a da Zakon lex specialis o MA nije donešen na pravi način, te da je kompanija zapala u ozbiljna dugovanja, do kojih urgentni dugovi iznose oko 2,5 miliona eura.

U dokumentu piše i da je po osnovu pomenutog Zakona, kompaniji isplaćen iznos od 4,2 miliona eura, dok se zaposlenima, kojih je 360, duguju tri plate, a porezi i doprinosi od oktobra 2016.

Nacionalni avioprevoznik je na kraju 2019. imao akumulirani gubitak 98 miliona eura, a vrijednost kompanije je bila minus 60 miliona eura.

Osnovana 1994., kompanija Montenegro Airlines je kupila prvi avion dvije godine kasnije, a prvi let je realizovan 1997.

XS
SM
MD
LG