Dostupni linkovi

Lavrov sa Đurićem u Moskvi: Zajednički rad kako bi se izbegla šteta Naftnoj industriji Srbije


Srpski šed diplomatije Marko Đurić tokom dvodnevene posete Moskvi razgovarao je s ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom, 17. februar 2025.
Srpski šed diplomatije Marko Đurić tokom dvodnevene posete Moskvi razgovarao je s ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejem Lavrovom, 17. februar 2025.

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov rekao je u Moskvi, tokom konferencije za novinare sa srpskim ministrom spoljnih poslova Markom Đurićem, da je dogovoreno da se nastavi zajednički rad kako se ne bi dopustila šteta zajedničkim interesima u Naftnoj industriji Srbije (NIS).

"Određenim snagama na Zapadu ne sviđa se naša saradnja i pokušavaju da ometaju naše zajedničko preduzeće", ocenio je Lavrov navodeći da je Rusija najveći isporučilac prirodnog gasa Srbiji.

Sjedinjene Države stavile su 10. januara NIS na listu sankcija zbog udela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft u cilju sprečavanja Rusije da prihode od energetike koristi za rat u Ukrajini.

Ruske kompanije Gasprom njeft i Gasprom u NIS-u imaju većinski paket akcija od 56,15 odsto, dok je u vlasništvu Srbije gotovo trećina vlasničkog udela.

Srbija je uz Belorusiju jedina evropska zemlja koja nije uvela sankcije Rusiji zbog invazije na Ukrajinu.

Srpski šef diplomatije Marko Đurić, koji se nalazi u dvodnevnoj poseti Moskv, rekao je da će se nastaviti razgovori o NIS-u, kao i da će o tome sa ruskim zvaničnicima razgovarati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

"Najvažnije je da građani Srbije ne ispaštaju zbog sankcija NIS-u", rekao je on.

Šta američke sankcije Naftnoj industriji znače za Srbiju i njene građane?
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:04:02 0:00

Naftna industrija Srbije (NIS) uputila je zahtev Odeljenju za kontrolu strane imovine Sekretarijata za finansije (OFAC) Sjedinjenih Američkih Država za odlaganje sankcija.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je 6. februara rekao da se još čeka odgovor OFAC-a da primena sankcija bude odložena, dok se ne pronađe rešenje za vlasničke odnose u toj kompaniji.

Đurić je nakon sastanka sa Lavrovom poručio da je Srbija na evropskom putu, ali da će nastaviti odnose sa Rusijom.

"Nadamo se da će tradicionalni prijateljski odnosi u narednom periodu doći do svog punog potencijala, radićemo intenzivno sa ruskim partnerima na realizaciji tog cilja", poručio je Đurić.

Srbija zavisi od Rusije u snabdevanju prirodnim gasom, a takođe računa na Moskvu u podršci prtoviljenju nezavisnosti Kosova u međunarodnim organizacijama.

Srbija je podržala deklaracije Ujedinjenih nacija o teritorijalnom integritetu Ukrajine, ali se uprkos pozivima Brisela nije distancirala od zvanične Moskve.

Lavrov: Rusija osuđuje mešanje u unutrašnje političke procese u Srbiji

Ruski šef diplomatije Sergej Lavrov rekao je da Rusija osuđuje mešanje drugih, pre svega zapadnih zemalja, u unutrašnje političke procese u Srbiji.

"Predsednik Vučić je izneo konkretne činjenice grubog mešanja stranih država u unutrašnje političke procese u Srbiji. Mi tu praksu osuđujemo i insistiramo da se princip nemešanja u unutrašnje poslove čvrsto poštuje od strane svih, a pre svega naših zapadnih kolega", poručio je Lavrov.

U Srbiji su u toku protesti studenata i građana koji insistiraju na odgovornosti zbog stradanja 15 ljudi u obrušavanju betonske nadstrešnice Železničke stanice u Novom Sadu.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je 15. februara da je u toku pokušaj "obojene revolucije", optužujući neimenovane centre moći da su "uložili tri milijarde evra" za rušenje države.

"Obojena revolucija" zapravo označava smenu autoritarnih režima na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza, kao što je ukrajinska Narandžasta revolucija 2004/5.

XS
SM
MD
LG